Oyun Programlamaya Başlamak ||| By-JonJonX

By-JonJonX

Kıdemli Üye
17 Nis 2013
2,563
0
Forum Polisi
1- Bilinç
Öncelikle bilinçli insanlar olmalıyız. Crysis, CoD gibi oyunlar oynayıp alttan
Osmanlı marşı çalıp ben GTA 6 yapacam Rockstarı bitireceğim diye bir şey yok.
Bunları ben gerçekten gördüm. GTA 6 yapacağım diye bir şey yok.
Oyun programlamak, ortalığa adam serpiştirip onları dövüştürmek öyle zannedildiği
kadar kolay değil. Öncelikle bunu öğrenmeliyiz. Eğer bunu bilir ve
"ben GTA yapcem de kod nasıl yazılır" demezseniz. 10-15 sene sonra GTA yapmak
değil de en azından iyi işler çıkarabilirsiniz. O da kesin değil tabi ki.

2- Sabır
Her işte olduğu gibi bunda da sabır lazım. Öyle 3 sene 5 sene de değil daha fazla.
Kodlama dili öğrenmek, bunları unutmamak için sürekli kullanmak gerekir.
Bilin ki hiç kimse ilk programladığı oyundan milyonlar kazanmadı ve oyunlar 3-4 günde yapılan şeyler değillerdir.

3- İstek
İstek olmadan olmaz tabi ki. İsteksiz bir şekilde bu işe devam edemezsin çünkü
artık sıkılmaya başlarsın ve dikkatinin dağılmasına neden olursun. Eğer isteksiz isen
bunu düzeltmenin bir çaresi de yoktur varsa da ben bilmiyorum. Artık eski heyecanı almazsın.
Oyunu forumlardan birinde paylaşınca yorum geldi mi acaba diye dakika başı f5'lemezsin.

4- Planlama
Eğer oyun yapacaksan boş zamanın olmayacak. Kafanı yastığına koyduğunda oyunun senaryosu,
arayüzünü kısaca oyunun hakkında her şeyi planlayacaksın. Tabi ki planına sadık kalacaksın ve
en iyisini yapana kadar düşünmeye devam edeceksin. Oyun programlama da "eh", "fena değil",
"idare eder işte" gibi kalıplar yoktur, olmamalıdır. "E sende ne yaptın hocam ya" diyor olabilirsiniz.
Ben size dünyanın en iyi oyununu yapın demiyorum zaten o zaman kendimle çelişmiş olurum.
Ama yapabileceğinizin en iyisini yapın.

5- Düşüncelerde Gerçekçi Olmak
Oyunları düşünürken aklınıza illaki güzel grafikler gelecek. Evet bunu başarabilirsiniz.
Ama yinede gerçekçi olun. Gerçekçi düşünmemek oyununuzu fazla etkilemeyecek
bile olsa sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

6- Son Sözler
Çokta uzatmak istemiyorum ama bunları demeliyim. Başlarda hemen grup kurup
birlikte oyun yapma düşüncelerinden uzak durun çünkü bu sizin gelişmenizi yavaşlatacak.
Bireysel çalışın ve kendinizi her konuda geliştirin. Belkide binlerce kez beyler hadi birleşelim
müthiş bir oyun yapalım çok iyi olacak gibi konular gördüm ama bunlar imkansız şeyler.
İnternet üzerinden böyle işler pek olmuyor açıkçası.

jagged

Uzman üye
29 Eyl 2012
1,432
0
C:\
Font olarak biraz sıkıntılı geldi bana ama olsun teşekkürler yararlı bilgiler :))

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.