pc kapatmadan linx kullanma

turqud

Kıdemli Üye
23 Eyl 2008
2,432
0
33
kardeslerim windows uzerinden :p

Wireless sifre k?rma isleri icin Linux kullan?l?yor bilindigi gibi. Ama benim gibi bir Windows kullan?c?s? bilgisayar?na Linux kurmay? istemez. Cunku Linux’u baslatmak icin GRUB ismindeki bir boot loader denilen, bilgisayar ac?l?rken hangi isletim sisteminin yuklenecegini belirten birsey gerekiyor. Benim guzel Windows’um dururken niye GRUB’la ugrasay?m ki?

Bende zaten Windows’un kendi boot loader’?n? bu is icin kullanmaya karar verdim. Asl?nda yine bir sekilde GRUB’a isimiz dusuyor. Fakat burda amac ana yukleyici olarak GRUB’u kullanmamak. Ac?l?sta GRUB’la ac?lmas?n? saglay?p ordan istedigimiz Linux surumunu baslatabiliriz. Yani yeni bir alt ac?l?s menusu gibi dusunebiliriz. Bu yontemin bir guzelligi de istedigimiz kadar Linux’u ac?l?sa koyabiliriz. Hemde kendi ac?l?s sistemimiz olan Windows’u bozmadan.

Asag?da anlatacag?m anlatacag?m tum islemleri Windows’a yap?yoruz. Elimizde Backtrack 4 Final surumunun ISO dosyas? oldugunu ve Windows’un C surucusune yuklendigini farz ederek anlatacag?m. Amac?m?z ac?l?sta iki secenek sunarak istedigimizde Backtrack ya da baska bir Linux surumu ile bilgisayar? baslatmak.

Ilk yapacag?m?z is su dosyay? indirmek. Bu dosyan?n icerisinde GRUB yukleyicisi var. Icerisindeki dosyalar? C surucusune c?kart?yoruz.

C:\boot.ini dosyas?n? not defteri ile ac?yoruz. Bu dosya normal sartlarda gizlidir. Bulamazsan?z gizli dosyalar? goster secenegini etkinlestirmeniz gerekebilir. Su anda gozuken hali asag?daki gibi birsey olmal?:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=”Microsoft Windows XP Professional” /fastdetect /NoExecute=OptIn

Bu dosyan?n en alt?na c:\grldr=”Linux” yaz?yoruz ve timeout parametresini 30 yerine 3 yap?yoruz. Boylece ac?l?sta iki secenegimiz olacak ve 3 saniye icinde bir tusa bas?lmazsa Windows baslayacak. Dosyan?n son hali boyle olmal?:

[boot loader]
timeout=3
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=”Microsoft Windows XP Professional” /fastdetect /NoExecute=OptIn
c:\grldr=”Linux”

boot.ini dosyas?n? kay?t edip kapatal?m.

Backtrack 4?un ISO dosyas?n?n icine bakt?ysan?z icinde iki tane klasor oldugunu gorursunuz. Bunlar boot ve casper ismindeki klasorlerdir. Bu klasorleri C surucusune c?kart?yoruz.

En basta indirdigimiz GRUB yukleyicisinin oldugu dosyan?n icerisinde menu.lst isminde bir dosya vard?. Bu dosya GRUB yukleyicisinin ayarlar?n? bar?nd?r?r. Hangi secenekler c?kacag?n?, hangi secenegi sectigimizde hangi komutlar?n cal?sacag?n? belirler. Bu dosyay? zaten ben haz?r olarak veriyorum. Yinede icindekileri ac?klayay?m. Ilerde baska Linux surumleri eklerken sorun c?kmas?n. Not defteriyle act?g?n?zda boyle birseyler c?kacak kars?n?za:

default 0
timeout 6
title 1. BackTrack 4
kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz BOOT=casper boot=casper nopersistent rw quiet vga=0?314
initrd (hd0,0)/boot/initrd.gz
title 2. Windows XP
root (hd0,0)
chainloader +1
title 3. Yeniden Baslat
reboot
title 4. Bilgisayari kapat
halt

Sat?r sat?r ac?klayay?m:

default 0 => Hic birsey secilmezse, belirli bir zaman sonunda otomatik olarak hangisini sececegini belirler. 0 yazd?g?m?z icin ilk olarak ekledigimiz secenegi secer. Yani Backtrack’?.
timeout 6 => Ustteki belirli zaman olarak bahsettigim zaman? ayarlamaya yarar. 6 saniye sonra ilk secenek secilecek.
title => Secenekleri belirler. Bundan sonra yaz?lacaklar ise secildigi zaman cal?sacak komutlard?r. Yan?nda yazan “1. Backtrack 4? ekranda gozukecek k?sm? belirtir.
Komutlar? ne siz sorun ne ben anlatay?m

Bu dosyada bir degisiklik yapmad?g?m?z icin bak?p kapatl?m.

Simdi tek yapmam?z gereken bilgisayar? yeniden baslatmak ve Windows logosundan once gelen menuden Linux yazan? secmek. Arkas?ndan gelen menude enter’a bas?p Backtrack’? secmek. Sonras?nda kars?n?za Backtrack konsol ekran? gelecek.

Bu yontemin Backtrack icin kucuk bir dezavantaj? var. Bilgisayar?n belleginden cal?st?g? icin kapat?p act?g?n?zda olustugunuz dosyalar kay?t edilmiyor

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.