Php mi? Asp.net mi?

Byprohacker

Katılımcı Üye
15 Ağu 2012
378
0
Merhaba arkadaşlar ben yeni yeni bir dil öğrenmeye karar verdim yani okulda asp.net gösterilicek 2.dönem heralde ama php de bana göre iyi gibi geliyor sizce hangisine öncelik vermeliyim

OxMaNiA

Katılımcı Üye
11 Şub 2013
704
0
#TR>.Corum
Öncelikle şöyle söyleyeyim, Herşey bir amaca bağlı, şimdi sen okulda ASP.NET görüpte PHP görmek istersen, beynin çorba olur. Ama bana göre PHP tabiki daha iyidir.Çünkü özgür bir yazılım dilidir. Hostları felan daha ucuzdur. Yardımcı olacak kişi sayısı ve yardım sayısı fazladır. ASP.NET genellikle websitelerinde kullanılmasının aksine resmi veya şirketlerin kullandığı websitelerinde görülür.Yani ASP.NET kurumsal'a yönelik birazda, Ama tabiki ASP.NET'ide küçümsememek lazım, Ondada MVC olduğu için daha rahat işlemler yapılabilir.

bekodark123

Uzman üye
31 Ocak 2012
1,402
0
Öncelikle şöyle söyleyeyim, Herşey bir amaca bağlı, şimdi sen okulda ASP.NET görüpte PHP görmek istersen, beynin çorba olur. Ama bana göre PHP tabiki daha iyidir.Çünkü özgür bir yazılım dilidir. Hostları felan daha ucuzdur. Yardımcı olacak kişi sayısı ve yardım sayısı fazladır. ASP.NET genellikle websitelerinde kullanılmasının aksine resmi veya şirketlerin kullandığı websitelerinde görülür.Yani ASP.NET kurumsal'a yönelik birazda, Ama tabiki ASP.NET'ide küçümsememek lazım, Ondada MVC olduğu için daha rahat işlemler yapılabilir.

Çok bilgili biri olmadığın aşikar.

ASP.NET bir dil değildir. C# veya VB.NET dilinde yazabilirsin. Bu 2 dilin web için uyarlanmış platformuna ASP.NET deniyor. Beyninin de çorba olacağı konusunda aynı fikirde olamam çünkü bilgisayar dünyasında 1 dille kalmamalısın ve C# öğrendiğinde ASP.NET'te öğrenmiş oluyorsun.

PHP bilgileri kullanıcı tabanlı işler ASP.NET ise bilgileri server tabanlı işler.

Aralarındaki en büyük fark budur.

Kurumsalların tercih sebebi ise C# bilen her programcı ASP.NET'te öğrenmiş olur.
Yani web tasarımcıya muhtaç kalmamaları sağlanılıyor.
Bir diğer sebep ise Microsoft desteğini arkalarına almak istiyorlar.

Ha server tabanlı çalışmak gibi amaçları var ise zaten ASP.NET kullanmaları gerek.

Konumda web kısmı var biraz göz atabilirsiniz; Tıkla!

OxMaNiA

Katılımcı Üye
11 Şub 2013
704
0
#TR>.Corum

Çok bilgili biri olmadığın aşikar.

ASP.NET bir dil değildir. C# veya VB.NET dilinde yazabilirsin. Bu 2 dilin web için uyarlanmış platformuna ASP.NET deniyor. Beyninin de çorba olacağı konusunda aynı fikirde olamam çünkü bilgisayar dünyasında 1 dille kalmamalısın ve C# öğrendiğinde ASP.NET'te öğrenmiş oluyorsun.

PHP bilgileri kullanıcı tabanlı işler ASP.NET ise bilgileri server tabanlı işler.

Aralarındaki en büyük fark budur.

Kurumsalların tercih sebebi ise C# bilen her programcı ASP.NET'te öğrenmiş olur.
Yani web tasarımcıya muhtaç kalmamaları sağlanılıyor.
Bir diğer sebep ise Microsoft desteğini arkalarına almak istiyorlar.

Ha server tabanlı çalışmak gibi amaçları var ise zaten ASP.NET kullanmaları gerek.

Konumda web kısmı var biraz göz atabilirsiniz; Tıkla!

ASP.NET kullanmayan biriyim, fakat bazı araştırmalarım oldu tabiki, ben araştırmalarım sonucunda bu yazıyı yazdım. Ustelik ben orada kullanim amacini yazdim. ASP.NETin yapisini yazmadm. Tabiki Asp.nette guzel derlenmis bir sekilde bulunabiliyor.Php kodlari okuyup parse yapiyor. Yani burada cok bilgili olup olmamanin bir amaci yok.Sonucta forum herkes dusuncesini yazar dostum.Sen en ayrintisina kadar anlatarak daha fazla bilgi vermis oldun.

Son düzenleme:

bekodark123

Uzman üye
31 Ocak 2012
1,402
0
ASP.NET kullanmayan biriyim, fakat bazı araştırmalarım oldu tabiki, ben araştırmalarım sonucunda bu yazıyı yazdım. Ustelik ben orada kullanim amacini yazdim. ASP.NETin yapisini yazmadm. Tabiki Asp.nette guzel derlenmis bir sekilde bulunabiliyor.Php kodlari okuyup parse yapiyor. Yani burada cok bilgili olup olmamanin bir amaci yok.Sonucta forum herkes dusuncesini yazar dostum.Sen en ayrintisina kadar anlatarak daha fazla bilgi vermis oldun.

Yok amacım seni rencide etmek değildi zaten yanlış anlaşılma olduysa özür dilerim.
Orada eksiklikleri tamamlayıp düşünceleri düzenlemek istedim dostum. :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.