PyCharm vs Visual Studio (IDE Editörlerini Tanıyalım) PyCharm Nedir? Visual Studio Nedir?

'Eşref

Özel Üye
17 Ara 2021
1,147
1,707
Pycharm Nedir?

PyCharm, Jetbrains firması tarafından geliştirlen, ücretsiz şekilde hizmet veren, tabiri caizse tümleştirilmiş ve geliştirilmeye devam eden bir geliştirme yazılımı ortamıdır.

Pycharm ne gibi özelliklere sahiptir?
  • Karanlık ve Aydınlık mod özelliği
  • Projeler için oluşturulabilir sekmeler özelliği
  • Yeni başlayan geliştiriciler için sadeleştirilmiş bir kayıt düzenleyicisi
  • Kullanıcıya özel bir şekilde özelleştirilebilir olma özelliği
  • Github üzerinde proje yayınlamak için kullanıcıya rahatlık sunması açısından entegreleştirilme sistemi özelliği

Pycharm için dikkat edilmesi gereken nokta nedir?

Birçok yeni başlayan yazılımcı tarafıından Pycharm bir paket olarak bilinmekte. Fakat Pycharm bir paket olmayıp bir yazılım geliştirebileceğimiz bir yazılım ilerletme ortamıdır diyebiliriz.

PyCharmIn genel olarak ne olduğundan, ne işe yaradığından ve ne gibi özelliklere saip olduğundan bahsettik.

Şimdi de PyCharm nasıl kurulur? bu soruya yanıt arayacağız.

PyCharm aplikasyonunu
bilgisayarımıza kurabilmek için öncelikle Python yazılımını bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor.

Windows işletim sistemi için indirmek için; Python Releases for Windows

Linux işletim sistemi için indirmek için;
Kod:
sudo apt install python3,6

Parametreleri ile indirme işlemi yapılır.

Python yazılımını işletim sistemine yükledikten sonra PyCharm yüklemesine geçebiliriz.

PyCharm yüklemesine ilk önce PyCharm aplikasyonunu indirerek başlayabiliriz.

PyCharm yüklemesini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Gerekli aplikasyonu indirdikten sonra kurulum sihirbazına geçebiliriz.

Aşağıdaki resimde de gördüğümüz üzere 'Next' tuşuna basarak kurulum sihirbazına başlayabiliriz.

'Next' butonuna bastıktan sonra yukarıdaki gibi bilgisayarımız içerisinde yaptığımız projelerin bulunacağı dizini belirleyeceğiz.

Ardından yukarıdaki gibi ayarlamalar yapabiliriz.Ama size önerim hiçbir şekilde ayarlama yapmadan varsayılan ayarlar ile devam edebiliriz.

Aplikasyonun Masaüstünde 'Create Desktop Shortcut' butonuna tıklamamız yeterli.

Bir klasörü Direkt olarak PyCharm üzerinde yapılmış bir proje gibi açmak için 'Update Context Menu' butonuna tıklamamız gerekir.

Yukarıdaki belirtilen ayarlamaları yaptıktan sonra 'Next' butonu ile devam edebiliriz.

Yukarıda da gördüğümüz üzere PyCharm'ın masaüstünde nasıl bir isim ile görünmesini istiyor isek onu seçmeliyiz.İsmi genellikle varsayılan olarak bırakabiliriz.İsmi seçtikten sonra alt taraftaki 'İnstall' butonuna tıklayarak devam edebiliriz.

İnstall butonuna tıkladıktan sonra birkaç dakikalık sürecek olan kurulum işlemi başlar.

Yukarıdaki ekranda gördüğümüz bölüme geldiğinde PyCharm aplikasyonu bizden yeniden başlatmamızı isteyecektir.İstemesinin sebebi ise PyCharm aplikasyonunun bilgisayar ile birbirini tanımasını sağlamaktadır.

Yeniden başlatma işlemini yaptıktan PyCharm aplikasyonunu çalıştırabiliriz.Çalıştırdıktan sonra önümüze yukarıdaki gibi bir kullanıcı sözleşmesi gelecektir.Yukarıdaki ekranda gördüğümüz gibi Kullanıcı sözleşmesini onayladıktan sonra 'Continue' butonuna basarak PyCharm kurulumunu tamamlamış oluruz.

Peki yukarıda detaylı şekilde paylaştığımız PyCharm'ın Ne olduğundan, ne işe yaradığıından ve kurulumundan bahsettik. Yerine kullanabileceğimiz IDE editörü yok mu? Tabiki var!

Gelin biraz da sizinle Visual Studio inceleyelim.

Visual Studio Nedir?

Visual Studio, birçok programlama dilini içerisinde editörlüğünü barındıran proje hazırlamak için oluşturulmuş bir IDE editör yazılımıdır.Visual Studio'nun kullanmış olduğu yazılım platformlarından maddeler halinde bahsedecek olursak;
  • Windows API
  • Windows Form
  • Windows Prestation Foundation
  • Windows Store
  • Microsoft Silverlight

Visual Studio yazılımı, IntelliSense'i yani (kod tamamlama bileşenleri) ve bir kod projesinin tekrardan editlenmesini sağlayacak bir düzenleyici yapısı içerir.

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi visual studio birçok yazılım dilini desteklemkete.Peki bu yazılım dilleri hangileridir?

Bunlar; C, C ++ ve C ++ / CLI (Visual C ++ ile), VB.NET (Visual Basic .NET ile), C # (Visual C # ile), F # (Visual Studio 2010’dan itibaren) ve TypeScript (Visual Studio 2013 Update 2’den itibaren) içerisinde mevcut halde bizlere hizmet vermektedir.

Saymış olduğumuz bu dillerin yanı sıra bazı paket yüklemeler sayesinde bazı dilleri de desteklemiş olacaktır.Bunlar; Python, Ruby, Node.js ve M ayriyeten XML / XSLT, HTML / XHTML, JavaScript ve CSS' gibi proje araçlarını da desteklemektedir.

Visual Studio'yu bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Ayriyeten sizlere kurulumundan bahsetmeye gerek olmadığını düşünüyorum.Yukarıda anlatmış olduğum PyCharm'ın kurulum aşamasına benzer olduğu için ve gerekli kurulum bilgilerini aaşağıdaki indirme linkinde verdiği için gerek duymadım.

Yukarıda 2 tane IDE editöründen bahsettik.Peki bunların özelliklerini genel olarak sıralayacak olursak;

PyCharm
  • Karanlık ve Aydınlık mod özelliği
  • Projeler için oluşturulabilir sekmeler özelliği
  • Yeni başlayan geliştiriciler için sadeleştirilmiş bir kayıt düzenleyicisi
  • Kullanıcıya özel bir şekilde özelleştirilebilir olma özelliği
  • Github üzerinde proje yayınlamak için kullanıcıya rahatlık sunması açısından entegreleştirilme sistemi özelliği
Visual Studio Code

• Aydınlık ve Karanlık Mod Özelliği
  • Bir çok yazılım dilini destekleme Özelliği
  • Sadeleştirilmiş editleme düzenleyicisi

Yukarıdaki özelliklerini gördüğümüz IDE editörlerinden sizin seçiminiz hangisi?

1wexter1

Katılımcı Üye
24 Eyl 2021
921
647
Uzayda1yer
Eline sağlık.

Yukarıdaki özelliklerini gördüğümüz IDE editörlerinden sizin seçiminiz hangisi?

Ben Phyton'a ilk pycharm ile başladım sonra visual studio deneyeyim dedim ama pycharm'a alıştıkdan sonra
Visual Studio'a alışmak zor geldi.

Kısaca Bence Pycharm daha kullanışlı.

'Eşref

Özel Üye
17 Ara 2021
1,147
1,707
Elinize sağlık hocam.
Elinize , emeğinize sağlık.
Merhaba,
Emeğinize sağlık.
Eline sağlık.

Ben Phyton'a ilk pycharm ile başladım sonra visual studio deneyeyim dedim ama pycharm'a alıştıkdan sonra
Visual Studio'a alışmak zor geldi.

Kısaca Bence Pycharm daha kullanışlı.

Ilginiz için teşekkür ederim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.