Python Ders 1 // Ar-Ge Kulübü // Connected

Connected

Katılımcı Üye
6 Haz 2016
772
1
Python Ders 1 // Ar-Ge // Connected

Herkese selamun aleykum arkadaşlar
Bugünden sonra artık sizlere python derslerini kısa anlaşılır bir şekilde
anlatmaya çalışacağım .Ömrüm yeterse artık pythonu beraber bitireceğiz :D
hem ben hem siz öğrenmek isteyenler ve bilenler için tekrar olmuş olacak.
Şimdi diyebilirsiniz internette zaten onlarca video ve döküman var ancak şöle birşey var
ben bu şekilde hem kednim tekrar etmiş olacağım hem bilmeyenleri yazılıma teşvik etmiş olabilme
ihtimalim olacak (sizlerinde bildiği üzere ülkemizde yazılımcı oranı diğer ülkelere göre düşük
nerden çıkarıyosun bunu derseniz size şu soruları sorarım neden bizim ülkemizdede
facebook google gibi şirketler ve çok iyi yazılımcılar yok ? herneyse tartışma konusu olmasın
şahsi fikrim .)
Bilenler içinde tekrar olacak .Biliyorsanız hiç kullanmadığınız yada unuttuğunuz konuları bu sayede görerek hatırlamış olacaksınız.

Nedense kim bir uzun soluklu ders anlatımı yapacak olsa ilk ders uzun sürüyo
:D

JQ2MWJ.gif

ilk ders olduğu için kullanacağımız ve karşılaşacağımız kısa tanımları yapmak istiyorum
.
Bu arada şunuda belirteyim ben pythonu bitirmiş değilim bende hala öğrenmekteyim .Sizlere anlatacağımdan 3 konu ilerde gidiyorum ,bu sayede bende tekrar etmiş olacağım .

Derslerde kısa kodlar paylaşılacak video anlatım da yapmak isterdim ama sesimi pek beğenmiyorum.inşAllah ileride olur.
Sizlere anlatımı burdan yapacağım ve anlatılanları -bazı derslerinkini- python dosyası içinede yazarak sizlerle paylaşacağım
ancak dosya içindekiler biraz daha kısa olacak ve örnekler biraz daha bol olucak,
aklıma gelen örnekleri yazarım yani söz vermeyelim çok olacak diye ,önemli olan öz olması:D.
JQ2MWJ.gif

Evet arkadaşlar bu ilk derste biraz temelden gideceğiz.Birden bire olaca birşey değil zaten
İlk önce program nedir ? programlama dili nedir? onları anlatalım.
Program= bilgisyara bir işi nasıl yapacağını söyleyen yönergelere denir.
yönergelerin yazıldığı dile ise programlama dili denir .
Bildiğimiz üzere bilgisayarın kendi ana dili 0 ve 1 lerden oluşur.bu programlama dilleri bizim anlayacağımız şekildedir fakat bilgisayar bizim yazdığımız gibi anlamaz , yönergeler işlevlerini yaparken bunları 0 ve 1 olarak algılar.Kısacası programlama dilleri pc ile bizim aramızda bir çevirmen gibidir.
Programlama dillleri sadece pythondan ibaret deildir
örneğin ; php , c# ,c ,c++ ,perl ,java ,ruby,R ,pascal , Go gibi diller vardır.
bu arada not olara düşelim html ve css programlama dili değildirler ,metin işaretleme dilleridir .

JQ2MWJ.gif

Arkadaşlar pythonu pc nizde çalıştırabilmek için python kabuğunu (idle) indirmeniz gerekecek .
Ama buda şart deil bunun yerine pycharm kullanabilirsiniz.
Ben kali üzerinden anlatıyorum .Eğer aranızda kali kullanan varsa bu konuma bakabilir PYCHARM KURMA KONUM=http://www.turkhackteam.org/linux/1649361-kali-linuxa-pycharm-kurulumu-ar-ge-connected.html
Windows kullananlar pycharm sitesinden pycharmı indirip direk kullanabilirsiniz.
JQ2MWJ.gif

Evet arkadaşlar bu dersimizin son yazısı ve diğer dersler için bir başlangız olarak çok duydugunuz merhaba dünya olayına geldi :D .
Arkadaşlar burdada pythonun kolalığını göreceksiniz .diğer dillere göre avantajı şöle birşey mesela bir program c# ilede python ilede yazılıyo ancak c# da yazdıklarınızın yarısı ile pythonda aynı programı yazbilirsiniz.
Evet gelelim merhaba dünya yazısını ekrana yazdırırken kullandığımız kodlar ve python ile diğer diller arasındaki gözle görülür farka

c++ ile

Kod:
#include <iostream>
using namespace std;
int main ()
{cout <<"merhaba dünya" << and1;
return 0;
}

java
ile

.
Kod:
class jmerhaba
{
public static **** main(string args[])
{
System.out.println("Merhaba Dünya")
}
}
python ile

Kod:
print("Merhaba Dünya")
Evet arkadaşlar görüğünüz gibi :D
JQ2MWJ.gif

Arkadaşlar umarım bu kısma kadar bilmeyenler için bilgi birikimine
bilenler içinde hatılamalarına ve akılda kalmalarına faydam olmuştur.

sonuc olarak arkadaşlar en çok kullanacağınız print() işlevinin ekrana çktı verdiğini öğrendik .
ileriki derslerde neden çif tırnak içi yada tek tırnak onları göreceğiz.

bu arada arkadaşlar bilginiz olsu python etkileşimli kabuğu hesap makinesi gibidir
>>>9+5 yaptığınızda size
14 olarak sonucu bulur .

JQ2MWJ.gif

Evet arkadaşlar bugunlük bu kadar umarım yararı olur ,diğer derslerde görüşmek üzere iyi formlar.
Ha unutmmadan çok teşekkür isteyen biri değilim ama bu derslerimde bir teşekkür ve güzel bir yorum çok iyi olur .
Eleştirde yapabilirsiniz ,hatamın olduğu yer olacaktır illaki .
Ne demişler hatasız ne kul olur ne kod
:D
JQ2MWJ.gif

Hadi kalın sağlıcakla
LbZDY0.png

Son düzenleme:

'Taiseng

Üye
30 Ocak 2018
244
1
Hatay
konu göz yoruyor biraz boyutu arttırırmısın
bide ilk deste print biraz gereksiz olmuş ona küçük bir yer verip
if elif else döngüsüne geçseydin yani print dersini bu kadar büyütmek saça biraz ama eline sağlık

'Taiseng

Üye
30 Ocak 2018
244
1
Hatay
Bu arada pyCharm yanında Jupyter Notebook 'u öneririm Kullanımı ve eğişimi daha iyi ve stabil bir program

Connected

Katılımcı Üye
6 Haz 2016
772
1
Eline Sağlık Dostum :)

sağol dostum :)
konu göz yoruyor biraz boyutu arttırırmısın
bide ilk deste print biraz gereksiz olmuş ona küçük bir yer verip
if elif else döngüsüne geçseydin yani print dersini bu kadar büyütmek saça biraz ama eline sağlık
Print çok kullanılacağı için kısa bir gösterim yapayım dedim .bundan sonrakilerde kısa ve öz olmasına dikkat edeceğim yorumun için sağol
Bu arada pyCharm yanında Jupyter Notebook 'u öneririm Kullanımı ve eğişimi daha iyi ve stabil bir program
aynn jupyter notebook da iyi fakat o pycharm gibi değil yani .
kullanmak isteyen ve yeniler için önerilir.
ama pycharm kullanımını öğrenmek ilerde işe yarar .

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.