Python Dersleri -1

iEfe

Üye
1 Eki 2017
65
0
İzmir
Python dersleri 1

Python Dersleri 1
Her gün güncellenecektir.
Bu dersler Python 3.5.2 içindir.
1.1 Matematik İşlemleri
Python'u programlama dili yerine hesap makinesi gibi de kullanabilirsiniz. Örneğin çekirdek(Idle) Python'da en basit şekilde 5 + 5 işlemini yapabiliriz ama bizim bu işlemleri yapmadan önce temeli atmamız gerek.
+ Toplama
- Çıkarma
* Çarpma
/ Bölme
Bize şuan bu kadar işaret yeterli diğer işaretler "**" (gibi), sonraki derslerde karşımıza çıkacak.
Tekrar derse dönersek Python sadece iki sayının toplamını yapmıyor, "7 + (50 * 25)" gibi işlemleri de hallediyor.

1.2 Çekirdeğe yazı yazdırma

Aslında Python'un en basit kesimi biraz öğrenmiş olduk.
Bundan sonra çekirdeğe yazı yazdıracağız...
bunu yapmak için "yazı",'yazı' ve """ yazı """ (kullanabiliriz.)
========================================
Bu tırnak işaretlerde de yazı yazdırabiliyorsak farkı ne ?
Mesela siz "Ben "python" öğreniyorum" yazarsanız hata alırsınız çünkü python kelimesi boşlukta kalıyor bunun için "Ben 'python' öğreniyorum" yazarsanız
hata almazsınız.
ve geldik en dişlisine;
Bir tek 3 tırnak işareti kullanırken hata almazsınız.
Peki biz neden bir tek bunu kullanmıyoruz ?
Çünkü Pycharm gibi otomatik olan derleyicilerde bu işlem zor olur.
3 tırnak işareti arasının asıl amacı alt alta kolay yazmaktır.
Örneğin
"""yazı
yazı 2
"""
şeklinde yazabilirsiniz...
========================================

1.3 Print fonksiyonu
Öncelikle başlangıç seviyesine gelmiş olduğumuzu bildirmek istiyorum.,
en basit örneği ile
print("yazı ")
print(sayı)
print(değişken) **değişkenler ile şuan işimiz yok**
olarak kullanılabilir.biz ilk olarak yazı yazdırmayı öğreneceğiz.
print("Selamın Aleyküm dünya!") komudunun çıktısı
Selamın Aleyküm dünya!
olarak karşımıza çıkacaktır.
print("Who am \nI") in çıktısı ise
Who am
I 'dır
Bunun sebebi "\n" 'nin kendisinden sonra yazılanları bir alt satıra geçirmesidir.
Kısaca işimize yarayan "" komutları:
\a : Çan sesi
\n : Alt satıra geçer.
\r : Satırbaşı'na geçer.
\t : Bir sekmelik boşluk bırakır
================================
print(sayı) bunu açıklamaya gerek olmadığını düşünüyorum, yazdığınız sayıyı ekrana bastırır.
================================
Değişkenler diğer konumda!

Son düzenleme:

siberdrone15

Kıdemli Üye
20 Ağu 2016
4,446
3
Kusura bakma ama konu bile demek zor sadece bu 1. Ders olamaz. Düzenler ve eklemeler yaparsanız güzel olurdu.

D Q R K

Katılımcı Üye
30 Haz 2018
383
0
KEY:FOUND
Foruma Güzel Bilgin için zaman ayırdığın için teşşekürler dostum
,
şimdi herkez dalga geçtiğimi zannediyor asla ben dalga geçmek gibi niyetim yok ben kimim'ki dalga geçicem harbi harbi forumda gördüğüm güzerl konudan :))

Son düzenleme:

scotflex

Üye
4 Haz 2015
104
0
Eskişehir
Herşeyi yazılı biçim üzerinden değilde estetiğe önem vererek görseller daha akılda kalıcı olacaktır. Tavsiyem jupyter notebook ya da pycharm üzerinden yazıp screenshot almanız ve kırparak konuya örnektir şeklinde koymak görsel zihin açısından daha iyi gelecektir. İyi forumlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.