Python dersleri # Giriş (Kaçırmamanız gereken bir eğitim seti!)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Squ4re

Üye
1 Ara 2018
248
4
23
Suriye
Merhaba arkadaşlar forumda php dersleri veriyorum biliyorsunuz fakat Python dersleride vermek istiyorum bu konumda ufaktan bir giriş yapacağım ve ders serimiz boyunca ne öğreneceksiniz ondan bahsedeceğim.

Forumda birisi "programlama öğrenmek istiyorum hangi dilden başlamalıyım?" dediği anda bazı ultra-mükemmel-üstdüzey developer arkadaşlar hemen ortaya atlayıp pythondan başla diyorlar (pythonda sınır yoktur diyenleride unutmayalım) :) bende fırsat bu fırsattır diyerek farklı bir seri daha oluşturuyorum ve temel düzeyde sizlere python dersleri vermeyi düşünüyorum.

Python ile ne yapabilirsiniz ?

Web siteleri yapabilirsiniz ancak unutmamanız gereken nokta şu : bir web sitesini hazırlarken html ve css'e mutlaka ihtiyacınız olacaktır, sadece python ile web sitesi yapamazsınız python sadece uygulama içerisindeki mekaniği sağlar (mesela siteye 3 defa giriş yapana spam uyarısı veren bir kod dizinini html ile yapamazsınız bu durumda python yardımınıza yetişir).

Python'un bizlere sunduğu web geliştirme frameworkları başlıca ,django,flask,zope2 vs'dir ancak ben sizlere django'yu öneririm.
-
Network tabanlı uygulamalar geliştirebilirsiniz mesela python ile sunucuya ping gönderen bir aracı geliştirmeniz mümkündür.
-
AI (yapay zeka) sistemleri geliştirebilirsiniz mesela piyasada sizinle sohbet eden bazı uygulamalar mevcut adını unuttum şimdi :} o tarz bot uygulamaları geliştirebilirsiniz.
-
Python ile oyun (pygame framework'u ile),mobil uygulama (kivy framework'u ile),sistem yönetim yazılımları(openstack,sait vb frameworklar ile) geliştirmeniz mümkün daha çok geliştirebileceğiniz uygulama var ancak konuyu uzatmak istemiyorum :)

Kısaca söylemem gerekirse python ile birçok alanda uygulama geliştirmeniz mümkün öğrenmenizi tavsiye ederim.

Bu eğitim setinin içeriği ne olacak?
1- Çeşitli işletim sistemleri üzerine python kurulumu
2- Terminal ekranı tanıtımı ve genel bilgi
3- Değişkenler
4- En gerekli fonksiyonlar
5- Koşullar
6- İşleçler
7- Karakter dizileri
8- Döngüler
9- Karakter dizilerine devam (metotlar vs anlatımı)
10- Listeler ve demetler
11- Sayma sistemleri
12- Orta seviyede fonksiyonlar (aritmatik fonsiyonlar vs)
13- Dosya işlemleri

Temel anlamda bu konular üzerine değineceğim ancak anlatacağım şeyler sadece bunlar olmayacak derslerin içerisinde farklı konularada değinmeye çalışacağım :)
(24 saattir uykusuz kaldığım için bazı konuları eklemeyi unutmuş olabilirim)
Gerekli hazırlıklarımı yapıp 1 hafta içerisinde python derslerine başlamayı düşünüyorum (bilgisayarım hasta)

Eğer derslerime ilgi gelirse temel düzeyden orta düzeye geçip modüllerden,oop programlamaya,****karakterlerden,veritabanı programlamaya herşeyi anlatmayı düşünüyorum.
Neden internette bolca kaynak varken seni seçeyim diyenler olabilir (Ben' size takıldığınız noktalarda anında yardımcı olabilirim ayrıca konularımı renkli ve sıkıcı olmadan anlatacağım diğer kaynaklar çok sıkıcı :) insan okurken daralıyor)
Şimdilik görüşmek üzere 1 hafta sonra ben ve python karşınızda olacağız (php derslerime son hız devam edeceğim)

Son düzenleme:
6 Ocak 2016
125
0
TÜRKİYE
Hocam ben html den başladım youtube dan ders dinliyorum html le ilgili şuanlık merakım web tasarım.
Html den sonra ise css diline geçiyor. Css den sonra python mu öğrenmeliyim ya da başka öğrenmem gereken şeyler varmı?

Squ4re

Üye
1 Ara 2018
248
4
23
Suriye
Hocam ben html den başladım youtube dan ders dinliyorum html le ilgili şuanlık merakım web tasarım.
Html den sonra ise css diline geçiyor. Css den sonra python mu öğrenmeliyim ya da başka öğrenmem gereken şeyler varmı?

Hocam web üzerine programlama öğrenmek istiyorsan html ve cssten sonra php yada asp öğren daha sonra javascript öğrenirsin en son birazda sql ile ilgilenirsin yeter de artar sana ☺

6 Ocak 2016
125
0
TÜRKİYE
Hocam web üzerine programlama öğrenmek istiyorsan html ve cssten sonra php yada asp öğren daha sonra javascript öğrenirsin en son birazda sql ile ilgilenirsin yeter de artar sana ☺
Eyvallah hocam bende bu şekilde düşünüyordum da şimdi C c++ falan onlarla ilgilenmiyim mi aslında bunların tam olarak ne olduklarını bilmiyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.