Python dosyası çalıştırırken hata

fatih__orange

Yeni üye
25 May 2024
9
0
python dosyadi.py şeklinde komut yazdığımda

SyntaxError: Missing parentheses in call to 'print'. Did you mean print(...)?
şöyle bir hata alıyorum çözümü nasıldır acaba

borderlinerpunk

Yeni üye
22 Haz 2020
14
7
Merhaba Öncelikle hatalarını stackoverflow gibi sitelerden kendin çözmeye alışırsan gelişimin için daha iyi olur
fakat araştırıp çözemediğini düşünerek yazıyorum

1.
hata mesajına baktıgımda yazmış olduğun kodlamada hata oldugunu ve hatanında print etmeye çalıştıgın şeyin yazımında oldugunu belirtmiş
ne kodu yazdıgını ve neyi print ettiğini bilmiyorum

şunu söyleyebilirm print edeceğin şey string, int veya değişkenmidir....her ney ise ona uygun yazman gerektiğini belirtmiş yani büyük ihtimalle yazım hatasıdır
aşağıdaki linkten güzel bir cevap buldum burada hatanın doğru yazımı ile ilgili bilgi var
link
2.
yazdığın kod doğru olabilir ama kali linuxta kodu yanlış çağırmış olabilirsin günümüzde python çalıştırmak için farklı yöntemleri var
örnek veriyorum terminale yazım şekilleri aşağıda yazıdım
"python dosya.py" veya "python2 dosya.py" veya "python3 dosya.py".....................:
yukarıda görmüş oldugun gibi günümüzde pythonun bir çok sürümü var buda şu anlama geliyor sen kodu doğru bile yazsan eski sürüm adıyla çağırdıgında
yazmış oldugun kodu eski yazım şeklini baz alarak okur ve hata verir
3.
ve internetten doğru yazım şeklini buldun ama yine hata veriyor ozaman bilgisayarına yüklemiş oldugun python sürümün eski olabilir sen doğru kod bile yazsan bilgisayarında yeni sürüm olmadıgından dolayı otomatik olarak eski çalışacagından hata almaya devam edersin

ZiksthemW

Haftanın Asistanı
28 Mar 2020
1,062
148
Pécs
Merhaba,

Üstteki mesajlar çok karıştırmış sanırsam olayı. Sorun basit bir parantez hatası, sanırsam kod Python2'e göre kodlanmış.

İsterseniz python2 uygulama_adi.py olarak çalıştırabilir veya kodu bir editörle çalıştırarak "print 'selam'" olan kısımları "print('selam')" olarak değiştirebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim iki şekilde de kodu çalıştırabilirsiniz.

Saygılarımla,

ZiksthemW

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.