Python ile Basit Hesap Makinesi Kodları

Mafia Girl THT

Yeni üye
1 May 2020
48
3
Rusya
Merhabalar ! Python ile basit hesap makinesi kodumuz ;

Kod:
#Baska Bir Kod - Python Soru / Cevap 
print("Yapmak istediğiniz işlemi seçiniz. ( '1' Toplama - '2' Çıkarma - '3' Çarpma - '4' Bölme ) ")
def Carp(x, y):
   return x * y

def Bol(x, y):
   return x / y 
def Topla(x, y):
   return x + y

def Cikar(x, y):
   return x - y
secim = input("Seçim :")

sayi1 = int(input("1. Sayı Giriniz: "))
sayi2 = int(input("2. Sayı Giriniz: "))

if secim == '1':

print("n" , sayi1 , " + " , sayi2 , " = " , Topla(sayi1,sayi2) )

elif secim == '2':

print("n" , sayi1 , " - ", sayi2 , " = " , Cikar(sayi1,sayi2) )

elif secim == '3':

print("n" , sayi1 , " * ", sayi2 , " = " , Carp(sayi1,sayi2) )

elif secim == '4':

print("n" , sayi1 , "/ " , sayi2 , " = ", Bol(sayi1,sayi2) )
else:
   print(" Lütfen işlem yapmak için 1-2-3-4 seçeneklerinden birini seçiniz. ")

Dolyetyus

Özel Üye
21 Nis 2020
1,208
677
Delft
Selamlar,
Emeğinize sağlık fakat fonksiyon kullanıp işi uzatmak yerine mesela:

Kod:
[COLOR="Red"]while 1==1:
....
....
....
....
    islem=int(input("Yapmak istediğiniz işlemi seçiniz: "))
    if islem==1:
        sonuc=x+y
        print ("İşlemin sonucu: " + str(sonuc))[/COLOR]

Şeklinde yapılırsa daha az satır alır ve while döngüsü ile siz çıkma komutu atamadıkça istendiği kadar kullanılabilir.
Yine de güzel olmuş

brtgld

Üye
27 Tem 2019
89
0
Vatan
Merhabalar ! Python ile basit hesap makinesi kodumuz ;

Kod:
#Baska Bir Kod - Python Soru / Cevap 
print("Yapmak istediğiniz işlemi seçiniz. ( '1' Toplama - '2' Çıkarma - '3' Çarpma - '4' Bölme ) ")
def Carp(x, y):
   return x * y

def Bol(x, y):
   return x / y 
def Topla(x, y):
   return x + y

def Cikar(x, y):
   return x - y
secim = input("Seçim :")

sayi1 = int(input("1. Sayı Giriniz: "))
sayi2 = int(input("2. Sayı Giriniz: "))

if secim == '1':

print("n" , sayi1 , " + " , sayi2 , " = " , Topla(sayi1,sayi2) )

elif secim == '2':

print("n" , sayi1 , " - ", sayi2 , " = " , Cikar(sayi1,sayi2) )

elif secim == '3':

print("n" , sayi1 , " * ", sayi2 , " = " , Carp(sayi1,sayi2) )

elif secim == '4':

print("n" , sayi1 , "/ " , sayi2 , " = ", Bol(sayi1,sayi2) )
else:
   print(" Lütfen işlem yapmak için 1-2-3-4 seçeneklerinden birini seçiniz. ")

daha kısa yapabilirsin ve ben bunu bir yerde görmüştüm irfan ilham almışsın heralde

PourLa

Uzman üye
27 Mar 2016
1,659
30
Böyle konularını gördüm, bir uğrayıp mesaj atmak istedim. Yaptığın aslında çok güzel bir şey takdir ediyorum, devam et ama senden yapmanı istediğim bir şey olacak bir eleştiri olarak görebilirsin tabii yapıcı olandan Farklı farklı metotlar dönüyor diğer üyelerde ona göre tabii cevap verirler bilirim durmazlar heves kırıcı olur. Sen aldırma diyemem çünkü önemli iyi ya da kötü eleştiriler gelişimin için lafı çok fazla uzattım. Şunu yapabilirsen çok daha iyi olur olan birşeyi al onu daha da nasıl geliştiririm diye düşün ve bunu bizlere sun emin ol, yazılan kodlama projeyi anlamak zaten gelişimin için muhteşem olacaktır. Bir de buna ekstra bir şeyler katman çok efsane olur. Böylece geri dönüşler çok daha iyi olur. Hiçbir zaman hevesini kırma olur mu? Böyle devam.

Mafia Girl THT

Yeni üye
1 May 2020
48
3
Rusya
daha kısa yapabilirsin ve ben bunu bir yerde görmüştüm irfan ilham almışsın heralde

Hayır?-_-

Böyle konularını gördüm, bir uğrayıp mesaj atmak istedim. Yaptığın aslında çok güzel bir şey takdir ediyorum, devam et ama senden yapmanı istediğim bir şey olacak bir eleştiri olarak görebilirsin tabii yapıcı olandan Farklı farklı metotlar dönüyor diğer üyelerde ona göre tabii cevap verirler bilirim durmazlar heves kırıcı olur. Sen aldırma diyemem çünkü önemli iyi ya da kötü eleştiriler gelişimin için lafı çok fazla uzattım. Şunu yapabilirsen çok daha iyi olur olan birşeyi al onu daha da nasıl geliştiririm diye düşün ve bunu bizlere sun emin ol, yazılan kodlama projeyi anlamak zaten gelişimin için muhteşem olacaktır. Bir de buna ekstra bir şeyler katman çok efsane olur. Böylece geri dönüşler çok daha iyi olur. Hiçbir zaman hevesini kırma olur mu? Böyle devam.

:))Tamam bayım

Moderatör tarafında düzenlendi:

TebriZz

Üye
7 Nis 2020
152
1
İskenderun
PourLa hocama ek olarak bir kaç şey eklemek istiyorum.Hocamın dediği gibi " ben bunu nasıl geliştirebilirim" demelisin kendine , önceki konunda denk geldim "1 ayda Python..." devam eden bir postun vardı.Bu gayet güzel azmin harika o zaman , sana tavsiyem örnek alacağın bir kod parçası veya Python ile kodlanmış bir tool'u kendi algoritman ile harmanlayıp tekrardan oluşturman böyle yaparsan gelişimin açısından çok daha iyi olur

Mafia Girl THT

Yeni üye
1 May 2020
48
3
Rusya
PourLa hocama ek olarak bir kaç şey eklemek istiyorum.Hocamın dediği gibi " ben bunu nasıl geliştirebilirim" demelisin kendine , önceki konunda denk geldim "1 ayda Python..." devam eden bir postun vardı.Bu gayet güzel azmin harika o zaman , sana tavsiyem örnek alacağın bir kod parçası veya Python ile kodlanmış bir tool'u kendi algoritman ile harmanlayıp tekrardan oluşturman böyle yaparsan gelişimin açısından çok daha iyi olur

Tamam kardeş , eyvallah :))

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.