python soru

Rewan

'Türk ün yaveri
26 Kas 2020
2,028
19
1,493
Merhaba arkadaşlar phayton bilmek mobil oyun, uygulama , program yapmamam yeterlimi ?
python tek başına yeterli kalmicaktır

burda diğer dillerin artıları ve eksilerini yazdım ona göre ilerleyebilirsiniz

ayrıca bu konuya göz atın : TIKLA

DilArtılarıEksileri
AssemblyNeredeyse her şey yapılabilir.Makine diline çok yakın olduğundan öğrenmesi zor,hataya meyilli
CÇok biliniyor, çok sayıda kütüphane var.Nesne yönelimli değil, çöp toplama yok, hafıza kaybına meyilli
C++Çok sayıda kütüphane,çok biliniyor,nesne tabanlı programlamaÇöp toplama yok, hafıza kaybına meyilli
C#Çok iyi nesne yönelimli, çabuk uygulama geliştirme şansı ve kolay kullanımYüksek hafıza kullanımı, Microsoft platformlarına bağımlı(XBOX,Windows)
JavaÇok iyi nesne yönelimli, kolay kullanılabilir ve taşınabilirYavaş olabilir ve konsol uygulamaları için iyi değil
Eiffel, Smalltalk Ada vb.Kütüphane azlığı
Python ve Lua gibi betik dilleriOynanış betikleri için kullanılır, ama oyunun kendisi için kullanılmaz.

xKemikkiran

Senior Hunter
22 Haz 2020
470
6
227
Zararlı yerlerde - Aydın
Python da örneğin oyun yapmak için farklı kodlar kullanılıyor ancak syntax yani yazım kuralları aynı o yüzden eğer Python biliyor isen eklentiyi öğrenmek daha kolay ve hızlı olur senin için her platformda başka eklentiler kullanılır genellikle

odin2727

Yeni üye
14 Tem 2021
36
1
25

DilArtılarıEksileri
AssemblyNeredeyse her şey yapılabilir.Makine diline çok yakın olduğundan öğrenmesi zor,hataya meyilli
CÇok biliniyor, çok sayıda kütüphane var.Nesne yönelimli değil, çöp toplama yok, hafıza kaybına meyilli
C++Çok sayıda kütüphane,çok biliniyor,nesne tabanlı programlamaÇöp toplama yok, hafıza kaybına meyilli
C#Çok iyi nesne yönelimli, çabuk uygulama geliştirme şansı ve kolay kullanımYüksek hafıza kullanımı, Microsoft platformlarına bağımlı(XBOX,Windows)
JavaÇok iyi nesne yönelimli, kolay kullanılabilir ve taşınabilirYavaş olabilir ve konsol uygulamaları için iyi değil
Python ve Lua gibi betik dilleriOynanış betikleri için kullanılır, ama oyunun kendisi için kullanılmaz.

DilArtılarıEksileri
Payton öğrenmeye yeni başladım kod yazmayı öğreniyorum hala payton ile herşeyi yapabilirmiyim ?

`TR0GRES

Uzman üye
1 Mar 2020
1,355
24
714
Carpe Diem
Oyun için pygame , uygulama için kivy kütüphanelerini kullanabilirsiniz

fakat python ile uygulama/oyun yapmak yerine hangi alansa o alan için kullanılan dillerden birini seçmen daha faydalı olacağını düşünüyorum. Oyun için c++ unreal engine , c# unity/
uygulama için
Android Java, kotlin ...
ios için Swift ...
cross bir yapı için flutter ...

Tabi bunlar sadece benim fikirlerim python la oyun / uygulama yapmanın zor ve mantıksız olduğunu düşünüyorum.

Feqtico

Junior Hunter
24 Haz 2020
666
202
/root/
Merhaba, her zaman her dili kullanacağın alana göre seçmelisin mesela Windows forms uygulaması yapmayı düşünüyorsan C#, C, C++ dillerini tercih edebilirsin. Ama Python ile konsol uygulamalarının yanında GUI uygulamalar yazmak istersen bazı modüller ile bunu yapmak mümkün.

Örnek: Tkinter, Pyqt5

Tabi bu modülleri öğrenmeden önce Python dilinin yapısını ve genel olarak dili kullanmayı bilmen gerekmekte. Bunun için Udemy kurslarından faydalanabilirsin. Ücretsiz eğitim veren bazı sitelerde mevcut.

Programlama dili öğrenme sürecinde başarılar dilerim.

İyi Forumlar :)

'Türk

Moderasyon Ekibi Direktör Yrd.
5 May 2020
2,418
33
1,504
K E R K Ü K
python biliyorsan kütüphanelere hakimsen uygulama geliştirirsin, oyununu yaparsın orası sıkıntı değil.
bunu iş haline getireceksen python çeşitli alanlara girer, yapay zeka, big data v.s o alanlarda kendini geliştirmelisin.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.