Pythonda Kodlarınızı PEP 8'e Göre Yazın [AR-GE]

King Kong

Kıdemli Üye
19 Mar 2017
2,392
10
Merhaba Arkadaşlar Bu Konumda Sizlere Esasında Tamamiyle Geniş Bir Anlatım Değilde Bir Site Ve Bir Kaç Şey Söylüyeceğim...

Öncelikle Nedir Bu PEP 8?

PEP 8 Bana Kalırsa Kodların Daha Düzenli Yazılmasını Sağlayan Belli Başlı Kurallar Lakin Zorunlu Değildir...

Peki Python'a Göre Açıklaması Nedir?

PEP 8 Python'a Göre Kod Stil Klavuzu Diye Geçer Arkadaşlar...

Peki PEP 8 Kurallarına Göre Yazmak Zorunda mıyız?

Tabii kide Hayır Zorunda Değilsiniz Fakat Yazarsanız Bence Daha Güzel Görünür.

Peki Bu PEP 8 Kurallarını Aklımızda Tutmak Zorunda mıyız?

Hayır Zorunda Değilsiniz Size Bir Site Vereceğim Kodlarınız PEP 8e Uygun Değilse Hangi Satırda Ne Yapmanızı Söyleyecek.

Site:PEP8 online check

Misal Kod Gireyim Ben PEP 8 Hatası Olan...
Kod:
#THT
class deneme():
    def yazdir():
        a="merhaba"
        b="dünya"
        c="hoşgeldin"
        d="thtye"
        print(a,b,c,d)

Şöyle Bir Kod Girip Check Code Dedim Ve Bana

E265 1 1 block comment should start with '# '
E225 4 10 missing whitespace around operator
E225 5 10 missing whitespace around operator
E225 6 10 missing whitespace around operator
E225 7 10 missing whitespace around operator
E231 8 16 missing whitespace after ','
E231 8 18 missing whitespace after ','
E231 8 20 missing whitespace after ','
W292 8 23 no newline at end of file

Böyle Bir Çıktı Verdi Eğer İngilizce'niz Var İse Anlarsınız Yoksada Çevirici Kullanırsınız Mesela Verdiği Hataları Düzeltip Yazdığımızda Kodları Şöyle Bir Kod Çıkıyor Ortaya:

Kod:
# THT
class deneme():
    def yazdir():
        a = "merhaba"
        b = "dünya"
        c = "hoşgeldin"
        d = "thtye"
        print(a, b, c, d)

Ve Kodlarımızı Gördüğünüz Gibi PEP8 Kurallarına Göre Düzenlemiş Olduk...

PEP8 Kurallarına Göre Yazmak Gerekli midir?

Esasında Zorunlu Bir Gerekliliği Yok Fakat Kötü Görünen Kod Yerine Daha Düzenli Tertipli Kodu Seçmek Daha Mantıklı...

İyi forumlar Arkadaşlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.