Rap Terimleri | Punch,Rhyme v.s | Kurtga

Kurtga

Katılımcı Üye
8 Ocak 2017
811
2
.

Ama bu kadar yeter müzik dursun uyu da vücudun huzur bulsun..

- Contra

Rap : Rap, Hip hop alt kültürünün bir koludur. Kökeni 1970’lerde özellikle Afrika kökenli insanların yaşadığı Amerika’nın kenar mahallelerine, bir diğer deyişle gettolara dayanmaktadır. Kültürel kökeni Amerika’da olmasına karşın, bilinen ilk Rap parçası İtalyan Adriano Celentano’nun Prisencolinensinainciusol parçası olarak kabul edilir.

1LrvR1.jpg

RAP’in “Rhytm And Poem” (“Ritim ve Şiir” ya da “Ritmik Şiir”) veya “Rhytmic African Poetry” (Ritmik Afrika Şiiri) sözcüklerinin kısaltması olduğu görüşü yaygın olsa da aslında rap kelimesi, İngilizce sözlük anlamı olarak “ağır eleştiri” anlamına gelmektedir.
Rap, sözlerin müziğin tempo ve ritmine uyarlanarak söylendiği bir yapıdadır. Hiphop kültürünün içindeki başlıca dört elementten biridir. (Rap, DJ’lik, breakdance ve graffiti…) Rap yıllar boyunca değişim geçirmiştir ve rap içinde çeşitli alt türler oluşmuştur. (Gangsta, G-Funk vb.)

MC : Müzikal anlamda hiç bir özel eğitim almadan kendi çabalarıyla müzik yapan kişidir. MC’nin açılımı “Master of Ceremony”dir. Bunun anlamı, “Seramoni Efendisi” veya “Orkestra Şefi” olarak bilinir. Ayrıca bu tabir Rap tarzında şarkı sözü yazan, besteleyen ve söyleyen kişilere de kullanılır.

yER5g0.jpg

Bar : Rap’de söz yazarken veya söylerken bir ölçüdür. Bir Bar bir satıra eşit gelir. Bir dörtlük 4 bardan oluşur. Yani 16 Bar müzik dendiği zaman dört dörtlük (4/4) bir parça olduğu anlamını çıkarabiliriz.

Lirik :Lirik Beat’le beraber en önemli unsurlardan biridir. Şarkının sözlerinin coşkun ve içten bir dille yazılmasının genel adıdır.
Latince Lyricus, Yunanca Lyricos, Fransızca Lyrique kelimelerinden türemiştir. Sözlük anlamı ise; coşkun, ilhamla dolu demektir.

01Ln9D.jpg

Beat : Her bir rap şarkısının temeli (alt yapısı), şarkının ritmidir. Beat Rap şarkının müziği olarak geçiyor ama aynı zamanda Rapçi’yi nasıl Rap yapılacağı konusunda yani hız, ses ve teknik olarak yönlendiriyor. Aslında Beat, Rap müziğe ruhunu veren unsurdur.

Diss :Birisini tabiri caizse ezmek için yapılan Rap müzik türüdür. “Diss to …” şeklinde görürüz. Laf sokmak, laf atmak anlamına gelir Küfürlü yazılır ama küfürsüz yazıpda ağır konuşan genelde daha üstündür. İngilizce “Dissrespect” kelimesinden gelir. Dis şeklinde okunur.

M0Wpm6.jpg

FreeStyle : MC’lerin ön hazırlığı olmadan, o anda doğaçlama yaparak ruh hallerine göre söyledikleri kafiye düzenli ritmik sözlerdir. Freestyle’ın kelime anlamı serbest stil yada özgür stildir. Bu işi yapan MC’lere FreeStyler denir. Ülkemizde Freestyle King 1-2-3 veya DEVRAP Freestyle gibi büyük Freestyle yarışmaları organize edilmiştir. Firisıtayl olarak okunur.

Punch :Genelde disslerin veya freestyle’ın içinde yer alıp bitirici etkisi olan sözlerdir. Freestyle yarışmalarında, dinleyenlerden “ooo” sesini duyduğumuzda veya güldüklerinde anlarız ki Punch atılmıştır. Panç şeklinde okunur. Parçada Punch’ın bulunduğu bara ise Punchline denir. O da pançlayn olarak okunur.

Rhyme : Kafiye düzenidir. Uyak anlamları taşır, Rap’te sıkça zikredilen bir kelimedir. Raym olarak okunur.

Br4Pp9.jpg

Flex :Rap’in hızlı okunan türüdür. Türkiye’de Tankurt Manas, Şehinşah, Ceza vb. Yurtdışında Busta Rhymes, Twista, Tech N9ne, Twisted İnsane, Eminem gibi kişilerin uzman oldukları türdür. Fileks şeklinde okunur.

Flow :Flow şarkıda akıcılık ve rtim tutabilmektir. Flow, ritme uygunluk, ölçü, vurguların doğruluğu ve kelimelerin anlaşılırlığı belirler. Ayrıca “hız” da günümüzde Flow’agöre değişebilir olması oldukça önemlidir. Zira iyi bir MC zorlu dizeleri ard arda ve aralıksız söyleyebilir. Fılov olarak okunur.

Ayrıca Türkçe Rap'ın gelişmesini sağlayan kişilerde bence 1 numara Fuat Ergindir.

W0EkML.jpg

Kurtga

Katılımcı Üye
8 Ocak 2017
811
2
.
Aynen öyle dostum, yenildiğini görmedim.

IMP4L4

Uzman üye
24 Eyl 2016
1,356
2
Freestyle - Hidra
Diss - Stallker ve Joker
Söz : Contra ve Sagopa

Bana göre. Ellerine saglik

IMP4L4

Uzman üye
24 Eyl 2016
1,356
2
Diss görmek isteyenlere, norm ender o p*çde bendim dinleyebilirler

Hocam N.ender disste cok basarili degildir.
Flowart bile daha basarili.
Tek onu dinlersen bunu anlayamazsin.
Stallker dinle bakalim. Kim disste birinciymis :)

Ama herkesin bir gorusu var. Gorusunu cok degisik buldum. Cunku tek bisi kisiyi dinliyosun galiba.

ANTROPİ

Adanmış Üye
6 Nis 2016
6,268
151
93
root@kali:~#
Fanboy olmayıp herkesi dinlemek daha mantıklı beyler.
Normu kral görmeyin demiş bi dost. Kral görmüyoruz da yaptıklarını da küçük görme bence :)

KurokoTetsuya

Kadim Üye
23 Nis 2015
5,028
2
SGA

Ama herkesin bir gorusu var. Gorusunu cok degisik buldum. Cunku tek bisi kisiyi dinliyosun galiba.

Stallker'i ilk kez hidra'ya attigi diss ile tanidim ve berbatti bence. Ama Pembe Panter oldukca iyi diyebilirim.

The Rosguest

Katılımcı Üye
14 Şub 2016
981
0
istanbul

Tabikide hayır dostum, tek bir kişiyi dinlemek asla olmaz! Contra da dinlerim, sagopa da! Rap bir bütündür, herkes birbirini tamamlar! Fakat bunu rapçilerinde görmesi lazım.

Son düzenleme:

Kurtga

Katılımcı Üye
8 Ocak 2017
811
2
.
Fanboylara kızmıyorum sadece takip ettiğiniz kişiyi yerlere göklere sığdıramamanızı anlamıyorum..

Edit : Neyse..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.