Rat yedim ne yapmalıyım?

SL4UGHT3R

Katılımcı Üye
14 Ocak 2018
422
1
25
Türkiye
görev yöneticisini çalıştırın, orada gözünüze takılan bişey varsa sağ tık devre dışı bırak yapın ama size tavsiyem antivirüs olarak avast kullanın. ben rat test ederken avastı açmıştım bağlantı direk kesilmişti tavsiye ederim, format şart değil

yada kasayı alıp siber suçlarla mücadele dairesine götürebilirsin çok yardımcı olurlar, rat atan kişiyide tespit ederler :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

'Ra

Ticaret Kategori Sorumlu Yardımcısı
21 Kas 2015
2,416
49
969
Merhabalar

malwarebytes ile temiz tarama yapınız ve çıkan ratları siliniz eğer profesyonel bir yapım değilse kurtulabilirsiniz. Yada direk format atabilirsiniz

size tavsiyem bilmediğiniz veya güvenmediğini dosyaları indirmemeniz veya indirecekseniz virustotal'da tarama yapmanız.

İyi Forumlar

MrMaXim

Katılımcı Üye
16 Eki 2020
434
8
234
Yeşil Olan Yerler
beyler pcde rat var adam sa falan yazdı direk inti kapadım acil nasıl bulucam virüsü
Eğer çok önemli dosyaların varsa bir USB belleğe at önce. Sonrasında direk format at. Formattan sonra sağlam bir virüs koruma programı kur. USB belleği taramaya sok. Temizlendikten sonra kurtarabildiğim dosyalarını alabilirsin Bu işlem genelde çok kötü oluyor. Eğer cihazında çok fazla önemli dosya varsa büyük bir bölümü gidiyor haberin olsun. Çok dikkatli işlem yapman gerekiyor

Yeni Kullanıcıyım Ben

Katılımcı Üye
11 Ara 2022
795
4
301
Matrix
görev yöneticisini çalıştırın, orada gözünüze takılan bişey varsa sağ tık devre dışı bırak yapın ama size tavsiyem antivirüs olarak avast kullanın. ben rat test ederken avastı açmıştım bağlantı direk kesilmişti tavsiye ederim, format şart değil

yada kasayı alıp siber suçlarla mücadele dairesine götürebilirsin çok yardımcı olurlar, rat atan kişiyide tespit ederler :)
ratı tespiti aslında istismar ederekte kendimizde bulabiliriz.

Ama dediğin gibi olursa daha iyi olur, katılıyorum

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,763
20
508
24
Praise The Fool
Ya çözümü çok basit, interneti kestin zaten. Hemen formatla harici disk'in varsa yedeklenecek tüm dosyaları oraya at. Daha sonra bilgisayara format at.
Harici disktteki tüm çalıştırılabilir dosyalar şüpheli. DLL'ler de şüpheli ama çok da uğraşacağını sanmıyorum. Özetle format sonrası harici disktten hiçbir şey çalıştırma. Tarama öncesi manuel feda edilebilir her türlü çalıştırılabilir uygulamayı sil. Bilgisayara Kaspersky kur, harici disk'i bir güzel tarat. (Sistem diskini taratmak ile vakit kaybetme) Resim, müzik, pdf dosyaların temiz olduğuna emin olabilirsin onları elleme.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.