Recuva Aracı İle Silinen Verileri Kurtaralım

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,227
29
Merhaba Değerli THT Üyeleri,

Bu konumuzda Recuva aracını kullanarak Windows üzerinde sabit disk, flash bellek, bellek kartları gibi depolama alanlarından silinen dosyaları kurtarma işlemlerini gerçekleştireceğiz. Buyrun başlayalım,

RECUVA ARACI İLE SİLİNEN VERİLERİ KURTARMA

Aracı aşağıdaki resmi sitesinden indirebilirsiniz,

https://www.ccleaner.com/recuva

Aracımızı indirip kurduktan sonra yönetici olarak çalıştırıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Burada veri kurtarma yapmak istediğimiz dosya türünü seçeceğiz. Ben daha önce sildiğim resimleri kurtarmak istiyorum. Bu sebeple "Pictures" seçeneğini seçtim

Ardından next deyip devam ediyorum. Şimdi ise karşıma kurtarma işleminin gerçekleştirileceği depolama alanını seçmemi istiyor. Eğer taşınabilir bellek seçimi yapacaksanız "spesific locatîon" seçeneğine gelerek disk yolunu belirtip seçim yapabilirsiniz. Ayrıca dosyanın son konumunun neresi olduğunu bilmediğiniz takdirde en üstteki "I'm not sure" seçeneğini seçip devam edebilirsiniz. Ben bu adımda "Geri dönüşüm kutusu" üzerinden silinen dosyaları kurtarmaya çalışacağım. Bu sebeple "In the Recycle Bin" seçeneğini seçip devam ediyorum

Ve kurtarma işlemi başladı

Aracımız silinen resimlerimizi buldu. Ve aşağıdaki gibi ekranımıza yansıttı.

Burada kurtarmak istediğimiz dosyaları seçip sağ alt taraftaki "Recover" butonuna basıyoruz.

Ardından kurtarılan dosyanın kaydedileceği çıktı klasörünü belirtiyoruz

Dosyamız kurtarıldıktan sonra çıktı klasörüne gittiğimizde aşağıdaki gibi sorunsuz bir şekilde kaydedildiğini görüyoruz.

Konuma burada nokta koyuyorum. Teşekkür eder, iyi forumlar dilerim...

Son düzenleme:

Codx

Katılımcı Üye
30 Tem 2017
309
1
Eline sağlık. Veri kurtarma işlemleri bana hep çok hoş gelmiştir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.