Red Team & Blue Team

thefirvon

Üye
29 Haz 2022
161
40
Merhaba arkadaşlar

Bir konuda yardımınızı isderim, Siber güvenlik'de ben kendime alan olarak Red team seçdim , ama bazı şeyler aklımı karışdırıyo, Siz olsaydınız hangi alan seçerdiniz ve niye seçerdiniz o alanı.

Yardımınız için Teşekürler.🤝🏻

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,321
120
4,775
Merhaba arkadaşlar

Bir konuda yardımınızı isderim, Siber güvenlik'de ben kendime alan olarak Red team seçdim , ama bazı şeyler aklımı karışdırıyo, Siz olsaydınız hangi alan seçerdiniz ve niye seçerdiniz o alanı.

Birini seçmezdim. İkisi de çok güzel alanlar.
Bu işlere çok vakit ayırdığım için tahminen ikisini birlikte götürürdüm.
Ama illa ilk birini seç dersen. Mantığını anlamak için önce saldırı tarafı olan kırmızı timi seçerdim.

thefirvon

Üye
29 Haz 2022
161
40
Birini seçmezdim. İkisi de çok güzel alanlar.
Bu işlere çok vakit ayırdığım için tahminen ikisini birlikte götürürdüm.
Ama illa ilk birini seç dersen. Mantığını anlamak için önce saldırı tarafı olan kırmızı timi seçerdim.
Hocam bende çok vakit harcıyom işde kafamı karışdıran da bu benim , biri benden ne alanındasın soruyo diyorum normal olarak red team ama blue team lede ilgileniyom , bi alan sec kendini gelisdir diyolar , insanın morelini bozuyolar .

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,321
120
4,775
alan sec kendini gelisdir diyolar , insanın morelini bozuyolar .
Bunu diyenler bir alana günde 2-3 saat bile ayırmayan insanlar.
Örneğin sen günde 8 saat ayırırsan ikisini çok rahat yaparsın.
Ancak günde 2 saat ayırırsan, tek alan daha mantıklı.

Eğer diyorsan 5-8 saat rahat ayırırım. O zaman 2 alanda da ilerleyebilirsin.

Rebelkan

Blue Team Lider Yrd.
12 Şub 2019
1,882
13
925
Aslında, çalışmaların kurumsal değilse, Blue ve Red zaten hep bir iç içe girer. Her iki tarafta birbirlerinin alanlarında kısmen bilgi sahibidirler. Bazıları fazla, bazıları daha az.

Her iki tarafta da ilerledikçe bir nevi ''Purple'' oluyorsun. Bence Red mi olayım Blue mi olayım, kime nasıl cevap vereyimlere fazla takılma..

İlgini çekeni öğren ve öğrendiklerini derinleştir. Bu kadar basit :)

Ben mesela Blue'yi seviyorum 💙 Ama Red tarafsiz bir Blue'yi de düşünemem. Red tarafını otomatikman öğreniyorsun, öğrenmeye de mecbursun.

Bu benim kendi fikrim elbette, kendi tecrübelerim.

'Herodot

Asistan Moderatör
30 Eyl 2017
475
11
296
Kuvâ-yi Milliye
Merhaba arkadaşlar

Aslında bütün yollar purple team'e çıkıyor. Blue team de olsan red team yöntemlerini bilmeden profesyonel bir Blue team sayılmazsın.
Sonuç; ne olursa olsun yolun sonu purple team.

'Ranger

Anka Red Team Direktörü
13 Eki 2020
330
495
Blue timi seviyorum çünkü Red taraflida düşünüyorum. Mesela bir ad pentest gerçekleştirdik vede buna karşı nasıl policy yazar da engelleriz veya nasıl güvenlik önlemleri alırız dediğimiz nokta çok iyi tabi bu purple ye giriyor birazda. Bu noktaya gelmekte sağlam bir blue başlıklarında yeterlilik gerekiyir

Blue da waf da kurar rule yazarsın soc analistkte adlı bilişimde malware analizde var oğlu var. Bunlarda iyi noktaya çıkınca şu oluyor tamam saldırmayı biliyorum analiz etmeyide şimdi nasıl savunurum

Enistein

Kıdemli Üye
16 Eyl 2012
2,222
35
1,228
Amsterdam
Merhaba arkadaşlar

Her iki alanda da takımların bilgi birikimi vardır. Her iki takım da birbirini avlamaya çalışır. Fakat her iki takımın kafa yorduğu fikirler ve uygulamaları birbirinden farklılaşır.

Purple team bana her zaman daha cazip gelmiştir.

Blue team'da biraz daha fazla sorumluluk vardır. Çünkü kapsamı çok geniştir, gelecek saldırının nereden geleceği belli değil. Bundan dolayı her ihtimali düşünmeli ve buna göre çalışma yapması gerekir. Ayrıca doğrudan ilgilendiklere sisteme gelecek her türlü beladan sorumludurlar.

Başlamak için hangisinden başladığından veya öğrendiğinden çok, yaptığın işi bilerek yapmak önemlidir. Örneğin bir saldırı vektörünün nasıl çalıştığını, hangi prensipler üzerine kurulduğunu bilirsen bunun savunma tarafınıda saldırı tarafınıda iyi bir şekilde yönetebilirsin. Bundan dolayı yaptığın işi her yönüyle öğrenmek seni her iki kapıya da çıkartır.

thefirvon

Üye
29 Haz 2022
161
40
Bunu diyenler bir alana günde 2-3 saat bile ayırmayan insanlar.
Örneğin sen günde 8 saat ayırırsan ikisini çok rahat yaparsın.
Ancak günde 2 saat ayırırsan, tek alan daha mantıklı.

Eğer diyorsan 5-8 saat rahat ayırırım. O zaman 2 alanda da ilerleyebilirsin.
Teşekürler hocam, çok doru dediniz en iyisi kendi yoluma bakmakdır.

Aslında, çalışmaların kurumsal değilse, Blue ve Red zaten hep bir iç içe girer. Her iki tarafta birbirlerinin alanlarında kısmen bilgi sahibidirler. Bazıları fazla, bazıları daha az.

Her iki tarafta da ilerledikçe bir nevi ''Purple'' oluyorsun. Bence Red mi olayım Blue mi olayım, kime nasıl cevap vereyimlere fazla takılma..

İlgini çekeni öğren ve öğrendiklerini derinleştir. Bu kadar basit :)

Ben mesela Blue'yi seviyorum 💙 Ama Red tarafsiz bir Blue'yi de düşünemem. Red tarafını otomatikman öğreniyorsun, öğrenmeye de mecbursun.

Bu benim kendi fikrim elbette, kendi tecrübelerim.
Genişletmek için tıkla ...
Blue tarafa da bakmak isderim seve-seve, önereceyiniz kaynaklar varmı hocam?

ben blue team seçerdim.Hayır bırak red teamin yapacağı saldırıları engellemeyi onların yapacağı olası saldırıları da ileri görüşlülükle önceden tahmin edip savunman lazım.Gerçek bir blue teamci daha zeki olmalı.
dorudur.

Aslında bütün yollar purple team'e çıkıyor. Blue team de olsan red team yöntemlerini bilmeden profesyonel bir Blue team sayılmazsın.
Sonuç; ne olursa olsun yolun sonu purple team.
Doru bir konuya deyindiniz hocam , peki önericeyiniz kaynaklar varmıdır?

Blue timi seviyorum çünkü Red taraflida düşünüyorum. Mesela bir ad pentest gerçekleştirdik vede buna karşı nasıl policy yazar da engelleriz veya nasıl güvenlik önlemleri alırız dediğimiz nokta çok iyi tabi bu purple ye giriyor birazda. Bu noktaya gelmekte sağlam bir blue başlıklarında yeterlilik gerekiyir

Blue da waf da kurar rule yazarsın soc analistkte adlı bilişimde malware analizde var oğlu var. Bunlarda iyi noktaya çıkınca şu oluyor tamam saldırmayı biliyorum analiz etmeyide şimdi nasıl savunurum
Çok teşekür ederim hocam, peki bu konularda önereceyiniz kaynaklar varmı?

Her iki alanda da takımların bilgi birikimi vardır. Her iki takım da birbirini avlamaya çalışır. Fakat her iki takımın kafa yorduğu fikirler ve uygulamaları birbirinden farklılaşır.

Purple team bana her zaman daha cazip gelmiştir.

Blue team'da biraz daha fazla sorumluluk vardır. Çünkü kapsamı çok geniştir, gelecek saldırının nereden geleceği belli değil. Bundan dolayı her ihtimali düşünmeli ve buna göre çalışma yapması gerekir. Ayrıca doğrudan ilgilendiklere sisteme gelecek her türlü beladan sorumludurlar.

Başlamak için hangisinden başladığından veya öğrendiğinden çok, yaptığın işi bilerek yapmak önemlidir. Örneğin bir saldırı vektörünün nasıl çalıştığını, hangi prensipler üzerine kurulduğunu bilirsen bunun savunma tarafınıda saldırı tarafınıda iyi bir şekilde yönetebilirsin. Bundan dolayı yaptığın işi her yönüyle öğrenmek seni her iki kapıya da çıkartır.
Çok teşekürler hocam, çok doru dediyiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

'pump

Uzman üye
9 Ara 2022
1,439
22
3,142
Ağ Kablolarında Geziyor
Her ne seçersen seç, sadece birisinde takılıp gitmiyorsun. Yorumlarda ki arkadaşlar çok iyi değinmiş.

Bende şöyle bir ekleme yapmak istiyorum, bu sektörde blue timden başlayan bir insan tanımıyorum ben, eğer sende bilgin yoksa ,siber güvenliğe dair, sana tavsiyem başlangıç olarak Red timden başlaman.

Nedeni ise dana başlangıç olarak Blue tim biraz sıkıcı gelebilir, analizler , web site açıklarını kapatmalar,ve serverlar için, aws eğitimleri cloud eğitimleri....

Yani belki bu terimleri bile ilk defa duymuş olabilirsin.. O yüzden kendini fazla yormadan sıkmadan ilerlemen için red tim.
Biraz saldırmayı öğren zamanla bloke etmeyi de öğrenirsin..
hem zaten emin ol belki şuan seçtiğin şeyde bağlılık olarak ilerleyemeye bile bilirsin, yaş ile yıllar geçtikçe insanın zevkleri ve tarzı düşünceleri çok değişiyor..

Beni de sorucak olursan araftayım :)

'CaptainKanka

O Şimdi Asker!
14 Eki 2012
1,683
34
1,263
localhost/admin.php
Eğer yasal para kazanacaksan blue ama illegal istiyorsan red fakat sonunda arkadaslarinda dedigi gibi birlesiyor. Çünkü elbet bir yerde calisip duzen kuracaksin o zaman blue daha mantikli. Ancak blue daki birisinin redide varsa tadindan yenmez.

thefirvon

Üye
29 Haz 2022
161
40
Yüreklerde

Her ne seçersen seç, sadece birisinde takılıp gitmiyorsun. Yorumlarda ki arkadaşlar çok iyi değinmiş.

Bende şöyle bir ekleme yapmak istiyorum, bu sektörde blue timden başlayan bir insan tanımıyorum ben, eğer sende bilgin yoksa ,siber güvenliğe dair, sana tavsiyem başlangıç olarak Red timden başlaman.

Nedeni ise dana başlangıç olarak Blue tim biraz sıkıcı gelebilir, analizler , web site açıklarını kapatmalar,ve serverlar için, aws eğitimleri cloud eğitimleri....

Yani belki bu terimleri bile ilk defa duymuş olabilirsin.. O yüzden kendini fazla yormadan sıkmadan ilerlemen için red tim.
Biraz saldırmayı öğren zamanla bloke etmeyi de öğrenirsin..
hem zaten emin ol belki şuan seçtiğin şeyde bağlılık olarak ilerleyemeye bile bilirsin, yaş ile yıllar geçtikçe insanın zevkleri ve tarzı düşünceleri çok değişiyor..

Beni de sorucak olursan araftayım :)
Çok teşekür ederim hocam

Eğer yasal para kazanacaksan blue ama illegal istiyorsan red fakat sonunda arkadaslarinda dedigi gibi birlesiyor. Çünkü elbet bir yerde calisip duzen kuracaksin o zaman blue daha mantikli. Ancak blue daki birisinin redide varsa tadindan yenmez.
Çok teşekür ederim hocam

Muharrem35

Üye
24 Ara 2015
93
11
en iyisi sırayla ögrenmek ilk bir kırmızıyı dene sorna maviyi hangisi hoşuna giderse onu yap her şeyi aynı anda yapacam dersen yerinde sayarsan en önemlisi tembel ve keyifçi olmamak tek yapman gereken calışkan olmak bu ikisini yaptın diyelin sorna programla dalarına ufaktan göz gezdir derim

thefirvon

Üye
29 Haz 2022
161
40
en iyisi sırayla ögrenmek ilk bir kırmızıyı dene sorna maviyi hangisi hoşuna giderse onu yap her şeyi aynı anda yapacam dersen yerinde sayarsan en önemlisi tembel ve keyifçi olmamak tek yapman gereken calışkan olmak bu ikisini yaptın diyelin sorna programla dalarına ufaktan göz gezdir derim
Hocam durum şudur ki ben eskiden Front-end , sonra normal olarak Yazılıma C++ sonra Python başladım , sonra siber geçdim Temel kavramları iyi otutdum CTF çözmeye başladım, ve Red Team seçdim Blue team da giricem ama kaynak öneriniz varmı ? benim yerimde olsanız ne yaparsınız fikirleriniz önemlidir,

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.