Sanal Makineden dosya indirmek tehlikeli olabilir mi?

BrnKrkz

Yeni üye
2 Tem 2019
13
0
Herkese selam. Güvenilir olmayan bir arkadaşımdan bir dosya indireceğim fakat rat virüsü olmasından korkuyorum. Virtual Box'tan indirsem normal bilgilerime erişebilir mi IP vb. yada virüsün normal bilgisayarıma sıçrama ihtimali var mı ?

Phobos'

Uzman üye
22 Nis 2022
1,744
1,365
Merhaba,

Hocamız bilgilendirmiş ama yine de yazayım. Eğer sanal makineniz
statik IP kullanıyor ve o IP gerçek bilgisayarınızın IP adresine bağlı ise o IP adresine saldırı yaparsa gerçek bilgisayarınız da etkilenir. Pek zor değil. VDS daha mantıklı olur gibi geldi bana.

İyi Forumlar...

Enistein

Kıdemli Üye
16 Eyl 2012
2,233
1,260
Amsterdam
Herkese selam. Güvenilir olmayan bir arkadaşımdan bir dosya indireceğim fakat rat virüsü olmasından korkuyorum. Virtual Box'tan indirsem normal bilgilerime erişebilir mi IP vb. yada virüsün normal bilgisayarıma sıçrama ihtimali var mı ?
Merhaba,

Ağınızın ip bilgilerine erişebilir. Fakat virüsün Virtual Box'dan doğrudan bilgisayarınıza sıçrayabilmesi için Virtual Box'unuzu bilgisayarınızla haberleşebilecek şekilde yapılandırmış olmanız gerekiyor. Eğer kendi bilgisayarınızla herhangi bir ağ paylaşımı, dosya paylaşımı vb. bir şey yapmadıysanız problem olmayacaktır.

İyi Forumlar!

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.