Server Cihaz Seçimi. Hangisini seçmeliyim?

darklord01

Üye
18 Mar 2018
184
7
Merhaba.
Bir VPS server kurmak istiyorum.
Fakat bu işe yeni başlayacağım için bilgim az.
Belli bir bütçe ve projem var.

Sorum şu serverime Ubuntu, Debian'ya da Windows 10 desktop VPS kurmak istiyorum. Bunlardan birini yani.
Fakat hangi server sistemine kaç adet Debian'ya da Ubuntu desktop VPS kurabileceğimi anlayamadım.
Şimdi baktığım cihaz 2 işlemcili toplamda 48 çekirdekli bir işlemci ve 128 GB RAM'e sahip ve toplamda 1TB depolama alanına sahip.
Şimdi hesaplama yaparken sisteme minimum sistem gereksinimlerini atasak örneğin Ubuntu bir desktop kursam 48 çekirdekden 40 çekirdeği her bir cihaza bir 1 çekirdek versem 40 cihaz yapar, 128 GB RAM'i ise her cihaza 3 GB dagıtsam, depolama alanlarınıda cihaz başı 25 GB yapsam toplamda 40 adet Ubuntu desktop cihazım mı oluyor?
Yoksa hesabı tamamen farklı mı? Neye göre nasıl hesap kitap yaparım bunun bir hesap sitesi var mıdır ya da?
(Rica ediyorum senin bütçen bu işe yetmez ya da bunu yapması çok zor yapamazsın gibi yorum yazmayınız)

louise0357

Anka Team Junior
21 Tem 2023
547
207
Medellín
Merhaba.
Bir VPS server kurmak istiyorum.
Fakat bu işe yeni başlayacağım için bilgim az.
Belli bir bütçe ve projem var.

Sorum şu serverime Ubuntu, Debian'ya da Windows 10 desktop VPS kurmak istiyorum. Bunlardan birini yani.
Fakat hangi server sistemine kaç adet Debian'ya da Ubuntu desktop VPS kurabileceğimi anlayamadım.
Şimdi baktığım cihaz 2 işlemcili toplamda 48 çekirdekli bir işlemci ve 128 GB RAM'e sahip ve toplamda 1TB depolama alanına sahip.
Şimdi hesaplama yaparken sisteme minimum sistem gereksinimlerini atasak örneğin Ubuntu bir desktop kursam 48 çekirdekden 40 çekirdeği her bir cihaza bir 1 çekirdek versem 40 cihaz yapar, 128 GB RAM'i ise her cihaza 3 GB dagıtsam, depolama alanlarınıda cihaz başı 25 GB yapsam toplamda 40 adet Ubuntu desktop cihazım mı oluyor?
Yoksa hesabı tamamen farklı mı? Neye göre nasıl hesap kitap yaparım bunun bir hesap sitesi var mıdır ya da?
(Rica ediyorum senin bütçen bu işe yetmez ya da bunu yapması çok zor yapamazsın gibi yorum yazmayınız)
+ 1 Cihaz daha eklemen lazım çünkü eğer vps sunucu kuracaksan önce kendi şletim sisteminide kurman lazım. Onun dışında hesabın bu şekilde fakat kendine biraz daha fazla depolama alanı vs. vermen gerekiyor o yüzden 38-37 cihaza kadar düşebilir bu sayı.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.