Siber güvenliğe nasıl başlarım

pizzaaa

Üye
26 Haz 2023
89
18
Merhaba sayın üyeler siber güvenliğe başlamak istiyorum lütfen roadmap.sh gibi sitelerin linki atmayın neler öğrenmem gerektiğini nasıl temelden başlayacağımı hangi script dillerini öğrenmem gerektiğini yazabilir misiniz

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,325
4,806
Merhaba sayın üyeler siber güvenliğe başlamak istiyorum lütfen roadmap.sh gibi sitelerin linki atmayın neler öğrenmem gerektiğini nasıl temelden başlayacağımı hangi script dillerini öğrenmem gerektiğini yazabilir misiniz
Bunun soranlar için bir kaynak oluşturmuştum;

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,763
508
24
Praise The Fool
Bu kötü bir soru.
Siber güvenliğe nasıl başlarım diye konu açan birisinin çok da başarılı olacağını düşünmüyorum. Çünkü IT sektörü genel olarak araştırmayı bilmek ve okumayı öğrenmekten kendi kendini geliştirmekten geçiyor. Spesifik bir soru olmadıkça böyle genel soruları soranlar genelde hazırcı tipler oluyor ve çabuk pes ediyor ama ben yine de vereyim birkaç video.

Son düzenleme:

'pump

Uzman üye
9 Ara 2022
1,452
3,206
Ağ Kablolarında Geziyor
Şuanda da keşfette

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,533
876
en temel script dillerin şunlar
html,js,css,php,python.

bunlar dışında varmı dersen var ama en temelde en azından bunları bilmen yetecektir.

ayrıca çokca araştırıp bilgi sahibi olman gerekiyor.

not: beşeri bilimlerde sana değer katar.

pizzaaa

Üye
26 Haz 2023
89
18
Bu kötü bir soru.
Siber güvenliğe nasıl başlarım diye konu açan birisinin çok da başarılı olacağını düşünmüyorum. Çünkü IT sektörü genel olarak araştırmayı bilmek ve okumayı öğrenmekten kendi kendini geliştirmekten geçiyor. Spesifik bir soru olmadıkça böyle genel soruları soranlar genelde hazırcı tipler oluyor ve çabuk pes ediyor ama ben yine de vereyim birkaç video.

Haklısın knk bir yıldır araştırıyorum ama bir sonuç alamadım

hoaydar

Ar-Ge Ekibi
18 Ocak 2023
493
424
/system32
Python öğrenmeni kesinlikle öneririm onun dışında güncel zafiyetleri takip etmen gerekiyor çok fazla bilgi isteyen bir sektör olabildiğince çok zafiyet öğrenip pratikte kullanmaya bak

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,763
508
24
Praise The Fool
Haklısın knk bir yıldır araştırıyorum ama bir sonuç alamadım
Dostum benim 1 yıldır araştırıp da nasıl sonuç alamadın insanlar 1 yılda uzmanlık ediniyor... Birkaç gün bilemedin 1 hafta sürsün araştırman hiç mi bir işin ucundan tutmadın? Seç bir şeyi ne seçersen seç sadece seç yeter ki seç 1 yılına boşuna kaybetmişsin.
Rastgele bir dil seç ve programlama dili öğren. (ne olduğu cidden fark etmez, popüler bir dili seç)
Web sitesi yaz, sunucu kur, Web servislerini öğren.
Cloud servislerini öğren.

Linux'ü kurcala, tarihini öğren, dağıtımlarını öğren farklarını öğren. Linus torvalds, Richard Stallman gibi adamlar kimdir necidir onu öğren.
CTF'ler çöz, çözerken takıldığın konuları derinlemesine anlamaya çalış ezbere yaptım bitti geçtim deme.

Konsept çalış. Nasıl mı? HTTP diye bir şey duydun nedir bu? Yanına bir S geldi nedir bu? HTTPS güvenli iletişim sunar yazısını okuyup geçme, nasıl sunar? derinlere in. SSL/TLS neymiş ne değilmiş? Kim sağlıyor bu güvenli iletişimi? Sunucu ile arasındaki dönen olaylar ne? Güvenilir kuruluşlar nedir? Simulasyonlara göz at, tarihini oku. Aynısını karşılaştığın pek çok konuya yap...

1 yıl boyunca ne araştırıyor olabilirsin, vaktini boşa harcama.

PinkHatPerson

Yeni üye
9 May 2023
4
2
Bu kötü bir soru.

Katiliyorum ayrica bu alanda azicik ilgisi olan bir insanin youtubeda bazi yol haritalarina denk gelmemesi imkansiz ornegin youtubeda can degerin ve mehmet incenin the cyber mentor gibi yerli yabanci kanallarin gosterdigi birsuru yol haritasi var. Bencede hazirci bir soru.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.