Siber güvenlik alanında kendimi nasıl daha iyi geliştiririm?

Mr.lmar

Yeni üye
18 Ara 2022
10
1
Öncelikle ben bu konutu Kariyerini bu noktada geliştirmen olarak yorumlayıp cevaplıyorum.
1.) Çok iyi bir ingilizce bilgin olmalı (zaten yazılım sektöründe kariyer isteyen herkes ingilizce anlayabilmeli)
2.)Bilgisayar ve işletim sistemlerini iyi öğrenmelisin.
3.)Ağ ve cloud hakkında çok iyi derece bilgin olmalı.

Bu dediklerimle başlarsan devamının çorap söküğü gibi geldiğini göreceksin.

blocknoicq

Yeni üye
20 Eki 2023
45
1
8
Merhaba siber güvenlik alanìnda kendimi nasıl daha iyi gelişdiririm
merhabalar, ben de şu an kendimi geliştiriyorum. kali linux öğrenmekle başladım, Sanallaştırma | Geleceği Yazanlar
şuradan öğreniyorum, tool öğreniyorum ve hangi toolun ne işe yaradığını öğreniyorum. kali linux temelini attıktan sonra pythona geçeceğim. siz hedeflerinize göre ayarlayabilirsiniz kendinizi.

H@cked BaBy

Medyanın Yıldızı
28 Haz 2023
2,477
46
1,044
Arkana bak
Araştırma>uygulama>öğrenim = Başarı

Forumdaki kategorilere göz at derim.
Örnek olarak 👇

İyi forumlar.

SinyorProfesorS

Kıdemli Üye
3 Nis 2020
2,265
4
288
Londra
  1. Temel Bilgi ve Becerileri Öğrenin:
    • Temel ağ protokollerini, güvenlik standartlarını ve saldırı tekniklerini öğrenin.
    • Linux ve Windows işletim sistemleri üzerinde bilgi sahibi olun.
    • Temel programlama bilgisi edinin, özellikle Python gibi yaygın olarak kullanılan dillerde.
  2. Eğitim ve Sertifikasyonlar:
    • Siber güvenlikle ilgili çeşitli sertifikalara sahip olmak faydalı olabilir. Örneğin, CompTIA Security+, Certified Ethical Hacker (CEH), Certified Information Systems Security Professional (CISSP) gibi sertifikalara odaklanabilirsiniz.
  3. Pratik Deneyim:
    • Sanal lab ortamlarında veya güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilecek hackathon ve CTF (Capture The Flag) gibi etkinliklere katılarak pratik deneyim kazanın.
    • Kendi ağınızı veya sistemlerinizi güvenli bir şekilde test etme ve penetre etme (penetration testing) pratiği yapın.
  4. Güncel Kalın:
    • Siber güvenlik tehditleri sürekli evrildiği için, güncel kalmak çok önemlidir. Güvenlik haberlerini takip edin ve sektördeki gelişmeleri izleyin.
    • Konferanslara, web seminerlerine ve eğitimlere katılarak uzmanlardan doğrudan öğrenme fırsatlarına ulaşın.
  5. Etik İkilemleri Anlama:
    • Güvenlik uzmanları, etik kurallara ve yasal standartlara uymalıdır. Etik ikilemleri anlamak ve doğru kararları verebilmek önemlidir.
  6. İletişim Becerilerini Geliştirin:
    • Güvenlik açıklarını, riskleri ve çözümleri anlamlı bir şekilde iletebilmek için iyi iletişim becerilerine sahip olmak önemlidir.
  7. Araştırma ve Derinleşme:
    • Belirli bir alanda uzmanlaşmak için zaman ayırın. Örneğin, web uygulama güvenliği, mobil güvenlik, bulut güvenliği gibi alanlarda derinleşebilirsiniz.
  8. Mentorluk ve Topluluk Katılımı:
    • Deneyimli bir mentordan rehberlik alın.
    • Güvenlik topluluklarına katılın, forumlarda aktif olun ve diğer güvenlik uzmanları ile iletişim kurun.
  9. Güvenlik Araçlarını Kullanma:
    • Kali Linux gibi güvenlik odaklı işletim sistemlerini kullanmayı öğrenin.
    • Farklı güvenlik araçlarını (sniffers, IDS/IPS, güvenlik duvarları, vs.) anlamak ve kullanmak önemlidir.
  10. Yasal ve Etik Konuları İnceleyin:
    • Yasal konularda bilgi sahibi olun. Güvenlik testleri yaparken ve güvenlik açıklarını raporlarken yasal sınırları bilmek önemlidir.
Bunlar için kullanabileceğin birkaç kaynak mevcut;
  1. Kitaplar:
    • "Hacking: The Art of Exploitation" by Jon Erickson
    • "Metasploit: The Penetration Tester's Guide" by David Kennedy
    • "The Web Application Hacker's Handbook" by Dafydd Stuttard, Marcus Pinto
    • "CISSP All-in-One Exam Guide" by Shon Harris
  2. Online Eğitim Platformları:
    • Cybrary.it: Ücretsiz siber güvenlik eğitimleri sunan bir platform.
    • Coursera: Üniversitelerin ve kurumların siber güvenlikle ilgili kurslarına erişim sağlar.
    • Udemy: Geniş bir siber güvenlik kursları yelpazesi bulunmaktadır.
  3. Pratik Platformlar ve Oyunlar:
    • Hack The Box: Gerçek dünya senaryolarına dayalı bir sanal laboratuvar ortamı.
    • OverTheWire: SSH üzerinden erişilebilen çeşitli siber güvenlik oyunları.
  4. Web Siteleri ve Bloglar:
    • The Hacker News: Güncel siber güvenlik haberleri ve makaleler.
    • Krebs on Security: Brian Krebs'in siber güvenlik konularında yazdığı blog.
  5. YouTube Kanalları:
    • Hak5: Bilgisayar güvenliği ve hacker kültürüne odaklanmış bir YouTube kanalı.
    • Professor Messer: Bilgisayar sertifikasyonlarına odaklanmış eğitim videoları.
  6. Forumlar ve Topluluklar:
    • Stack Exchange - Information Security: Soru sormak ve diğer uzmanlarla etkileşimde bulunmak için.
    • Reddit - NetSec: Siber güvenlikle ilgili genel bir subreddit.
  7. Etkinlikler ve Konferanslar:
    • Black Hat: Güvenlik profesyonelleri ve araştırmacıları için önemli bir konferans.
    • DEF CON: Dünyanın en büyük hacker konferanslarından biri.
  8. Sertifikasyonlar:
    • CompTIA Security+: Temel güvenlik sertifikasyonu.
    • Certified Ethical Hacker (CEH): Etik hacker sertifikasyonu.
    • Offensive Security Certified Professional (OSCP): Penetrasyon testi odaklı bir sertifikasyon.
Bu kaynaklar, siber güvenlik alanında geniş bir yelpazede bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Her bir kaynağın sizin öğrenme tarzınıza uygun olduğunu kontrol etmek önemlidir. Ayrıca, kendi deneyimlerinizi artırmak için sürekli olarak pratik yapmayı unutmayın.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.