Siber Güvenlik öğrenmek için ne yapmalıyım

trojend52

Yeni üye
6 Haz 2022
4
2
Arkadaşlar ben siber güvenlik öğrenmek için çabalamaya çalışıyorum diyebilirim bu alan adına pek bir şey bildiğimi söyleyemem ama nasıl öğrenebilir ve gelişebilirim yardım ederseniz sevinirim

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,746
38
2,570
Wrong Side Of Heaven
Arkadaşlar ben siber güvenlik öğrenmek için çabalamaya çalışıyorum diyebilirim bu alan adına pek bir şey bildiğimi söyleyemem ama nasıl öğrenebilir ve gelişebilirim yardım ederseniz sevinirim
İlk aşamada direkt işin pratik kısmıyla başlamak yerine işin teorik kısmıyla başlamanızı tavsiye ederim.
Sonrasında zaten güzel bir başlangıç yapmış olursunuz.
Bu uzun ve eğlenceli yolda yer yer yazılım da karşınıza çıkacaktır.
Ona da hazır olun.

Siber alanına adım atmak için forumumuzda bir sürü rehber bulunmakta arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Muharrem35

Üye
24 Ara 2015
93
11
İlk aşamada direkt işin pratik kısmıyla başlamak yerine işin teorik kısmıyla başlamanızı tavsiye ederim.
Sonrasında zaten güzel bir başlangıç yapmış olursunuz.
Bu uzun ve eğlenceli yolda yer yer yazılım da karşınıza çıkacaktır.
Ona da hazır olun.

Siber alanına adım atmak için forumumuzda bir sürü rehber bulunmakta arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Kolay gelsin.
Cok doğru söylüyor. ve kaynak kitaplar yorumlarda var.THT blue team güzel bir e kitabı var.

WYS-eevee

Üye
14 Kas 2021
144
1
84
Ransomware
Öncelikle Dostum siber güvenlik ebesinin nikahı kadar büyük bi dal
1-

Güvenlik Yönetimi​

2-​

Risk Analisti​

3-​

Sızma Testi Uzmanı​

4-​

Güvenlik Mühendisleri​

senin yapman gerek şey bence gidip önce system ve network öğrenmek olsun ondan sonra kendine bi altdal secip ordan yürüyebilirisin.

Losemis

Uzman üye
11 Ağu 2018
1,115
23
348
Selamlar Dostum;
Alt Tarafa bıraktığım link ile forumumuz da bulunan siber güvenlik eğitimini indirebilir ve inceleyebilirsin
Konu İçeriğini İncelediğim de Biraz Eski Olduğu İçin Fotoğraflar Açılmıyor Ancak İndirme Linki Aktif sorunsuz indirebilirsiniz.
Siber Güvenlik Eğitimi İçin Tıkla

H1X

Yeni üye
20 Nis 2023
37
13
siber güvenlik geniş bir konu olduğu için nelere odaklanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Sizin için beş maddelik bir metin hazırladım.

1. Temel Ağ Teknolojilerine Aşina Olun;
Temel bilgisayar ağı teknolojileri, IP adresi, router, switch, subnet mask ve DNS gibi kavramları anlamak siber güvenlik için temel bir gerekliliktir.

2. Linux İşletim Sistemini Öğrenin;
Linux, siber güvenlik için en yaygın kullanılan işletim sistemidir. Komut satırını kullanmayı öğrenmek, dosyaları yönetmek, ağlara bağlanmak ve Linux tabanlı araçları kullanmak siber güvenlik becerileri için gereklidir.

3. Programlama Dilleri Öğrenin;
Python, C, Java ve Ruby gibi diller, siber güvenlikte kullanılan araçların çoğu için gereklidir. En azından bir dil öğrenmek, siber güvenlik konusunda uzmanlaşmanıza yardımcı olacaktır.

4. Siber Güvenlik Araçlarına Göz Atın;
Birçok farklı siber güvenlik aracı vardır. Bunlar, ağ tarayıcıları, zafiyet tespit araçları, saldırgan izleme araçları vb. Linux için çoğu araç açık kaynaklıdır ve ücretsizdir.

5. Sınavlara Hazırlanın;
CCNA, CompTIA, CEH, CISSP gibi birçok siber güvenlik sertifikası bulunmaktadır. Bu sertifikalar siber güvenlik kariyerinizde size yardımcı olabilirsiniz.

Siber güvenlik için, bilgi seviyenizi belirlemeli, hangi kariyer yolu ya da rolü çizdiğinizde neler gerekli olduğunu öğrenmelisiniz. Bu konuda online kurslar, kitaplar ve web seminerleri ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.