Siber Güvenlik Zor mu ?

SanDiess

Yeni üye
29 Ağu 2022
11
3
Selamun Aleyküm Arkadaşlar siber güvenliğe merak sardım ben orta seviye full stack developer biliyorum baştan sona basit bir site yapabilirim bu alanda pek devam etmek istemiyorum. Siber güvenliğe merak sardım ama aklımda çok soru var şimdi siber güvenlikle ilgili kurslara baktım mesela atıl hocanın kursunun yorumlarında çoğu insan demiş ki bu ataklar eskide kaldı web sitelerini yeni önlemler almış ben bunu duyunca biraz kafam karıştı sürekli önlem alınıyorsa biz sürekli yeni saldırıları nasıl öğreneceğiz bugün benim öğrendiklerime yarın bi çare bulursalar ben sıfırdan başka saldırılar mı öğrenmeliyim

Woffluon

Katılımcı Üye
7 Tem 2021
284
95
Selamun Aleyküm Arkadaşlar siber güvenliğe merak sardım ben orta seviye full stack developer biliyorum baştan sona basit bir site yapabilirim bu alanda pek devam etmek istemiyorum. Siber güvenliğe merak sardım ama aklımda çok soru var şimdi siber güvenlikle ilgili kurslara baktım mesela atıl hocanın kursunun yorumlarında çoğu insan demiş ki bu ataklar eskide kaldı web sitelerini yeni önlemler almış ben bunu duyunca biraz kafam karıştı sürekli önlem alınıyorsa biz sürekli yeni saldırıları nasıl öğreneceğiz bugün benim öğrendiklerime yarın bi çare bulursalar ben sıfırdan başka saldırılar mı öğrenmeliyim
Öncelikle siber güvenlik kolay değilir. Siber güvenlikte uzmanlaşmanın en iyi ve sağlam yolu bir üniversite okumaktır. Yoksa diyorsan ben üniversiteye gitmeyeceğim üstteki arkadaşın dediği gibi can değer gibi bilen insanlara sorabilir ya da kursalar katılarak kendini gliştireilirsin.

cem4891

Yeni üye
8 Tem 2022
14
1
21
Siber güvenlik kişiden kişiye değişir orta seviye ingilizce öğrenmeni öneririm çünkü araç olsun bir çok şey ingilizce bunun dışında algoritma gibi şeyler için matematik öğrenmen gerekli.

SanDiess

Yeni üye
29 Ağu 2022
11
3
Öncelikle siber güvenlik kolay değilir. Siber güvenlikte uzmanlaşmanın en iyi ve sağlam yolu bir üniversite okumaktır. Yoksa diyorsan ben üniversiteye gitmeyeceğim üstteki arkadaşın dediği gibi can değer gibi bilen insanlara sorabilir ya da kursalar katılarak kendini gliştireilirsin.
üniversite okuyacağım yazılım mühendisliği düşünüyorum siber güvenlik üzerine bir üni varmı?

'GHOST

Uzman üye
31 Mar 2022
1,387
568
Merhabalar siber güvenlik sabit olmayan zafiyetleri süre gelir bunlarda geliştirilen teknoloji ile ortaya çıkar tabi bu güncel zafiyetleri anlayabilmek için önce gelen zafiyetlerdense bilgi sahibi olmalısın.

'Anka

Basın&Medya Ekibi Kıdemli
8 Eyl 2021
3,402
2,590
Merhaba Değerli Üyemiz, aslında bu kimine göre kolay, kimine göre zor. Şimdi teknoloji hızla gelişiyor bu sebeple bazı firmalar veya şirketler kendilerini güvene almak için yeni savunma mekanizmaları geliştiriyor. Şimdi tam bir siber Güvenlik Uzmanı Olmak İçin baya bir zaman harcamanız gerekiyor. Şimdi siber Güvenliğe 0'dan başlamak için udemy kurslarını öneririm. Ücretsiz ise btk akademi tercihimdir. Şimdi dediğiniz doğrudur. Yeni önlemler alınmaktadır. Bunun için ise yeni açıklar aramanız ve o açığa göre bir saldırı planlamanız gerekiyor. Her sistem tamamen güvenli değil illaki bir yerde açığı vardır. İşte bu sebepten ötürü Güvenliği güçlü olan sistemlerde yeni açıklar arıyorlar. Umarım dediğimi iyi kavramışsınızdır.

İyi Forumlar

Bozkurts1

Üye
8 Şub 2022
153
105
Kankam can değer var YouTube'da o da siber güvenlikçi,Google bile teklif vermiş adama istiyorsan ondan fikir alabilirsin
Merhaba dostum iyi akşamlar

Siber güvenlik zor diye bir şey yok tabi zorluklar vardır ama kitaplar ve videolar sayesinde zorlukların üstesinden gele bilirsin ama tabikide forumumuzda siber güvenlik bölümü bulunmaktadır. Oraya göz atmanı tavsiye ederim

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,763
508
24
Praise The Fool
Siber Güvenlik bir MMO-RPG oyunu değildir. Saldırı yöntemlerini öğrenip skill geliştirmiyorsun. Böyle bir kavramda yok. Önceden kullanılmış saldırı yöntemlerini öğrenmek belki sana farklı bakış açıları açar ama bunları yetenekçesine öğrenip depolamaya çalışma. Hazır exploitlerle, toollarla pek bir şey başaramazsın. Bilgisayar teknolojileri binlerce parçadan oluşan bir sistem. Sen de bu koca yapının parçalarını öğrenip çalışma mekanizmalarını öğrenmelisin. Daha sonra tabii ki eski veya yeni açıkları öğreneceksin, daha sonra zaten farklı yollar yeni problemlere yeni çözümler geliştirebilir bir kıvama geleceksin ama bu birkaç günlük bir süreç değil. Elbette hazır araçlar da kullanacaksın. Mesela Wireshark? kullanmamak için bir sebep yok, yüzlerce insanın katkıda bulunduğu bir uygulamayı baştan yazmaya çalışmak elbette tekerleği baştan keşfetmeye benzer ve vakit kaybıdır. Ancak bu demek değildir ki tekerleği baştan keşfetmeyeceğiz diye tekerlek nasıl çalışır öğrenmeyelim. Bu yüzden öğrenmek gereken çok şey var, siber güvenlik her diğer iş alanları, uzmanlıkları gibi bolca bilgi ve tecrübe isteyen bir alan. Bu genel olarak her şeyde böyledir. Bir oyunmuşçasına bakıp, nasıl saldırı yöntemi öğreneceğiz falan tarzı sorular durumu iyi anlamadığın kafanda iyi oturtamadığını gösteriyor. Kendin bulacaksın tabii ki. Bir Aşçı/Şef sadece hazır tariflerden mi yemek yapar sence? Malzemelerin lezzetlerini bilir ve birbirleriyle çelişmeyen iyi bir karışım sergiler.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.