🔹 Sıfırdan İşletim Sistemi Geliştiriyoruz #1 - Başlangıç

"Xale

Katılımcı Üye
16 Eki 2020
442
20
Herkese merhabalar bugün sizler ile işletim sistemi geliştiriyoruz serimizin birinci bölümü ile karşınızdayım, başlayalım. Bu seri ile DOS işletim sistemi geliştireceğiz.

Sistemimizi yaparken kullanacağımız programlama dili:

- C#

Bize gereken program ve eklentiler:

- Visual Studio 2019 // Kodlarımızı yazacağımız program.
- Cosmos // İşletim sistemi yapmak için kullanacağımız Visual Studio eklentisi
- VMWare Workstation Player

Hadi başlayalım.​

Öncelikle Visual Studio ve VMWare Workstation Player programlarını indirin. (İnternetten bulabilirsiniz.)​

Sonra, aşağıdaki linkten Cosmos eklentisini indirin:​

Şimdi, bir Cosmos Kernel projesi oluşturun ve başlayalım.​

guz11u.jpg

Önemli not:
Sistemimizde maalesef Ğ,ğ Iı, Çç, Öö, Üü gibi Türkçe karakterler çalışmıyor, sistemimizde o karakterlerin yerinde ? yazıyor. Bunun nedeni, eklentinin Türkçe karakter desteklememesi.​

Şimdi ekranınıza şöyle bir kod sayfası gelicek:​

Kod:
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Text;
using Sys = Cosmos.System;

namespace CosmosKernel1
{
    public class Kernel : Sys.Kernel
    {
        protected override **** BeforeRun()
        {
            Console.WriteLine("hi");
        }

protected override **** Run()
        {
          // buraya kodlarımızı yazıcaz

}
    }
}

Şimdi hi kısmını sistemimiz açıldığında ekranda yazmasını istediğiniz yazı ile değiştirin. Mesela: [[Sistemimizin adı]] acildi!​

Şimdi, // buraya kodlarımızı yazıcaz bölümünü silelim ve oraya şunları yazalım:​

Kod:
Console.ForegroundColor = ConsoleColor.Green; // Green ile sistemimizdeki yazıların rengini yeşil yaptık. Yellow = Sarı  Red = Kırmızı  Orange = Turuncu  Blue = Mavi
Console.WriteLine("Sistem acildi, ne yapmak istersiniz?");
Console.WriteLine("Yardim komutu: help");
string input;
input = Console.ReadLine();

Şimdi, komutlarımızı oluşturmaya başlayacağız.​

Şimdi şu komutları ekleyelim ve help komutunu oluşturalım:​

Kod:
if (input == ("help"))
{
// Ekrana help yazıldığında çalışacak komutlar.

Console.WriteLine("help >> Yardim komutu.");
Console.WriteLine("info >> [[Sisteminizin adı]] hakkında bilgi alın.");
}

Şimdi, help komutunu oluşturduk, şimdi, kullanıcıların sistemimiz hakkında bilgi alabilmeleri için info komutunu oluşturacağız. Şimdi, en son yazdığımız } komutunun alt satırına geçelim ve şu komutları yazalım:​

Kod:
else
{
if (input == ("info"))
{
Console.ForegroundColor = ConsoleColor.Blue; // Green ile sistemimizdeki yazıların rengini yeşil yaptık. Yellow = Sarı  Red = Kırmızı  Orange = Turuncu  Blue = Mavi
Console.WriteLine("İsletim sistemi adi: [[Sistem adiniz]]  |  Surum: v1.0  |  Gelistirici: [[Kendi adinizi veya istediginizi yazin.]] | Web site: [[İsletim sisteminizin web sitesi varsa onu girin. ");

}
}

[COLOR="white"][B][CENTER]Bugünlük bu kadardı, sorun olmazsa devamını da getireceğim. Hayırlı günler.[/CENTER][/B][/COLOR]

Sistemimizden görüntü:​
l5YGQC.png

GitHub:

Moderatör tarafında düzenlendi:

xmajestar

Katılımcı Üye
13 Ocak 2021
624
105
tzdata-TR
Cevap: 🔹 Sıfırdan İşletim Sistemi Geliştiriyoruz #1 - Başlangıç // Xale

güzel konu utf 8 destekliomu acaba açılışta çünkü i yerine ? koyulmuş ya veya illa ı harfi ilemi yazılmalı

NARKOz48

Katılımcı Üye
20 Ağu 2017
264
0

Tam olarak sıfırdan olmuyor bu sistem. Cosmos kernel kullanıyor. Ama yine de yerinde ve fikir vermesi konusunda güzel bir konu olmuş. Saygılarımla

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,340
150
New World

Merhaba,

Bir işletim sisteminin ana temel çalışma mantığını anlamak adına iyi bir başlangıç. Devam edilip konu büyük bir sabırla derinleştirilirse birçok bilgiye hakim olunabilir.

Tebrikler,

ata00

Yeni üye
27 Mar 2021
30
3

Hocam çok iyi olmuş
Yenisi insallah hızlı gelir

'PANDA

Uzman üye
20 Ocak 2019
1,094
555

Bir şey soracağım , işletim sistemini yaparken ilerleyen zamanlarda pc sorun olmaz mı? Dosya boyutu ram harcaması vs. Ellerine sağlık bu arada.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.