Şirket açmadan e-ticaret nasıl yapılır?

Çözüm
Vergisiz satış yapamazsın denilmiş. Bu yanlış bir ifade.
Pazar yeri olarak ifade edebileceğimiz Amazon ve Trendyol gibi platformlar vergi levhası talep etmektedir.
Ancak kendi e-ticaret siteni kurarsan vergi levhasına gerek kalmaz.

Ödeme altyapısı olarak Iyzico, PayTR ve Shopier kullanabilirsin kendi yaptığın e-ticaret sitende. Bu sistemler şirket olmadan da ödeme almanı sağlıyor. Sadece küçük komisyonları bulunmakta. Kaldı ki zorlamaz seni bu komisyonlar.

Elbette şirket olmadan satış yapmanın bazı dezavantajları bulunmakta. Örnek olarak yıllık olarak kazancında bir sınır mevcut. Güncel rakamı bilmiyorum lakin 200.000 TL üzerinde kazanıyorsan yıllık olarak tabiri caizse maliye tepene biner. Kısacası şirketleşmen gerekir. Hiç olmazsa...
20 Ocak 2019
185
32
Instagramda hesap oluşturup yoruma 5 kişi etiketleyenler arasında çekiliş yapılacak tarzında şeyler yapıp takipçi kazanabilirsin diye düşünüyorum.

Amazon, Trendyol vb sitelerde istiyor vergi levhasını

white shade

Uzman üye
24 Eki 2014
1,832
13
Mars
Pazar yeri olarak ifade edebileceğimiz Amazon ve Trendyol gibi platformlar vergi levhası talep etmektedir.

Ödeme altyapısı olarak Iyzico, PayTR ve Shopier kullanabilirsin kendi yaptığın e-ticaret sitende. Bu sistemler şirket olmadan da ödeme almanı sağlıyor. Sadece küçük komisyonları bulunmakta. Kaldı ki zorlamaz seni bu komisyonlar.

Elbette şirket olmadan satış yapmanın bazı dezavantajları bulunmakta. Örnek olarak yıllık olarak kazancında bir sınır mevcut. Güncel rakamı bilmiyorum lakin 200.000 TL üzerinde kazanıyorsan yıllık olarak tabiri caizse maliye tepene biner. Kısacası şirketleşmen gerekir. Hiç olmazsa basit usulde fatura kesmen gerekir ki şahıs şirketi kurarak bunu halledebilirsin. Bir diğer dezavantajı müşterilerine fatura kesemiyor olman. Müşteriler faturasız ürün almak istemezler. Ancak küçük satışlarda örneğin 60-70 TL gibi bir ürün için fatura çokta önemli değildir.

Toparlamak gerekirse; şirketleşmeden kendi e-ticaret siteni kurarak satış yapmak mümkün. Ancak dezavantajları bulunmakta. Kanunları doğru şekilde öğrenerek gelecek vadeden girişimlerde bulunabilirsin.

İyi çalışmalar...

Edit: Genç arkadaşlarıma önerim e-devlet üzerinden KOSGEB'in ücretsiz verdiği 'Geleneksel Girişimcilik' ve 'İleri Girişimcilik' sertifikalarını alın. Şirket kurmak için bu sertifikalar zorunlu. Ancak şirket kurmayacak olsanız bile size girişimcilik konusunda çok şey katacağına eminim.

Son düzenleme:
Çözüm

white shade

Uzman üye
24 Eki 2014
1,832
13
Mars
Merhabalar değerli üye böyle birşey mümkün değil şahıs şirketi açılması gerekmektedir.

Merhabalar, Iyzico, PayTR, Shopier ve Stripe adı verilen ödeme altyapısı sunan siteleri incelemenizi öneririm. O zaman mümkün olduğunu göreceksiniz. Kaldı ki bizzat kendim bu işlerin içindeyim. Teorik bilgiye konuşmuyorum.

Ancak bir müddet sonra şirketleşmek kaçınılmaz bir durum. Zaten amaç bu, şirket kurmadan önce altyapıyı oluşturmak. Şirket açtıktan sonra bu altyapının kurulması çömezlik oluyor.

Maksadım yorumunuzu boşa çıkarmak değil. Sizde iyi bilirsiniz ki genç girişimcilere ihtiyacımız var. Sadece doğru bilgiyi aktarmaya çalışıyorum. Konuya desteğiniz için teşekkür ediyorum

Edit: İstediğiniz Yerden Sipariş Alıp Satış Yapın | Shopier
Üye olduktan sonra kimlik numaranız, ev adresiniz, telefon, eposta ve ödemeyi alacağınız IBAN numaranızı verdikten sonra yaklaşık birkaç saat içerisinde sanal pos entegrasyonu için onay alabilirsiniz.

İsterseniz sosyal medya üzerinden, shopier içerisinde sanal mağaza açarak veya kendi özel sitenize (ve hazır sistemler: wordpress vb.) birkaç basit kod eklemesiyle satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Shopier yerli bir firma olup şirket kurmadan sanal pos alabileceğiniz resmi bir altyapı sunar.

Son düzenleme:

meyf.exe

Yeni üye
18 Haz 2021
12
5
Türkiye

Elbette şirket olmadan satış yapmanın bazı dezavantajları bulunmakta. Örnek olarak yıllık olarak kazancında bir sınır mevcut. Güncel rakamı bilmiyorum lakin 200.000 TL üzerinde kazanıyorsan yıllık olarak tabiri caizse maliye tepene biner. Kısacası şirketleşmen gerekir. Hiç olmazsa basit usulde fatura kesmen gerekir ki şahıs şirketi kurarak bunu halledebilirsin. Bir diğer dezavantajı müşterilerine fatura kesemiyor olman. Müşteriler faturasız ürün almak istemezler. Ancak küçük satışlarda örneğin 60-70 TL gibi bir ürün için fatura çokta önemli değildir.

Toparlamak gerekirse; şirketleşmeden kendi e-ticaret siteni kurarak satış yapmak mümkün. Ancak dezavantajları bulunmakta. Kanunları doğru şekilde öğrenerek gelecek vadeden girişimlerde bulunabilirsin.

İyi çalışmalar...

Edit: Genç arkadaşlarıma önerim e-devlet üzerinden KOSGEB'in ücretsiz verdiği 'Geleneksel Girişimcilik' ve 'İleri Girişimcilik' sertifikalarını alın. Şirket kurmak için bu sertifikalar zorunlu. Ancak şirket kurmayacak olsanız bile size girişimcilik konusunda çok şey katacağına eminim.
Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.