Sistemde gözüken RAM'in tamamını nasıl kullanabilirim?

Ackerman

Yeni üye
8 May 2021
30
0
Berlin,
Selam sevgili dostlar, oyun oynarken veyahut farklı bir şey yaparken bana çok sorun yaratan bir şeyden bahsedeceğim, özelliklere baktığım zaman 8,00 GB (kullanılabilir: 5,95 GB) yazan şey tam olarak bu, fakat görev yöneticisinden incelediğim zaman da kullanılabilir 2.8 GB yazıyor, ve çok sinirlerim bozuluyor RAM satın almadan bir şekilde bu kullanılan RAM miktarını arttırmak mümkün mü, yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum.

h4ck3rz

Katılımcı Üye
15 Mar 2021
481
1
182
Hocam bunu şöyle düşün telefonlar mesela benim 3g ram var normalde ancak 1.3 kadar anca bana kalıyor yani demem o ki sistemin sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli olanı alıyor sana kalanı gösteriyor fakat youtube da bir çok video var bu konu hakkında bi araştırmanı tavsiye ederim:)

Chester Hoca

Katılımcı Üye
4 Ocak 2020
876
2
800
DATA
Merhaba, eğer harici ekran kartınız yoksa oyunlarda ekran kartı için RAM'ınızı kullanır. Yapmanız gereken harici ekran kartı almak ve onun belleği büyükse RAM'ınızdan kesinti yapmayacaktır. Eğer ki atıyorum oyun 300mb ekran kartı istiyor sizinki 200mb 100mb RAM'dan alır.

3vn2odzn

Uzman üye
17 Ocak 2019
1,182
4
230
Loxcey Sixs
Harici ekran kartı yoksa işlemcinin grafik işlemcisi vardır. Yani RAM video belleği olarak kullanılmıyor diye biliyorum.ekran kartı olmayab bir sistem ya görüntü vermez, ya da işlemcinin içinde görüntü işlemcisi de vardır. Genelde işlemciler 512mb gibi grafij belleği boyutlarına sahipler :D
Merhaba, eğer harici ekran kartınız yoksa oyunlarda ekran kartı için RAM'ınızı kullanır. Yapmanız gereken harici ekran kartı almak ve onun belleği büyükse RAM'ınızdan kesinti yapmayacaktır. Eğer ki atıyorum oyun 300mb ekran kartı istiyor sizinki 200mb 100mb RAM'dan alır.

Chester Hoca

Katılımcı Üye
4 Ocak 2020
876
2
800
DATA
Harici ekran kartı yoksa işlemcinin grafik işlemcisi vardır. Yani RAM video belleği olarak kullanılmıyor diye biliyorum.ekran kartı olmayab bir sistem ya görüntü vermez, ya da işlemcinin içinde görüntü işlemcisi de vardır. Genelde işlemciler 512mb gibi grafij belleği boyutlarına sahipler :D
bilgisayarım da harici ekran kartı yok ve oyunlar için ramdan yiyor kendimden bildiğim için cevap vermiştim grafik kartı görüntü sağlar ekran kartı genellikle performans ve oyunlar içindir bildiğim kadarıyla

TaoLao

Katılımcı Üye
4 Ara 2020
602
6
200
127.0.0.1
Merhaba, hayır ram satın almadan miktarı arttıramazsınız, 8GB raminizin 2GB'ını ekran kartınız alıyor, kalan 6GB'ın ise 3GB'ını sistem kesintileri yiyyor(windows servisleri vs.) sizede böylece 3GB ram kalıyor, tavsiyem raminizi arttırmanız. İyi forumlar.

Doctordied

Katılımcı Üye
19 Nis 2020
306
4
199
Selam sevgili dostlar, oyun oynarken veyahut farklı bir şey yaparken bana çok sorun yaratan bir şeyden bahsedeceğim, özelliklere baktığım zaman 8,00 GB (kullanılabilir: 5,95 GB) yazan şey tam olarak bu, fakat görev yöneticisinden incelediğim zaman da kullanılabilir 2.8 GB yazıyor, ve çok sinirlerim bozuluyor RAM satın almadan bir şekilde bu kullanılan RAM miktarını arttırmak mümkün mü, yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum.
Öncelikle Merhaba, İyi Forumlar Dostum;
Dostum bilgisayarın hepsini yüzde yüz özellikte kullanırsan bilgisayar yavaşlar. Yani uzun ömürlü olmaz ama yine sen bilirsin. O dediğin Ramleri sistem öyle hazırlıyor ve öyle çıkartıyor. Ama unutma bunu yaparsan bilgisayarında zarar oluşabilir. Bir kaç araştırma sonucu sana şöyle yardım edebiliyorum. Msconfige girmen gerekiyor dostum. Sonra orada gelişmiş önyükleme varmış. Orada bellek üst sınırını ayarlayabilirsin. Büyük ihtimal ile bu çözüm işe yarayacak sen yine bir test et bana dönüş yap olur mu :). Umarım sana yardımcı olabilmişimdir. Şimdiden kolay gelsin. Tekrardan iyi forumlar, iyi günler dostum :).

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.