Sitelerin Verilerini Hızlıca Çıkartın ● 'blackcoder

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,228
29
Merhaba değerli THT üyeleri,

Bu konumda sizlere WebHarvy yazılımını kullanarak sitelerin verilerini hızlı ve düzenli şekilde çıkartma işlemlerini göstereceğim. Onun öncesinde ise Web Scraping'den biraz bahsedelim. Hazırsanız buyrun arkanıza yaslanın,

KONU BAŞLIKLARI

- Web Scraping Nedir ?

- Web Scraping Ne İşe Yarar ?

- WebHarvy Yazılımı İle Sitelerden Veri Çekme

WEB SCRAPİNG NEDİR ?

Web Scraping, Türkçesiyle Web kazıma, İşiniz ya da kişisel çıkarlarınız dolayısıyla verilerine sahip olmak istediğiniz sitelere yaptığınız otomatik veri alma ve kaydetme işlemlerine Web Scraping diyoruz. Web Scraping amacıyla oluşturulmuş yazılımlar sayesinde istediğiniz sitenin verilerini otomatik olarak çıkarabilme ve kaydedebilme imkanını elde edebilirsiniz.

WEB SCRAPİNG NE İŞE YARAR ?

Bu soruyu örneklendirerek anlatmam olayı daha rahat kavramanızı sağlayacaktır. Atıyorum bir pazarlama firmasında çalışıyorsunuz. Size verilen görev ise bir ürünün çeşitli firmalardaki fiyat listesi. Firmaların sattıkları ürünlerine ait web sitelerindeki fiyat listesini çeşitli yazılımlar kullanarak çıkarmaya web scraping deniyor. Yani bu anlamda web scraping'i iş dünyasında hemen hemen bütün firmalar kullanıyor. Tabi bu işlemleri kendi kişisel çıkarlarınız için de yapabilirsiniz. Elinizdeki bir ürünü hızlı bir şekilde satmak için diğer satıcıların verdiği fiyatlara göre fiyat vermek gibi.

Anlaşılmayacak kadar karmaşık bir olay değil şimdi işlemlerimize geçelim, anlamadığınız her şeyi ben işlemleri uygularken anlayacaksınızdır diye umuyorum.

WEBHARVY YAZILIMINI KULLANARAK SİTELERİN VERİLERİNİ ÇIKARTMA VE KAYDETME

İlk olarak yazılımımızı indirerek işlemlere başlayalım. Aşağıda linkini vermiş olduğum resmi siteden yazılımı indirip kurabilirsiniz,

Kod:
https://www.webharvy.com/download.html

Yazılımı kurup çalıştırdıktan sonra bizi aşağıdaki gibi bir sayfa karşılayacak,

Şimdi üstteki URL kısmına verisini çekeceğimiz sitenin linkini giriyoruz.

Üst taraftaki panelden "Start" butonuna basıyoruz

Ardından site üzerinde verilerini çıkartacağımız kısmın üstüne gelip tıklıyoruz. İlk olarak ürünün ismini siteden alalım. Ürün adının üstüne gelip tıklıyoruz, karşımıza bir pencere çıkacak burada "Capture Text" diyelim.

Bizden bu kısım için isim vermemizi istiyor. Ürün adı üzerinde işlem yaptığımız için bu kısma "Ürün Adı" ismini veriyorum,

Uygulamanın alt tarafındaki "Capture Data Preview" kısmına baktığımızda site üzerindeki bütün ürünlerin isimlerini bize aşağıdaki gibi listeledi.

Şimdi ise sitedeki ürünlerin indirime girmeden önceki fiyatlarını çekelim. Ürünün indirime girmeden önceki fiyatının üzerine gelip tıklıyoruz, yine aynı şekilde açılan pencerede "Capture Test" diyoruz. Ardından İsim kısmına "İndirimden Önceki Fiyat" yazarak OK diyoruz.

Aşağıdaki kısma tekrar baktığımızda ürün isimlerinin karşısına bir de indirimden önceki fiyatların eklendiğini görüyoruz,

Konuyu gereksiz uzatmamak adına indirimli fiyatlar üzerinde yaptığım işlemleri diğer işlemlerle aynı olması sebebiyle buraya aktarmıyorum. Aynı işlemleri indirimli fiyatlar için de yaptıktan sonra artık yazılımımızın alt kısmında "Ürün Adı", "İndirimden Önceki Fiyat" ve "İndirimli Fiyat" adında siteye ait veriler bulunmakta

Şimdi yazılımımızın üst panelindeki "Stop" butonuna basalım. Ardından yine aynı panel üzerinden "Start-Mine" butonuna basıyoruz.

Açılan yeni pencerede "Start" butonuna basıyoruz. Ve veri çıkartma işlemi başlıyor.

Aşağıdaki resimde de gördüğünüz üzere çıkartmak istediğimiz veriler tablo üzerinde çıkartıldı. Şimdi sağ alttaki "Export" butonuna basıyoruz ve açılır pencerede "Export as File" 'a tıklıyoruz

Burada yazılım bize verileri farklı formatta çıkartabilme imkanı sunuyor. Ben verileri .xlsx formatında çıkartmak istiyorum. İstediğim formatı listeden seçtikten sonra alt kısımdan çıktı dosyamın nereye kaydedileceğini ve ismini belirliyorum. Ardından "Export" a basıyorum.

Çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra dosyamı kaydettiğim dizine gelip dosyamı açıyorum, aşağıda da gördüğünüz gibi çıkarttığım veriler düzgün bir şekilde excel dosyamda görüntülendi. Bu şekilde sitelerden istediğim verileri maximum hızda çıkartmış oldum.

Konuma burada nokta koyuyorum, teşekkür eder iyi forumlar dilerim...

Son düzenleme:

YUROS

Katılımcı Üye
16 Ocak 2016
329
0
eline sağlık hocam :D merak ettiğim bişey var site adresi yazınca içinteki tüm text video varsa resim gibi tümünü dowland edebilirmi bu proğram :D

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,228
29
eline sağlık hocam :D merak ettiğim bişey var site adresi yazınca içinteki tüm text video varsa resim gibi tümünü dowland edebilirmi bu proğram :D

Bu yazılım, mesela bir sitenin "a" sayfasındaki tüm ürünlerinin fiyatlarını çekmek istediğinizde yalnızca tek bir ürünün fiyatını seçtiğiniz halde tüm ürünlerin fiyatını siteden çıkartır ve bu verileri kaydetmenizi sağlar. Bu yalnızca fiyat değil tabii ki sitedeki her türlü text'i bu şekilde çıkartabilirsiniz. Ancak resim, video, ses gibi dosyaları bu yazılım ile çıkartmanız mümkün değil. Yorumunuz için teşekkür ederim

mirzam88

Yeni üye
12 Nis 2020
5
0
Merhaba tek bir üründe yaptığım işlemde tüm sayfaları almıyor hepsini tek tek işaretlemekmi gerekiyor

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.