Sizce Yazılım Mühendisi olmak için okul okunmalı mı?

1 Ara 2022
152
60
Dostlar uzun zamandır etkin değilim çalıştığımdan dolayı ancak size bir sorum var. Yazılım mühendisi olmak için diploma gereklimidir? internetten edindiğim yüzeysel bilgiler dışında sektörde olan deneyimli arkadaşlar varsa onların yorumlarını merak ediyorum hatta zamanı olan varsa özel olarak sohbet etmek isterim sormamın nedeni ise kendimi geliştirmeye mi odaklanmalıyım yoksa diploma her türlü karşıma çıkacağı için ilk önce okulunu mu okumalıyım Herkese iyi forumlar...

Begegrgn

Üye
27 Tem 2019
84
35
'
Aslında önemli olan diploma değil. Önemli olan yaptığınız farkındalıktır. Mühendislik okumadınız ama avukatlık okudunuz olabilir. Yani evet üniversite okumak gerekir

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,619
905
ZYZZ
okulu bir basamak olarak kullanmalısın. Yurt dışına çıkmak için vs. vize falan hani.. Okul oku ama amacın okuldaki müfredatı kavrayıp sınavlarını geçmekten ziyade kendini geliştirmek olsun.

Ve bak bu sektörde öyle okul okumada da olur diyen çok var ama bence yanlış. Çünkü okul ortamı bu iş için ciddi bir basamak bence. Konferanslar olsun, çevre olsun, stajlar olsun falan falan.
Sen demişsin iş ilanlarında mezun gibi bir şart yok ama öyle yürümüyor işte. Sence seni mi alırlar? Piyasa da bir yazılımcı sen değilsin bro :) Çok yetenekli çok bilgili olmadıkça zor.

Okul bir basamak ve iyi değerlendirmen lazım, sadece diploma ve dersler olarak düşünme. Ama işimi zora koyacağım diyorsan okuma. Aç pc'yi udemyden yazılım öğrenmeye çalış bakalım noluyor :D Bol şans (y)

Önceden bende okula gerek yok bu sektörde kafasındaydım falan ama insan araştırdıkça ve yavaş yavaş içine girmeye başladıkça anlıyor. Tamamen gerekli değil evet ama aslında fazlasıyla gerekli...

Son düzenleme:

KarooNz

Yeni üye
7 Eyl 2022
4
1
Dostlar uzun zamandır etkin değilim çalıştığımdan dolayı ancak size bir sorum var. Yazılım mühendisi olmak için diploma gereklimidir? internetten edindiğim yüzeysel bilgiler dışında sektörde olan deneyimli arkadaşlar varsa onların yorumlarını merak ediyorum hatta zamanı olan varsa özel olarak sohbet etmek isterim sormamın nedeni ise kendimi geliştirmeye mi odaklanmalıyım yoksa diploma her türlü karşıma çıkacağı için ilk önce okulunu mu okumalıyım Herkese iyi forumlar...
şirketler diplomaya bakıyor

314Kachu

Üye
8 Eyl 2009
228
167
Seni seçtim 3.14Kachu
Bu sorunun cevabı "Nitelik" ve "Nicelik" olarak belirtilebilir. Eğer sadece yazılım geliştirme konusunda uzmanım derseniz bu nicelik'e girer. Çünkü bunu ben de yada herhangi başka biri de söyleyebilir. Ancak bir üniv. bitirdikten sonra "Yazılım mühendisi" ibareli bir diplomaya sahip olursanız o zaman benden yada bir başkasından farkınız "Nitelik" li olmuş olmanız olacaktır ve kurumsal firmalar nicelikten ziyade nitelik'e dikkat ederler.
Başarılar dilerim.

1 Ara 2022
152
60
Bu sorunun cevabı "Nitelik" ve "Nicelik" olarak belirtilebilir. Eğer sadece yazılım geliştirme konusunda uzmanım derseniz bu nicelik'e girer. Çünkü bunu ben de yada herhangi başka biri de söyleyebilir. Ancak bir üniv. bitirdikten sonra "Yazılım mühendisi" ibareli bir diplomaya sahip olursanız o zaman benden yada bir başkasından farkınız "Nitelik" li olmuş olmanız olacaktır ve kurumsal firmalar nicelikten ziyade nitelik'e dikkat ederler.
Başarılar dilerim.
okulu bir basamak olarak kullanmalısın. Yurt dışına çıkmak için vs. vize falan hani.. Okul oku ama amacın okuldaki müfredatı kavrayıp sınavlarını geçmekten ziyade kendini geliştirmek olsun.

Ve bak bu sektörde öyle okul okumada da olur diyen çok var ama bence yanlış. Çünkü okul ortamı bu iş için ciddi bir basamak bence. Konferanslar olsun, çevre olsun, stajlar olsun falan falan.
Sen demişsin iş ilanlarında mezun gibi bir şart yok ama öyle yürümüyor işte. Sence seni mi alırlar? Piyasa da bir yazılımcı sen değilsin bro :) Çok yetenekli çok bilgili olmadıkça zor.

Okul bir basamak ve iyi değerlendirmen lazım, sadece diploma ve dersler olarak düşünme. Ama işimi zora koyacağım diyorsan okuma. Aç pc'yi udemyden yazılım öğrenmeye çalış bakalım noluyor :D Bol şans (y)

Önceden bende okula gerek yok bu sektörde kafasındaydım falan ama insan araştırdıkça ve yavaş yavaş içine girmeye başladıkça anlıyor. Tamamen gerekli değil evet ama aslında fazlasıyla gerekli...
Ya şimdi ne kadar fark eder bilmiyorum ama bu işte yetenekli olduğumu düşünüyorum algoritmalar ile aram iyi şuan zaten kendi yazılımım üzerinden para kazanıyorum eski bilgisayarım üzerinde çalıştırdığım trade ekosistemi en son geçen ay 230 dolar kazandım az biliyorum çünkü bütçem az ve henüz deneme aşamasında baştan aşağıya tüm yazılımı ben yazdım ve haber verme sistemi olsun içindeki makine öğrenim sistemi olsun bazı ciddi kararlarda hibrit çalışması gereken yerler olsun ve gayet iyi çalışıyor onun dışında ufak tefek kendimce projelerim de var ve şuan C# ve java dillerini öğreniyorum ingilizcem çok iyi seviyede ve kendimi geliştirmek için şuan Rusça da öğreniyorum okul anladığım kadarıyla sosyal çevre (ağ) edinmek ve bir diploma için gerekli belki açıktan bu bölümü okurum bu arada şuan da zaten açıktan 2 yıllık bir bölüm okuyorum biliyorum bu sektörde çok alaylı yazılımcı var ama ben finansal piyasalara çok ilgili olduğum için kendi osilatör ve indikatörlerini yazan farklı dillere uygulayan biriyim bilmiyorum bunlar beni ne kadar vasıflı yapar gerisine siz karar verin. :D

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,619
905
ZYZZ
Ya şimdi ne kadar fark eder bilmiyorum ama bu işte yetenekli olduğumu düşünüyorum algoritmalar ile aram iyi şuan zaten kendi yazılımım üzerinden para kazanıyorum eski bilgisayarım üzerinde çalıştırdığım trade ekosistemi en son geçen ay 230 dolar kazandım az biliyorum çünkü bütçem az ve henüz deneme aşamasında baştan aşağıya tüm yazılımı ben yazdım ve haber verme sistemi olsun içindeki makine öğrenim sistemi olsun bazı ciddi kararlarda hibrit çalışması gereken yerler olsun ve gayet iyi çalışıyor onun dışında ufak tefek kendimce projelerim de var ve şuan C# ve java dillerini öğreniyorum ingilizcem çok iyi seviyede ve kendimi geliştirmek için şuan Rusça da öğreniyorum okul anladığım kadarıyla sosyal çevre (ağ) edinmek ve bir diploma için gerekli belki açıktan bu bölümü okurum bu arada şuan da zaten açıktan 2 yıllık bir bölüm okuyorum biliyorum bu sektörde çok alaylı yazılımcı var ama ben finansal piyasalara çok ilgili olduğum için kendi osilatör ve indikatörlerini yazan farklı dillere uygulayan biriyim bilmiyorum bunlar beni ne kadar vasıflı yapar gerisine siz karar verin. :D
tebrik ederim devam et ama kendi dediğin gibi bir network oluşturmak için okulu basamak olarak kullan

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,748
2,572
Wrong Side Of Heaven
okulda gelişirsin
zaman kaybı. çatlayana kadar c# formda değişken döndürmek isterseniz bu yolu tercih edebilirsiniz.

inanılmaz prestijli ya da inanılmaz biçimde mühendisliğe önem veren bir üniversitede değilseniz örn: İTÜ YTÜ hiç boşuna zaman kaybetmeyin, okul sizi geliştirmeyecek. diplomanızı alır insanları tanır yol yordam öğrenir ve gidersiniz.

merkezi yerlerde çoğu iş veren diplomaya bakıyor bu sebepten dolayı diplomasız iş bulmanız çok zor olacaktır
aklınıza gelebilecek tüm banka, telekominikasyon, e-ticaret vb. şirketleri diploma arar.

peki ne olacak bu alaylı yazılımcının hali?
programcıysa işi gücü bırakıp dgsmi kasacak? yeniden yks mi girecek?
hayır.

belli bir deneyim seviyesinin üzerindeki insanlara genelde diploma sormazlar.
diploma mevzuları BİLDİĞİM KADARIYLA belli bir deneyim seviyesine kadar geçerli (5-6 senelik yazılımcıya diploma sormazlar heralde)
o deneyimi halledersen sıkıntı çıkmaz.

ha zor mu evet zor.
çünkü;
lisans okuyan yazılımcılar genelde sizden önce tercih edilebilir.
ama olası bir mülakatta bilginizi karşınızdaki kişiye kusarsanız o an diplomanın önemi kalmaz.

o 5-6 senelik deneyimi kazanmak da sizin yeteneğinize bağlı...

uzun lafın kısası arkadaşlar;
ülkemizde bulunan adı her sene değişen sınavların birinde biraz puan yapıp "karabaş üni bilgisayar müh." kazanırsanız. öncelikle Allaha bol bol sabır için dua edin.
sonrasında da olabildiğince verimli geçirmeye çalışın staj yapın konferanslara gidin çevre yapın yani;

bir diğer ihtimal ise;

lisede her gün lol ve cs oynadığın için yksde 200 puan alırsın ve karabaş üniversitesi bile gelmez.
programcılık yazarsın.
orda da "dgs ile mühendis olacam yauw ehe ehe" diyen insanlar ile muhatap olmak zorunda kalırsın. Dua etmeye devam et.
sınırlarını zorla adını duyur açık kaynak projelerde bulun BEN BURDAYIM diye bağır.
ve programcılığı bitirince diplomanı sakince görmezden gel. çünkü hiç bir işe yaramayacak :)
KENDİNİ GELİŞTİR.
ve finalde al CVni topla github hesabını bilmemneni ve onlarla övün.

Ben programcılık mezunuyum ama github hesabımda bir projemde ha bu kadar yıldız var.
bak benim bu projem teknofest bilmemne kategorisinde ödül aldı.
inovatif bir fikir ortaya attım ve türkiye inovasyon bilmemnesi benim arkamda durdu

gibi çeşitli şeylerle kendini öv.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.