SM Eğitim+Kişisel Gelişim

akalem

Katılımcı Üye
4 Eyl 2011
298
0
C:/Windows/System
Sosyal Mühendislik ; kişi kurum ve çevrelerin birbirleri içersinde , bir döngü oluşturup süreklilik kazanması şeklinde kısaca tanımlayabiliriz.Sosyal Mühendis’in kapsayacağı alan çok geniş ve beyin sınırlarını zorlayacak noktadadır.Sosyal Mühendis olabilmek için ilk önce temel prensip kişinin sosyal biri olmasıdır.Kişinin sosyal olmasıda eğitimden geçer.Eğitimin amacı kişiyi kendi yetenekleri çerçevesinde yetiştirip ona toplumda var olma , söz hakkı verme , sosyalleşme , kendini daha da geliştirme vs imkanlar sunar.s

Sosyal Mühendislik ‘te kişi ve kurumların imaji düzgün olmadır.Çünkü imajın tanımını yapacak olursak ; kişi ve kurumların çevresiyle olan ilişkilerine imaj adı verilir.İmaj sahibi olmak için eğitim çok önemlidir.Eğitim olmadan sosyal imajın oluşması çok zordur.Eğitimin verdiği bu önemli özellik 3’e ayrılır.Kişisel imaj , istenilen imaj ,algılanan imaj .Kişisel imaj kişinin kendisine nasıl görünmek istediğidir.Algılanan imaj ;kişinin karşısındaki insana nasıl görünmek istediğidir.İstenilen imaj ise kişinin karşısındaki insan tarıfından nasıl görünmek istediğidir.Örneğin iş görüşmesine gidecek bir insanın kişisel imaji yerinde olmalı.Burda Sosyal Mühendislik ve eğitim dediğimiz kavram başlıyor.Örnekte belirttiğim gibi kişide imaj oluşumu eğitim ,kişinin karşısındaki iletişimi ise sosyal mühendisliktir.Örneğimizi açacak olursak kişi iş görüşmesine gitti ve görüşme odasına girdi.Kişinin bu zaman içersinde konuşma anlatma ve dinleme becerileri yerli yerinde olmalıdır.Kişi kendisinde emin bir tavırla konuşmalı ve kendisine güvenmelidir.İlk imaj oluşumu 25-30 sn içerinde gerçekleşir.Oluşan ilk imajı değiştirmek oldukça zordur.Bu nedenle kişinin ilk görsel imajı çok önemlidir.İmaj oluşumu ilk okul çağlarında kişinin öğretmeninden aldığı tavsiye jest ve mimiklerden,okuduğu kitaplardan,çizdiği resimlerden alır.Bu nedenle eğitim çok önemlidir.Eğitimin kişiye kattığı ve sosyal mühendislikte öne çıkan en önemli diğer özellikler ise konuşma ve dinleme becerisidir.Kişinin iyi bir konuşma yapabilmesi için;kişinin kafasında 25-30 sn’lik bir basamak konuşması hazır olmalı.Konuşacağu kelimeleri bir basamak zinciri şeklinde sıraya koymalı,kişiyle göz teması kurmalı,konuştuğu kadar dinlemesini bilmeli.argo ve asalak kelimelerden uzak durmalı,kısa ve öz konuşup laf kalabalığından uzak durmalıdır.Etkin dinleme yapabilmek için;kişi beynini boşaltmalı ve rahatlamalı,konuşmacının ses tonu ve kıyafetine aşırı dikkat etmemeli,not almasını bilmeli ,kişinin jest ve mimimklerine dikkat etmeli,konuşulanları aşırı analiz etmemeli,konuşma sırasında kişinin fikirleriyle ters düşerse aşırı tepki gösterip kişinin konuşmasını bölmemelidir.Bu aşamaların hepsi iyi bir eğitimle gercekleşir.Kurumların uygulayacağı sosyal mühendislik çok önemlidir.Örneğin kurumun danışma servisi ,sekreteri,temizlikçisi vs.. kurumun imajını yansıtır.Danışma servisinde olan kişinin düzgün konuşma yapabilmesi .düzgün kıyafeti ve sekreterin davranış biçimi bunların hepsi kurumun ve yöneticinin imajını oluşturur.Yöneticinin makam odası ,üye olduğu dernekler,yaptığı sporlar, tamamen karşısındaki insanlar hakkında imajını oluşturur.Sosyal sorumluluk projelerinde yer almak katkıda bulunmak kurumun tamamen sosyal mühendislik uygulamasıdır.Bunların hepsi eiğitimin temelinden geçer.Eğitim olmadan bu kavramların oluşmasına olnaka yoktur.Örneğin iş görüşmesine gelecek şahısın konuşma ve etkin bir dinleme becerisine sahip olmaması özgüven eksikliği kişinin eğitimiyle alakalıdır.Tabiki eğitim olmayınca sosylam mühendis olma olasılığıda sıfıra iner.
Sosyal mühendis olabilmek için iyi bir eğitimden geçilmesi şarttır.Eğitimli üstüne sosyal olan insanın sınırları zorlayacağı muhtemeldir.Eğitimle kendisini birleştiren kişi her zaman her koşulda her yerde başarı,özgüven ve bir imaj içerisindedir.Sosyal Mühendis olmak iyi bir eğitimden geçer.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.