Socks Nedir, Anlatabilir misiniz?

ads1z

Yeni üye
7 Haz 2023
6
1
Merhaba SOCKS diye birşey duydum ama internette tam olarak ne olduğunu anlatan bir kaynak bulamadım. Tam olarak nedir ve ne işe yarar?

user.thestorm

Katılımcı Üye
6 May 2023
412
182
Merhaba SOCKS diye birşey duydum ama internette tam olarak ne olduğunu anlatan bir kaynak bulamadım. Tam olarak nedir ve ne işe yarar?
SOCKS, istemci uygulamalarının bir proxy sunucusu aracılığıyla internete erişimini sağlayan bir protokoldür. İstemciler, SOCKS sunucusunu kullanarak anonim ve güvenli bir şekilde internete erişebilirler.

Güvenliği ve anonimliği şu şekilde sağlar:

SOCKS, istemci ve sunucu arasında bir köprü görevi görür. İstemci, SOCKS sunucusuna bağlanır ve sunucu, istemcinin taleplerini alır ve istemcinin adına hedef sunucuya bağlanır. Bu sayede, istemci ve hedef sunucu arasında doğrudan bir bağlantı kurulmaz. SOCKS sunucusu, istemcinin kimliğini gizleyebilir ve internete erişimi belirli bir ağ veya konum üzerinden yapmasına izin verebilir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.