Sol el ve ayak gelişir mi?

yonesuo

Yeni üye
5 Eki 2022
46
8
Ben sağlağım çok çalışarak sol ayağımı ve elimi kullanmam mümkün mü yoksa doğuştan gelen bir özellik mi mesela çevremde sağ elle yazıp sol ayakla futbol oynayan birsürü insan var öylemi alışıyorlar yoksa öyle mi doğuyorlar?

caneraktas80

Yeni üye
14 Eki 2012
43
12
Annem ilkokula başlarken sol eliyle yazı yazıyormuş fakat öğretmeni zorla sağ eliyle yazması için baskı yapmış. Annem şuan sağ eliyle yazı yazıyor ama günlük işlerde genellikle sol elini kullanıyor.
Ben yazı yazarken sol elimle yazıyorum ve sağ elimi de kullanabiliyorum, futbol oynarken ise sağ ayakla oynuyorum.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Ben sağlağım çok çalışarak sol ayağımı ve elimi kullanmam mümkün mü yoksa doğuştan gelen bir özellik mi mesela çevremde sağ elle yazıp sol ayakla futbol oynayan birsürü insan var öylemi alışıyorlar yoksa öyle mi doğuyorlar?
Ben solak doğmuşum. Aşırı dindar bir aileye mensup olduğumdan sağ elimle yemek yemek ve yazmak öğretilmiş. Sol elimle yemek yiyemem veya yazamam. Ama kickbox'ta southpaw'ım, yani baskın elim ve ayağım sol. Futbolda da solak oynarım, sağ ayağımla pek bir halt yapamam. Komik olan basket oynarken ikisini de gayet rahat kullanırım.

Sanırım alıştırabiliyorsun.

Enistein

Kıdemli Üye
16 Eyl 2012
2,233
1,263
Amsterdam
Annem ilkokula başlarken sol eliyle yazı yazıyormuş fakat öğretmeni zorla sağ eliyle yazması için baskı yapmış. Annem şuan sağ eliyle yazı yazıyor ama günlük işlerde genellikle sol elini kullanıyor.
Ben yazı yazarken sol elimle yazıyorum ve sağ elimi de kullanabiliyorum, futbol oynarken ise sağ ayakla oynuyorum.
Ben senin annen olabilirim. :p Aynı durumu bende yaşadım. Solaktım, fakat sonrasında ilkokul öğretmenimin baskısıyla sağ el yazmaya başladım. Sonrasında motor sinirlerim bu şekilde gelişti. Tıptaki adı, Serebral Lateralizasyon dur. Bazı problemleri ve avantajları beraberinde getirir.

Bu durum tamamen, motor sinirlerini ne kadar geliştirdiğinle alakalı. Bol bol pratik yaparsan, sinir hafızan öğrenmeye başlar ve zaman içerisinde öğrenirsin. Fakat her zaman sağ elinden üstün olmaz.

yonesuo

Yeni üye
5 Eki 2022
46
8
Ben senin annen olabilirim. :p Aynı durumu bende yaşadım. Solaktım, fakat sonrasında ilkokul öğretmenimin baskısıyla sağ el yazmaya başladım. Sonrasında motor sinirlerim bu şekilde gelişti. Tıptaki adı, Serebral Lateralizasyon dur. Bazı problemleri ve avantajları beraberinde getirir.

Bu durum tamamen, motor sinirlerini ne kadar geliştirdiğinle alakalı. Bol bol pratik yaparsan, sinir hafızan öğrenmeye başlar ve zaman içerisinde öğrenirsin. Fakat her zaman sağ elinden üstün olmaz.
Kesinlikle çalışarak gelişeceğine inanıyorum ama mesela ben sağlağım sol el veya ayağımı kullandığımda yabancı geliyor nasıl anlatayım sakat gibi hissediyorum geliştirince o his geçiyor mu bi bilginiz var mı?

Enistein

Kıdemli Üye
16 Eyl 2012
2,233
1,263
Amsterdam
Kesinlikle çalışarak gelişeceğine inanıyorum ama mesela ben sağlağım sol el veya ayağımı kullandığımda yabancı geliyor nasıl anlatayım sakat gibi hissediyorum geliştirince o his geçiyor mu bi bilginiz var mı?
Diğer elin kadar aktif kullanmadığın için çok normal. Kullanmaya başladıkça kas hafızan gelişir ve öğrenirsin.

'Anka

Basın&Medya Ekibi Kıdemli
8 Eyl 2021
3,464
2,635
Merhaba Değerli Üyemiz, durumu şöyle izah edeyim. Genelde insanlar sağ ellerini kullanılar ve çoğu insan sağ kollarını kullanır. Ama iki elini de kullanmak tabii ki de mümkün. Kendimden örnek vereyim ben doğuştan beri sol elimi kullanırdım çocukken bile sol elle yemek yerdim. Yaşım ilerledikçe sol elin kötü yanları olduğunu öğrendim mesela sol elle yemek yeme şeytan seninle beraber yer gibisinden. Daha sonra sağ elimi kullanmaya başladım ilk başlarda ciddi manada zorlanıyorsun ama alıştıktan sonra herhangi bir sorun yaşanmıyor. Tabii bu insandan insana değişiyor. Mesela ben sağ elimle her şeyi yaparken sağ elimle yazı yazmakta zorlanıyorum. Kısacası doğuştan gelen bir şeydir ama bunu değiştirmek senin elinde.
Aynı şeyleri ayak içinde söylemek mümkün ama aynı güçte olmaz misal veriyorum sol ayak ile bir topa %90'lık bir kuvvet uygulayabiliyorken sağ ayak ile bu sayı %40 olur.

İyi Forumlar

Mania_Lada

Katılımcı Üye
12 Ocak 2023
698
444
Çok üstüne düşüp pratik yaparsan geliştirebilirsin. Ben de bebekliğimden bu yana sol elimi kullanıyorum ve annem üzerine düşmesine rağmen sağ ele alıştıramamış. Ama sağ elimi de orta seviyede kullanabiliyorum.

Sontadan alışıyoruz
Doğuştan genetik olarak gelir sonradan baskı yapılırsa diğer ele de alışabilir kullanmadığı için de unutabilir.

Asterixs

Katılımcı Üye
7 Kas 2021
503
263
O'nun kalbine giden yolda.
sol elini ve ayağını kullanmaya çalış yavaş yavaş alışacaksın. Ben futbol oynadığımda sol ayağıma gelen topları pas şeklinde bile düzgünce atamıyordum sonrasında yavaş yavaş geliştirdim benim şöyle bir avantajım da vardı antrenmanlara gidiyorduk bu şekilde süreç hızlanmış oldu. Kısacası geliştirirsin.

yonesuo

Yeni üye
5 Eki 2022
46
8
sol elini ve ayağını kullanmaya çalış yavaş yavaş alışacaksın. Ben futbol oynadığımda sol ayağıma gelen topları pas şeklinde bile düzgünce atamıyordum sonrasında yavaş yavaş geliştirdim benim şöyle bir avantajım da vardı antrenmanlara gidiyorduk bu şekilde süreç hızlanmış oldu. Kısacası geliştirirsin.
Peki alıştıktan sonra sol ayağın yabancı gibi geliyormuydu hani kullanmadığımız tarafı kullanınca değişik bi his oluyor ama sağ tarafı rahat hissediyoruz kısacası sol ayağın sağ kadar rahat oldu mu?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.