Soyut Cebir 1

Garelt

Yeni üye
2 Mar 2024
12
5
Öncelikle kendimi tanıtarak başlamak istiyorum ben aktif olarak lisans düzeyi matematik bölümü öğrencisiyim geçmişte ise: Kanguru Matematik Olimpiyatı, Uluslararası Matematik Olimpiyatı (UMO) gibi faaliyetlerde bulundum belli derecelerim var ve bu temelime bağlı olarak size naçizane aktarmak istedim. Fazla uzatmadan konuya geçelim:

Soyut Cebir Nedir: En genel anlamda, soyut matematik, matematiğin soyut kavramlarını inceleyen bir kolu olarak adlandırılabilir.
Şimdi "matematik zaten soyut bunun ayrıcalığı ne?" diyor olabilirsiniz ilk başta ben de öyle düşünüştüm. Şöyle izah edeyim:

Benim gözümde Matematik 4'e ayrılır;
Analiz
Soyut Cebir
Topoloji
Nümerik Analiz (sayı analizi)

Bu saydıklarım içinden Soyut Cebir hariç diğer başlıklar bir uygulama alanına sahip.
Soyut Cebir ise: bir nevi kontrol gibi düşünülebilir gerek ispatlarıyla gerek teoremleriyle gerek aksiyom önerme hipotez vs vs...

Anlattıklarımın akılda canlanabilmesi için diğer alanların da kısaca üstünden geçelim:

Analiz:
Analiz fonksiyonların özellikleri ile ilgilidir. Süreklilik, limit, türev ve integral gibi kuramlarla uğraşır ve Newton ve Leibniz tarafından 17'inci yüzyılda tanıtılan ölçülemeyenlerin matematiği için sağlam temeller sunar. Gerçek analiz gerçek sayıların özelliklerini çalışır. İçerisinde Limit-Süreklilik, Türev ve İntegral bulundurduğu için de Fizik alanıyla bağdaştırabiliriz.
İlgili olduğu alanlar: Finans, bankacılık, sigortacılık, veri analizi, istatistik, mühendislik ve bilgisayar bilimi

Topoloji:
Bu başlığı anlatmaya başlarsam kendimi durduramam o yüzden kısaca özetini geçelim. :)

X herhangi bir küme, T ise X kümesinin altkümelerinin bir kısmından oluşan bir küme olsun. Eğer T aşağıdaki koşulları sağlıyorsa T'ye X'in üzerinde bir topoloji denir

Nümerik Analiz(sayı analizi):
matematiksel analiz problemlerinin yaklaşık çözümlerinde kullanılan algoritmaları inceler. Bu nedenle birçok mühendislik dalı ve doğa bilimlerinde önem arz eden sayısal analiz, bilimsel hesaplama bilimi olarak da kabul edilebilir.

Asıl konumuza geri dönebiliriz.
Soyut Cebir'in Alt Dalları:

Önermeler Cebiri:
Doğru ya da yanlış olmasına karşın hem doğru hemde yanlış olmayan bir cümleye "önerme" denir.
Diğer bir ifadeyle doğruluğu ya da yanlışlığı herkesçe kabul edilen bir hükmü kapsayan bildiri ifadelerine önerme denir.

Örnek vermek gerekirse:
-Türkiye'nin başkenti Ankaradır (Doğruluğu herkesçe kabul görülen bir durum)✅
- 2+2=5 (Yanlış bir ifade olduğu herkes tarafından kabul gören bir durum)✅
öteki yandan ise;
- "Dünkü konser çok güzeldi." (Herkesin onaylayacağı bir durum söz konusu değil)❌

İki ya da Daha Fazla Önermeler (bileşik önerme):

İsim Gösterim
"Değil " (') (-) (~)
"ve" (∧)
"veya" (v)
"ise" (⇒)
"ancak ve ancak" (⇔)
"ya da" (⊻)

Herhangi bir önermenin doğruluk değeri doğruysa "D" veya "1"
yanlışsa "Y" veya "0"
Diye gösterilir.

Şimdilik giriş gibi olsun.

Not: Bu konuyu bu kategori altına yazma amacım, "MATLAB" için gereken Matematiksel bilgiler içindir.
istek olursa;

Soyut Cebir (Önermeler Cebiri, Küme Kavramı, Açık Önermeler, Küme Aileleri, İşlemler, Seçme Aksiyomu)
Bittikten sonra:

Lineer Cebir

Analiz

Topoloji

Şeklinde seri yaparım. 1 kişiye bile yardımım dokunacaksa ne mutlu bana.

Herkese iyi günler dilerim..🇹🇷

Kaynakça:

Wikipedia, the free encyclopedia
Notlarım
Soyut Matematik (Prof.Dr. Orhan Özer)

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,340
150
New World
Merhaba Garelt ,

Madem matematiği bu kadar çok seviyorsun o zaman sana enteresan bir soru sorayım;

(2*2) - 3 = ?

Sanırım sonucu hemen buldunuz. ;)

Asıl soru şu ==> Niye bu sonuç çıkar? Kanıtınız nedir?

Saygılar,

Garelt

Yeni üye
2 Mar 2024
12
5
Merhaba Garelt ,

Madem matematiği bu kadar çok seviyorsun o zaman sana enteresan bir soru sorayım;

(2*2) - 3 = ?

Sanırım sonucu hemen buldunuz. ;)

Asıl soru şu ==> Niye bu sonuç çıkar? Kanıtınız nedir?

Saygılar,
Merhaba öncelikle ben bu işlemi kağıtta ispatlayabilirim. Benim alanım bu. Ancak yardımımın dokunacağı birisi verdiğiniz örneğin katbekat fazlasını yapabileceğini düşünüyorum. En azından buna az da olsa vesile olmuş olmak istiyorum. Yanlış düşünüyor da olabilirim saygı duyuyorum. İyi günler tekrardan

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,340
150
New World
Merhaba öncelikle ben bu işlemi kağıtta ispatlayabilirim. Benim alanım bu. Ancak yardımımın dokunacağı birisi verdiğiniz örneğin katbekat fazlasını yapabileceğini düşünüyorum. En azından buna az da olsa vesile olmuş olmak istiyorum. Yanlış düşünüyor da olabilirim saygı duyuyorum. İyi günler tekrardan
Tekrar Merhaba,
Lütfen bizlere kağıt üzerinde yaptığınız işlemlerin bir resmini çekerek aktarırsanız hepimiz sonucun ispatını öğrenmiş oluruz.

Saygılar

Garelt

Yeni üye
2 Mar 2024
12
5
Önermeler Cebiri:
Doğru ya da yanlış olmasına karşın hem doğru hemde yanlış olmayan bir cümleye "önerme" denir.
Diğer bir ifadeyle doğruluğu ya da yanlışlığı herkesçe kabul edilen bir hükmü kapsayan bildiri ifadelerine önerme denir.

Örnek vermek gerekirse:
-Türkiye'nin başkenti Ankaradır (Doğruluğu herkesçe kabul görülen bir durum)✅
- 2+2=5 (Yanlış bir ifade olduğu herkes tarafından kabul gören bir duru
Halbuki az önce anlatmıştım doğruluğu veya yanlışlığı herkes tarafından kabul gören duruma önerme dendiğini... 2+2=5 ise (2*2)-3=1 bu da aynı şey olmuyor mu? Yoksa benim matematiğim mi zayıf:)

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,340
150
New World
Halbuki az önce anlatmıştım doğruluğu veya yanlışlığı herkes tarafından kabul gören duruma önerme dendiğini... 2+2=5 ise (2*2)-3=1 bu da aynı şey olmuyor mu? Yoksa benim matematiğim mi zayıf:)
Merhaba,

Asıl soru işlemin kaç ettiği değil, neden ettiğini bilmektir.

Not ==> Ezberletilmiş bilgi ile işlem yapmak ayrı şeydir; bilgiyi işleyerek neyin neden ettiğini bilmek başka bir şeydir.

Garelt

Yeni üye
2 Mar 2024
12
5
Merhaba,

Not ==> Ezberletilmiş bilgi ile işlem yapmak ayrı şeydir; bilgiyi işleyerek neyin neden ettiğini bilmek başka bir şeydir.
madem bu kadar ispat istiyorsun senin için matematiği altüst edeyim senden değerli mi: çelişki bulma metotu uygulayacağım yani: (2*2)-3=1 buna "p" diyorum bu durumda p≡1 oluyor bu metotu uygulamak için önermenin değilini doğru kabul ediyorum ~p≡1 olmuş oluyor bu durumda ise (2*2)-3≠1 işlemimiz buna dönüyor ve biz bunu doğru kabul etmiş oluyoruz dakika bir gol bir çelişkiyi bulduk
ve olay kaç ettiği değil, neden ettiğini bilmediğimiz varoluştan gelen ve değiştirilemeyen niceliklere "aksiyom" diyoruz

aksiyom tanım: Aksiyom, belit veya postulat, diğer önermelerin temeli ve ön dayanağı niteliğindeki önermelerdir. Belitlerin başka bir önermeye götürülmeye ve kanıtlanmaya gereksinimi yoktur.

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,340
150
New World
madem bu kadar ispat istiyorsun senin için matematiği altüst edeyim senden değerli mi: çelişki bulma metotu uygulayacağım yani: (2*2)-3=1 buna "p" diyorum bu durumda p≡1 oluyor bu metotu uygulamak için önermenin değilini doğru kabul ediyorum ~p≡1 olmuş oluyor bu durumda ise (2*2)-3≠1 işlemimiz buna dönüyor ve biz bunu doğru kabul etmiş oluyoruz dakika bir gol bir çelişkiyi bulduk
ve olay kaç ettiği değil, neden ettiğini bilmediğimiz varoluştan gelen ve değiştirilemeyen niceliklere "aksiyom" diyoruz

aksiyom tanım: Aksiyom, belit veya postulat, diğer önermelerin temeli ve ön dayanağı niteliğindeki önermelerdir. Belitlerin başka bir önermeye götürülmeye ve kanıtlanmaya gereksinimi yoktur.
Aslında bu gayretin için teşekkür ederim.
Madem "Matematik" konuşuyoruz bari hakkını verelim değil mi?
2'nin neden 2 ettiği, kendisiyle çarpımının neden 4 ettiği ve 3'ten çıkarıldığında neden 1'e eşit olduğunu bilmek ve bu işlem gücünü matematiğin öğrettiği düzen ile hayatın diğer alanlarına uygulamak asıl meziyettir.
Matematiği öğrenmek ayrı bir şeydir; matematik ile yaşamak başka şeydir.

Saygılar,

Garelt

Yeni üye
2 Mar 2024
12
5
Aslında bu gayretin için teşekkür ederim.
Madem "Matematik" konuşuyoruz bari hakkını verelim değil mi?
2'nin neden 2 ettiği, kendisiyle çarpımının neden 4 ettiği ve 3'ten çıkarıldığında neden 1'e eşit olduğunu bilmek ve bu işlem gücünü matematiğin öğrettiği düzen ile hayatın diğer alanlarına uygulamak asıl meziyettir.
Matematiği öğrenmek ayrı bir şeydir; matematik ile yaşamak başka şeydir.

Saygılar,
doğrudur

saygılar.

egehaneren

Yeni üye
2 Mar 2024
5
5
Merhaba,

Hocam bunlar birer aksiyomdur dolayısıyla doğru olduğu kanıt gerektirmeden kabul edilen önermelerdir, tabi benim Garelt adlı arkadaş kadar bilgim yok ama bildiğim kadarıyla aksiyomlar bir nevi oyunun kuralları desek yeridir yani matematik yapabilmemiz için bazı temel yapıtaşı olan önermeler ortaya atmamız gerekiyor diye biliyorum.

Garelt

Yeni üye
2 Mar 2024
12
5
Hocam bunlar birer aksiyomdur dolayısıyla doğru olduğu kanıt gerektirmeden kabul edilen önermelerdir, tabi benim Garelt adlı arkadaş kadar bilgim yok ama bildiğim kadarıyla aksiyomlar bir nevi oyunun kuralları desek yeridir yani matematik yapabilmemiz için bazı temel yapıtaşı olan önermeler ortaya atmamız gerekiyor diye biliyorum.
Kesinlikle doğru

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,340
150
New World
Merhaba egehaneren ,
Öncelikle konuya dahil olduğun için teşekkür ederim.
Söylediklerin yüzeysel olarak (temel mantık ile) doğru gelsede Garelt ile asıl tartıştığımız konu "neyin neden ve niçin kullanılıp, kullanıldığında neden o sonucu verdiği" ile alakalıdır.

Ayrıca bir önermenin doğru olabilmesi için kendini doğrulayan yan önermeler ile desteklenmesi gerekir. Destek niteliği taşımayan önermelerin doğruluğu hakkında her zaman şüpheye düşer ve bilginin doğruluğu hakkında soru işaretlerimiz her daim mevcut olup "güvenilmez bilgi" kategorisi altında toplamış oluruz.

Buna bir örnek vermek gerekirse;
2*2 = 4 işlemi sonucu çıkan "4" önermesini doğru olarak kabul edersek bu önermenin neden "4" ettiğini de bilmemiz gerekir.

Neden "4" ettiği hususunda fikri olmayan bireyler başkalarının öğretileriyle hareket etmeye mahkumdur.

Özetle;
Ezberletilmiş öğretiler ile yaşamımızı idame ettirirken "neden, nasıl ve niçin" gibi sorgulamalardan kaçıp tembelci bir alışkanlıkla sorgulamadan yoksun bir kabullenmeyi ve bu kabullenme ile hayatımızı sürdürdüğümüz sorunsalını ortaya çıkarıyor. Matematik ise bu sorunsalı aşıp bir üst seviyeye yani gerçeğe ulaşmamıza vesile olan bir araç. Bu aracı kim en iyi bir şekilde kullanabilirse hayatta işte o kişi en üst başarı mertebesine ulaşmış olur.

Hap gibi bir özetle;
Matematik her alanda olduğu gibi gerçeği arama ve ispat etme araçlarındandır. Bu aracı iyi kullanan herşeye hakim demektir.

Işık ve Sevgiyle...

egehaneren

Yeni üye
2 Mar 2024
5
5
Merhaba egehaneren ,
Öncelikle konuya dahil olduğun için teşekkür ederim.
Söylediklerin yüzeysel olarak (temel mantık ile) doğru gelsede Garelt ile asıl tartıştığımız konu "neyin neden ve niçin kullanılıp, kullanıldığında neden o sonucu verdiği" ile alakalıdır.

Ayrıca bir önermenin doğru olabilmesi için kendini doğrulayan yan önermeler ile desteklenmesi gerekir. Destek niteliği taşımayan önermelerin doğruluğu hakkında her zaman şüpheye düşer ve bilginin doğruluğu hakkında soru işaretlerimiz her daim mevcut olup "güvenilmez bilgi" kategorisi altında toplamış oluruz.

Buna bir örnek vermek gerekirse;
2*2 = 4 işlemi sonucu çıkan "4" önermesini doğru olarak kabul edersek bu önermenin neden "4" ettiğini de bilmemiz gerekir.

Neden "4" ettiği hususunda fikri olmayan bireyler başkalarının öğretileriyle hareket etmeye mahkumdur.

Özetle;
Ezberletilmiş öğretiler ile yaşamımızı idame ettirirken "neden, nasıl ve niçin" gibi sorgulamalardan kaçıp tembelci bir alışkanlıkla sorgulamadan yoksun bir kabullenmeyi ve bu kabullenme ile hayatımızı sürdürdüğümüz sorunsalını ortaya çıkarıyor. Matematik ise bu sorunsalı aşıp bir üst seviyeye yani gerçeğe ulaşmamıza vesile olan bir araç. Bu aracı kim en iyi bir şekilde kullanabilirse hayatta işte o kişi en üst başarı mertebesine ulaşmış olur.

Hap gibi bir özetle;
Matematik her alanda olduğu gibi gerçeği arama ve ispat etme araçlarındandır. Bu aracı iyi kullanan herşeye hakim demektir.

Işık ve Sevgiyle...
Hocam demek istediğinizi çok iyi anlıyorum, sizin bahsettiğiniz şey aslında bir epistemolojide(bilgi felsefesi) bir problem ve bu probleme regress problem yani gerileme problemi deniyor ve burada karşımıza iki seçenek çıkıyor, ya sonsuz bir gerileme mevcuttur yani her önermeyi sonsuza kadar gerekçelendirmemiz gerekir( ki bu sorunu çözmez çünkü hiçbir zaman bir sona ulaşamayacağımız için önermelerin tam doğruluğundan bahsedemeyiz) ya da başka bir seçenekte foundationalism yani temelciliktir. Temelciliğe göre gerileme probleminin çözümü gerekçelendirmeleri bir temele oturtmak ile mümkündür ve biz bu temel önermelere aksiyom deriz.

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,340
150
New World
Hocam demek istediğinizi çok iyi anlıyorum, sizin bahsettiğiniz şey aslında bir epistemolojide(bilgi felsefesi) bir problem ve bu probleme regress problem yani gerileme problemi deniyor ve burada karşımıza iki seçenek çıkıyor, ya sonsuz bir gerileme mevcuttur yani her önermeyi sonsuza kadar gerekçelendirmemiz gerekir( ki bu sorunu çözmez çünkü hiçbir zaman bir sona ulaşamayacağımız için önermelerin tam doğruluğundan bahsedemeyiz) ya da başka bir seçenekte foundationalism yani temelciliktir. Temelciliğe göre gerileme probleminin çözümü gerekçelendirmeleri bir temele oturtmak ile mümkündür ve biz bu temel önermelere aksiyom deriz.
Yani Türkçeleştirirsek özetle bana;
"Hocam o kadar irdelemeye gerek yok. Epistemolojide (Bilgide) bir referans noktası alalım ve konuları oradan itibaren düşünmeye başlayalım" mı demek istiyorsun?

egehaneren

Yeni üye
2 Mar 2024
5
5
Yani Türkçeleştirirsek özetle bana;
"Hocam o kadar irdelemeye gerek yok. Epistemolojide (Bilgide) bir referans noktası alalım ve konuları oradan itibaren düşünmeye başlayalım" mı demek istiyorsun?
Öyle demiyorum ama öyle yapmak zorundayız diyorum, eğer herhangi bir bilgiye ulaşmak istiyorsak yoksa öbür türlü hiçbir bilgiye ulaşamayız.

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,340
150
New World
Öyle demiyorum ama öyle yapmak zorundayız diyorum, eğer herhangi bir bilgiye ulaşmak istiyorsak yoksa öbür türlü hiçbir bilgiye ulaşamayız.
Demek ki söylediğinin yanlış olduğunu sende kabul ediyorsun. Bak şimdi ilerlemeye başladık.
Bilgiyi sorgulama yönteminde bir zemin arıyorsak öncelikle başvuracağımız ilk kapı "O bilginin doğru olup/olmadığı" olacaktır.
Eğer bilgi doğru ise sorgulamaya ve ilerlemeye devam ederiz. Doğru değilse zaten yanlış bilgi olduğundan ipin ucunu bırakırız.
Peki sence bilgiyi sorgulama aşamasında "Mantık" bu işin neresinde kalıyor?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.