Statik İp Nedir ?

FTHype

Üye
2 Şub 2022
83
13
Türknet kullanıyorum online işlemlere girdiğimde statik ip yerini gördüm ayda faturama ek 15 TL ile sahip olabileceğim yazıyor internetten baktığımda hiç bir şey anlamadım kısa ve öz bir şekilde anlatacak kişi çıkar mı şimdiden teşekkür ediyorum

CyrusMan

Katılımcı Üye
19 Tem 2021
290
112
Düşsüzler Apartmanı
Türknet kullanıyorum online işlemlere girdiğimde statik ip yerini gördüm ayda faturama ek 15 TL ile sahip olabileceğim yazıyor internetten baktığımda hiç bir şey anlamadım kısa ve öz bir şekilde anlatacak kişi çıkar mı şimdiden teşekkür ediyorum
Sorun tam olarak nedir daha detaylı ve açık bir şekilde anlatabilir misin?

'Ra

Ticaret Kategori Sorumlu Yardımcısı
21 Kas 2015
2,416
49
969
Merhabalar

Statik ip @mitat1 hocamında dediği gibi değişmeyen bir ip'dir bu statik ip ile bir çok yapabilirsiniz örneğin benim bulunduğum bölgede statik ip olmazsa kameraların hiç birini başka internette izleyemezsiniz yada RAT kullanırsanız ipniz statik olmazsa size veriler düşmez yada bir market veya mağazanız var uzak masaüstü kullanacaksınız ipniz statik olmazsa o bilgisayarlara erişemezsiniz gibi gibi şeyler için kullanılır statik ip ama standart normal internet sörfü için kullanılması pek önemli değildir

İyi forumlar

CyrusMan

Katılımcı Üye
19 Tem 2021
290
112
Düşsüzler Apartmanı
bir sorun yok sadece merak ettim statik ip nedir
İnternete bağlanan cihazların değişmeyen IP adreslerine, statik IP denir. Sabit olması sebebiyle büyük sistemlerde kullanılır. Örneğin sunucu gibi cihazlar ve web siteleri kendilerine ait bir statik IP kullanırlar. Statik IP adresleri, kullanıcı ne yaparsa yapsın, ISS'den(İnternet servis sağlayıcınız) değiştirmesini istemedikçe aynı kalacaktır. Yani sabit bir IP'niz olur. Statik IP işlemleri biraz daha kolaylaştırır, ancak gerek olduğunu düşünmüyorum, normal bir internet kullanıcısı için gerekli değildir.

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,534
13
876
Statik ip zaten adından da anlaşılacağı üzerine statik yani kalıcı ip adresidir.
Misal güvenlik kamerası kurulumlarında,hacking işlemlerinde,sunucu kurulumunda gereklidir.

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,763
20
508
24
Praise The Fool
Statik IP sabit IP demek. Sabit IP'den kasıt ise şahsına ait bir IP adresi olması. Dinamik IP olunca CGNAT'ın da arkasında kalıyorsun. Tekrar bağlandığında değişmeyen ve yeni atanmayan bir adres.
Günümüzde IP adreslerinin değişken olması ve CGNAT gibi sistemlerin kullanılmasının sebebi ise Ip adreslerinin tükenmesi.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.