Temel Seviye Sqlmap #1

Darkmarsx

Katılımcı Üye
21 Haz 2023
253
3
92
Öncelikle selamlar Bugün Temel Seviye Sqlmap Kullanımını Göstereceğim.Web- pentesting konusuna giriş yapanlar için Temelden uzmana doğru bir seri yapmayı planlıyorum neyse fazla uzatmadan konuya geçelim
SqlMap Nedir ?
Bir tür atak/saldırı tekniği diyebiliriz. Bu zafiyete bazen meta-karakterler neden olabilir. Web uygulamalarındaki ciddi açıklardan biridir
Sık Kullanılan Komutlar
–dbs: veritabanlarını görüntüler.
–tables: veri-tabanındaki tablolar görüntüler.
–column: Veri-tabanındaki sütunlar görüntülenir.
-dump: DBMS veritabanı girişlerini dökecektir.

Sık kullanılan senaryo
Veritabanı>Tablo>Kolon>Veri
~Şimdi bir test sitesi üzerinden konuyu iyice anlamaya çalışalım

Hedef site:artists

İlk önce terminalimizi açıyoruz
-Daha sonra Sqlmap -u (hedef site belirtiyoruz) --random-agent (Sqlmap içersinde bulunan .txt dosyalarindan bizim için fake bı kimlik oluşturacaktır) --dbs ( sitedeki açıktan yararlanarak bizim için Datalari çekecek)

Tarama bitiginde sizin için çektiği Datalari verecek tüm sitelerde information_schema diye bı data gelir burada kullanıcı bilgileri aranmaz işimiz diğer datalar ile sitenin asıl verileri oradadır bu sitemizde de bize *acuart diye sitenin kendi datasini verecektir peki bu datadaki verileri nasıl göruntuleriz

Sqlmap -u (hedef site) -D (Büyük (D) olarak yazdım burda girmek istedigimiz datayi belirleyeceğiz) --tables (bize data içindeki tabloları goruntuleyecektir)

Ve evet karşımıza 8 tane tablo geldi peki kullanıcı bilgileri hangisinde users (kalanicilar ) evet bilgilerimiz bunun içinde peki bunlara nasıl ulasicaz

Sqlmap -u (hedef site) -D data ismi -T tablo ismi -columns (bize burda hangi bilgilerin olduğunu ne içerdiğini gösterecek)

Evet artık içeriğinde ne olduğunu da biliyoruz geriye kalan şey bunları ele geçirmek

Sqlmap -u ( hedef site) -D (data ismi) -T (tablo ismi ) --dump diyerek bilgileri ele geçirebiliriz

Fakat bir sorun var bu admin şifresi veya kullanıcı şifreleri md5 şifreleme yöntemi ile karşımıza gelicek Sqlmap içerisinde bu şifreleme yontemini kirabilcek tool mevcut zaten size soru olarak kendisinin kirabileceğini söylüyor bunu tercih etmek veya etmemek size kalmış

Sonrasında bilgileri size vericektir buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler bu konunun da sonuna geldik Umarım yararlı ve açıklayıcı olmuştur iyi forumlar dilerim

GÖRSELER
1)hcuhvn1.jpg
2)r4lxiwp.jpg

3)emt2v24.jpg

4)n97zlek.jpg

5)hsp2zfg.jpg

6)fmnpicj.jpg

7)qv9pemc.jpg

8)cdrancb.jpg

9)fvwpig4.jpg

10)https://hizliresim.com/vp04b
b8 (enter yapın)
11)45rsloe.jpg

12)2i923ir.jpg

13)Bilgilerle siteye giriş Yapıyorum

14)https://hizliresim.com/c
yyjmde
(Sitedeki bilgilerle ele geçirdiğimiz bilgilerin aynı olduğunu teyit ettik)

Okuduğunuz için teşekkürler umarım açıklayıcı olmuştur iyi forumlar

aslan aslan

Basın&Medya Ekibi Asistanı
1 Şub 2023
741
1
286
Türkiye Cumhuriyeti. 🇹🇷
Öncelikle selamlar Bugün Temel Seviye Sqlmap Kullanımını Göstereceğim.Web- pentesting konusuna giriş yapanlar için Temelden uzmana doğru bir seri yapmayı planlıyorum neyse fazla uzatmadan konuya geçelim
SqlMap Nedir ?
Bir tür atak/saldırı tekniği diyebiliriz. Bu zafiyete bazen meta-karakterler neden olabilir. Web uygulamalarındaki ciddi açıklardan biridir
Sık Kullanılan Komutlar
–dbs: veritabanlarını görüntüler.
–tables: veri-tabanındaki tablolar görüntüler.
–column: Veri-tabanındaki sütunlar görüntülenir.
-dump: DBMS veritabanı girişlerini dökecektir.

Sık kullanılan senaryo
Veritabanı>Tablo>Kolon>Veri
~Şimdi bir test sitesi üzerinden konuyu iyice anlamaya çalışalım

Hedef site:artists

İlk önce terminalimizi açıyoruz
-Daha sonra Sqlmap -u (hedef site belirtiyoruz) --random-agent (Sqlmap içersinde bulunan .txt dosyalarindan bizim için fake bı kimlik oluşturacaktır) --dbs ( sitedeki açıktan yararlanarak bizim için Datalari çekecek)

Tarama bitiginde sizin için çektiği Datalari verecek tüm sitelerde information_schema diye bı data gelir burada kullanıcı bilgileri aranmaz işimiz diğer datalar ile sitenin asıl verileri oradadır bu sitemizde de bize *acuart diye sitenin kendi datasini verecektir peki bu datadaki verileri nasıl göruntuleriz

Sqlmap -u (hedef site) -D (Büyük (D) olarak yazdım burda girmek istedigimiz datayi belirleyeceğiz) --tables (bize data içindeki tabloları goruntuleyecektir)

Ve evet karşımıza 8 tane tablo geldi peki kullanıcı bilgileri hangisinde users (kalanicilar ) evet bilgilerimiz bunun içinde peki bunlara nasıl ulasicaz

Sqlmap -u (hedef site) -D data ismi -T tablo ismi -columns (bize burda hangi bilgilerin olduğunu ne içerdiğini gösterecek)

Evet artık içeriğinde ne olduğunu da biliyoruz geriye kalan şey bunları ele geçirmek

Sqlmap -u ( hedef site) -D (data ismi) -T (tablo ismi ) --dump diyerek bilgileri ele geçirebiliriz

Fakat bir sorun var bu admin şifresi veya kullanıcı şifreleri md5 şifreleme yöntemi ile karşımıza gelicek Sqlmap içerisinde bu şifreleme yontemini kirabilcek tool mevcut zaten size soru olarak kendisinin kirabileceğini söylüyor bunu tercih etmek veya etmemek size kalmış

Sonrasında bilgileri size vericektir buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler bu konunun da sonuna geldik Umarım yararlı ve açıklayıcı olmuştur iyi forumlar dilerim

GÖRSELER
1)hcuhvn1.jpg
2)r4lxiwp.jpg

3)emt2v24.jpg

4)n97zlek.jpg

5)hsp2zfg.jpg

6)fmnpicj.jpg

7)qv9pemc.jpg

8)cdrancb.jpg

9)fvwpig4.jpg

10)https://hizliresim.com/vp04b
b8 (enter yapın)
11)45rsloe.jpg

12)2i923ir.jpg

13)Bilgilerle siteye giriş Yapıyorum

14)https://hizliresim.com/c
yyjmde
(Sitedeki bilgilerle ele geçirdiğimiz bilgilerin aynı olduğunu teyit ettik)

Okuduğunuz için teşekkürler umarım açıklayıcı olmuştur iyi forumlar
eline sağlık dostum güzel anlatım olmuş ama biraz daha uzun tutabilirdin.

Eline sağlık konulara eklediğin fotografları hızlıresim bölümümde forum yazan kısmındaki linkten eklersen eğer görselliğin konularda daha iyi olabilir aynı zamanda bizde her resim için tıklamak zorunda kalmayız.
İyi forumlar dilerim bu dediğim sadece bir öneridir gene de sana kalmış

Lihtg

Moderatör
15 Mar 2022
2,027
79
864
lihtgTHT.php
Elinize sağlık sizden bu konuyu bekliyordum. Anlatırken biraz daha detaylı kendi tecrübelerinizi paylaşarak anlatırsanız çok güzel olur farklı bir anlatım okumuş oluruz.

Darkmarsx

Katılımcı Üye
21 Haz 2023
253
3
92
Elinize sağlık sizden bu konuyu bekliyordum. Anlatırken biraz daha detaylı kendi tecrübelerinizi paylaşarak anlatırsanız çok güzel olur farklı bir anlatım okumuş oluruz.
Genellikle üst düzey bir web-pentesting konusu için bu açık pek bulunmaz onun için sadece üstünden geçtim ileri düzey seviyede dahada detaylı anlatacağım

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.