GNU/Linux Terminalin yazı rengini nasıl değiştirebilirim

Khonnsou

Yeni üye
26 Ocak 2016
13
2
Selamlar arkadaşlar. Ben linuxun son sürümünü iso olarak indirip kurdum, ancak bildiğiniz gibi son sürümde default user artık root değil. Roota geçiş yaptığımda ise terminaldeki tüm yazılar bembeyaz oldu. Preferences kısmından deniyorum yok, araştırdım insanlar sadece root@kali kısmını değiştirmeyi göstermiş e o da yok, olmaz. ls yazdığım zaman mesela dosyalar belli renklerde görünmek yerine bembeyaz görünüyor. Bu sorunu nasıl çözebileceğimi bilen birileri var mı? Teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

xbaytar

Uzman üye
16 Kas 2019
1,064
3
Eskişehir
Cevap: Terminalin rengi

Format atmanız ve eski sürümleri kullanmanızı öneririm. Yeni sürüm de ciddi anlamda çok fazla hata ve eksik var. Yine de terminal ayarlarından bütün ayarları resetleme gibi bir seçenek varsa bunu yapın. Tema ile ilgili de olabilir başka bir temaya girip terminalin aynı olup olmadığına bakın.

Laurange

Kıdemli Üye
22 Ağu 2017
3,137
19
Bakü

Merhabalar, Kali Linux Terminal Renk Ayarı yapmak için
Yeni bir teminal açın.
Düzenle sekmesinin altında Profil Tercihleri'ne tıklayın.
Açılan pencerede Renkler sekmesinin altında düzenleme yapabilirsiniz.

0xb8000

Yeni üye
1 Nis 2020
13
0

Format atmanız ve eski sürümleri kullanmanızı öneririm. Yeni sürüm de ciddi anlamda çok fazla hata ve eksik var. Yine de terminal ayarlarından bütün ayarları resetleme gibi bir seçenek varsa bunu yapın. Tema ile ilgili de olabilir başka bir temaya girip terminalin aynı olup olmadığına bakın.

Neden format atsın ya da eski sürüme dönsün bir terminal için?

xbaytar

Uzman üye
16 Kas 2019
1,064
3
Eskişehir

Neden format atsın ya da eski sürüme dönsün bir terminal için?

Ben bir terminal için 3 4 kere format attığımı biliyorum. Linux'da neredeyse arayüzden çok terminali görüyorsun. En azından benim için böyle. Terminalde ufacık bir hata bile beni günlerce uğraştırdı. Yeni sürümlerde çok fazla hata var. 3 yıldır kali'yi zaman zaman deneyimleyip uzun süre kullandığım dönemlerde oldu. Yeni sürümünü gram beğenmedim. Eski sürümlerin de yeni sürümü kadar hata görmedim ben ve kullanabilirlik açısından eski sürümler çok daha iyi. Linux'da en çok rastlanan sorunların çözümlerini bulabilirsin fakat özellikle yeni sürümde aldığın bir hatanın tam olarak çözümünü bulabilmen bir tık zor. Format atması her zaman daha iyi olur. Ben 1 2 saat uğraşıp çözemeyince format atıyorum. Bu kadar senedir linux'u deneyimlemiş birisi olarak bile ben bunu yapıyorum.

0nion

Üye
21 Şub 2019
75
0
?

Terminalde File>Preferences>Color Scheme seçin orada muhtemelen istediğiniz renk şemasını bulacaksınız. Custom ayar yapamadım ben şahsen ama en azından renk şemaları var.

Khonnsou

Yeni üye
26 Ocak 2016
13
2

Hepinize teşekkür ederim. Ancak dostlar sıkıntı şu ki benim terminalimdeki yazılar default userda renkli zaten. Roota geçiş yaptığım zaman tüm yazılar bembeyaz oluyor. Yani seçeneklerden girip ayarlarla oynamam hiçbir şey değiştirmiyor.

Rumexus

Kıdemli Üye
26 Ocak 2016
2,159
325

bende terminal komut yazı rengi için vereyim

nWEOYM.gif

Zzifiri

Yeni üye
13 Eyl 2019
17
0

Umarım işine yarar belki apply demiyorsundur anlık işlem yapmıyor. Ayarlar kısmını ss atarsan daha sağlıklı yardımcı oluruz

Khonnsou

Yeni üye
26 Ocak 2016
13
2
Hepinize çok teşekkür ediyorum tekrardan, ancak sıkıntının çözümü arayüzden yapılan ayarlarla olacak gibi görünmüyor. Son çıkan Linux sürümünü kullanıyorum ve ROOT DEĞİL İKEN bunlar yaşanmıyor. ROOT KULLANICISINA GEÇTİĞİMDE yaşanıyor. Umarım daha net açıklayabilmişimdir.

Umarım işine yarar belki apply demiyorsundur anlık işlem yapmıyor. Ayarlar kısmını ss atarsan daha sağlıklı yardımcı oluruz

bu root kullanıcı

bu root olmayan kullanıcı

Zaten # ve $ işaretlerinden anlaşılıyor ama ben yine de belirtmek istedim.

Zzifiri

Yeni üye
13 Eyl 2019
17
0
bu root kullanıcı

bu root olmayan kullanıcı

Zaten # ve $ işaretlerinden anlaşılıyor ama ben yine de belirtmek istedim.

Dediğini şimdi anladım :siritan3 Bu durumdan bende bir süre müzdarip oldum ama bi kaç araştırma yapmıştım root kullanıcısında renkli yazı olmamasının sebebi root kullanıcısı olarak kullanılmasını istemediği için diye bi şeyler okumuştum aynı şekilde bende baya uğraştım sanal makineden kullandığım için karman çorman ettim ama yinede bulamadım renklendirme olayını sanırım özellikle eklenmemiş. Ama kali kullanıcısına ya da kendi açtığın kullanıcıya kalıcı root yetkisi verirsen düzeliyor galiba denemedim hiç ama zaten çoğu aracı kullanınca kendi yazılımlarından ötürü renkleniyor üşenip es geçtim yani :D Eğer cevabı bulursam ya da bulan olursa buraya yazalım ben tekrar bi araştırayım bakalım...

https://unix.stackexchange.com/questions/565033/non-color-kali-linux-terminal-in-root-user

Sorunun çözümü burda denedim oldu yapamayan olursa özelden mesaj atsın en olmadı belki bi videolu anlatım yapabilirim :)))))

Khonnsou

Yeni üye
26 Ocak 2016
13
2

Zzifiri

Yeni üye
13 Eyl 2019
17
0
Mesajını yeni gördüm dostum kusura bakma buradan cevap vereyim herkes yararlanır.

Root ile giriş yaptıktan sonra home klasörüne girip gizli dosyaları göster demen lazım terminalden yapabiliyorsan o şekilde de olur zaten aynı mantık görsel için direk windows usulü anlatıyorum.

Daha sonra .bashrc dosyasını leafpad ile açıp...

İçinde olanları silip bu kodları yerleştirirsen istediğin görünüme ulaşırsın.

Kod:
# ~/.bashrc: executed by bash(1) for non-login shells.
# see /usr/share/doc/bash/examples/startup-files (in the package bash-doc)
# for examples

# If not running interactively, don't do anything
case $- in
    *i*) ;;
      *) return;;
esac

# don't put duplicate lines or lines starting with space in the history.
# See bash(1) for more options
HISTCONTROL=ignoreboth

# append to the history file, don't overwrite it
shopt -s histappend

# for setting history length see HISTSIZE and HISTFILESIZE in bash(1)
HISTSIZE=1000
HISTFILESIZE=2000

# check the window size after each command and, if necessary,
# update the values of LINES and COLUMNS.
shopt -s checkwinsize

# If set, the pattern "**" used in a pathname expansion context will
# match all files and zero or more directories and subdirectories.
#shopt -s globstar

# make less more friendly for non-text input files, see lesspipe(1)
#[ -x /usr/bin/lesspipe ] && eval "$(SHELL=/bin/sh lesspipe)"

# set variable identifying the chroot you work in (used in the prompt below)
if [ -z "${debian_chroot:-}" ] && [ -r /etc/debian_chroot ]; then
debian_chroot=$(cat /etc/debian_chroot)
fi

# set a fancy prompt (non-color, unless we know we "want" color)
case "$TERM" in
    xterm-color) color_prompt=yes;;
esac

# uncomment for a colored prompt, if the terminal has the capability; turned
# off by default to not distract the user: the focus in a terminal window
# should be on the output of commands, not on the prompt
force_color_prompt=yes

if [ -n "$force_color_prompt" ]; then
    if [ -x /usr/bin/tput ] && tput setaf 1 >&/dev/null; then
    # We have color support; assume it's compliant with Ecma-48
    # (ISO/IEC-6429). (Lack of such support is extremely rare, and such
    # a case would tend to support setf rather than setaf.)
    color_prompt=yes
    else
    color_prompt=
    fi
fi

if [ "$color_prompt" = yes ]; then
    PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\[\033[01;31m\]\u@\h\[\033[00m      \]:\[\033[01;34m\]\w\[\033[00m\]\$ '
else
    PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\u@\h:\w\$ '
fi
unset color_prompt force_color_prompt

# If this is an xterm set the title to user@host:dir
case "$TERM" in
xterm*|rxvt*)
    PS1="\[\e]0;${debian_chroot:+($debian_chroot)}\u@\h: \w\a\]$PS1"
    ;;
*)
    ;;
esac

# enable color support of ls and also add handy aliases
if [ -x /usr/bin/dircolors ]; then
    test -r ~/.dircolors && eval "$(dircolors -b ~/.dircolors)" || eval "$(dircolors -b)"
    alias ls='ls --color=auto'
    #alias dir='dir --color=auto'
    #alias vdir='vdir --color=auto'

#alias grep='grep --color=auto'
    #alias fgrep='fgrep --color=auto'
    #alias egrep='egrep --color=auto'
fi

# some more ls aliases
#alias ll='ls -l'
#alias la='ls -A'
#alias l='ls -CF'

# Alias definitions.
# You may want to put all your additions into a separate file like
# ~/.bash_aliases, instead of adding them here directly.
# See /usr/share/doc/bash-doc/examples in the bash-doc package.

if [ -f ~/.bash_aliases ]; then
    . ~/.bash_aliases
fi

# enable programmable completion features (you don't need to enable
# this, if it's already enabled in /etc/bash.bashrc and /etc/profile
# sources /etc/bash.bashrc).
if ! shopt -oq posix; then
  if [ -f /usr/share/bash-completion/bash_completion ]; then
    . /usr/share/bash-completion/bash_completion
  elif [ -f /etc/bash_completion ]; then
    . /etc/bash_completion
  fi
fi

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.