Tiny and Big: Grandpa's Leftovers

Shift-TR®

Özel Üye
27 May 2012
2,834
0
ağımsız oyunlar benim için bağımlılık yapıcı hale gelmeye başladı artık. Fakat her bağımsız oyunu da oynamıyorum. Oynadığım bağımsız oyunlar yenilikçi olmalı, yeni bir şeyler getirmeli ve içimizde sonuca gitme isteği olmaksızın o yenilikle saatlerce oynayabilmeliyiz. Tabii bu düşüncelerime Limbo, Trine vs. gibi oyunları hiç mi hiç katmıyorum, onlar bir oyun olmadan çok daha öte eserler olmayı başardılar. Benim burada bahsettiğim oyunlar Minecraft, Terraria, Crayon Physics Deluxe, World of Goo vs. gibi yapımlar. Bu oyunların her gibi kendine has yeniliklerle doludur. Minecraft ile kendi hayallerimizi inşa edebiliyorken, Crayon Physics ile fizik kurallarını görselliğe dönüştürebiliyorduk. Bu oyunlar bize kimi zaman fizik kurallarının işleyişini kimi zaman kendi oyununu inşa etme deneyimini sundular fakat bir şeyler eksikti. Bu eksiklik hiç kuşkusuz nesneleri istediğimiz gibi keserek şekil verebileceğimiz bir oyundu. Bu açığı da Black Pants, geliştirdiği Tiny and Big: Grandpa's Leftower adlı oyun ile kapatmaya çalışıyor.

İşte meşhur lazer silahımız, bu silahla dilediğiniz kadar kesin.

Kestirmeden gidelim…

****l Gear Rising'de ilk kez gördüğümüz bu kesim sanatını eminim hepiniz ağzı açık izlemişsinizdir. Şahsen bu gibi detaylara takıntılı olan ben; Rising'i kendi hikâyesi ve oynanışı bir yana bu bakımdan hayli sabırsızlıkla bekler oldum. Sanırım birileri de benim gibi düşünmüş olacak ki bu kavram üzerine bir oyun bile yapmaya karar vermiş. Tiny and Big: Grandpa's Leftower, çizgi roman tarzı anlatımıyla, elimizde lazer silahımız ile kendi dünyamızı keserek şekillendirip yolumuzu bulmaya çalıştığımız bir oyun. Tiny and Big: Grandpa's Leftower'da, radyolarla konuşan asosyal bir karakter olan Tiny'i kontrol ediyoruz. Bir de düşmanımız var ki o da Big. Big, dedemizden bize kalan tek mirasımızı çaldı; donumuzu! :) Biz de hiç kimselerin gitmediği, tuhaf yaratıkları olan çöllere giderek, antik yapılar içerisinde düşmanımızı aramaya ve mirasımızı geri almaya çalışacağız. Eh, aslında bu paragrafı yok bile sayabilirsiniz. Zira sizlerin de benim gibi oyunun hikâyesine pek takacağınızı sanmıyorum. Oyunu oynarken "seni derhal yakalayacağım alçak Big!" diye dolandığımı hatırlamıyorum. Aksine "dur bakim şöyle kesince ne olacak", "acaba böyle kesince ne oluyor", "böyle kesmekte çok zevkliymiş" gibi çocuklar gibi bölüm içerisinde dolandığımı biliyorum. :)

Sadece kesmek yetmez, keserken düşündüreceksin de ?!?

Tiny and Big: Grandpa's Leftower 6 bölümden oluşuyor. Bu haritaları hemen oyun başında istediğiniz gibi seçemiyorsunuz. Zira oyun bir hikâye üzerine odaklı olduğu için baştan oynamanız gerekiyor. Lakin beğendiğiniz bölümleri daha sonra tekrar tekrar oynama şansınız da mevcut. Bölümler bir platform şeklinde tasarlanmış. Sizin baştan sona kadar gidebileceğiniz bir yol bulunuyor fakat yolun bazı bölümleri bir şekilde kapatılmış ya da yıkılmış durumda. Biz ise karakterimiz Tiny ile birlikte elimizdeki lazer kesicimizle tıkanmış yolları açacağız veyahut yıkılmış bölümlere uygun taşlar kesip kendimize yol yapmaya çalışacağız. Bu olaya biraz da aksiyon katması için düşmanımız Big'de bizlere her türlü engeli çıkartmak için elinden geleni yapıyor olacak. Tabii bir şeyleri sadece kesmeyeceksiniz. Kesmek işin sadece başlangıcı, kestiğiniz taşları istediğiniz yere ***ürmek için halatınızla çekeceksiniz ya da elinizle ittireceksiniz. Çok büyük taşları çekerek ya da iterek yerinden oynatmak zor, bunu kolaylaştırmak için bir de roketimiz var. Taşların arkasına roketimizi yapıştırıyoruz ve ateşliyoruz!.. :) Ateşlemeyi dilediğiniz kadar kullanabileceğinizi de unutmayın.

Oyunun geçtiği mekanlar gerçekten de çok yaratıcı.

Oyunun çizgi roman tarzına uygun kaplamaları var. Kaplamalar detaylı olduğu kadar çizgi roman kitabı sayfaları gibi hazırlanmış ve gerçekten göze hoş geliyor. Grafiksel açıdan oyundan zerre sıkılacağınızı sanmıyorum. Bir diğer konu olan ses ise yine ortama uygun şekilde hazırlanmış. Hatta bölümler içerisinde gezerken müzik parçaları buluyorsunuz. Bunları aldığınız zaman o parçalar çalmaya başlıyor ki hiç sıkıcı ya da kötü parçalar değil. Birkaç kere dinledikten sonra alışkanlık bile yapabilir. Ayrıca çizgi roman tarzına uygun olarak yere düşen büyük parçaların çıkardığı sesin yanı sıra ekranda "BOOM", "SPLASSHH" gibi yazıların da çıkması ayrı bir hava katmış açıkçası. Radyo, Tiny ve Big arasında geçen konuşmalar ise hayli eğlenceli ve komik olmuş.

Tiny and Big: Grandpa's Leftower eğlenceli yapısı, kolay kontrol ve sınırsız kesim özelliği ile sıkılmadan oynayacağınız bir oyun olacak. Ayrıca oyunun fizik hareket yapısı da oyunu tekrar tekrar oynamanıza sebep olacaktır. Oyundan fazla bahsetmekte istemiyorum. Anlaşılır basit bir yapısı olduğu için çabucak oyuna ısınacaksınız. Size tavsiyem hemen oyunun demosunu edinin ve oyunu bir kere deneyin. Sonrasına satın alacağınıza hiç şüphe yok.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.