Topraklamalar

TURKSTFN

Yaşayan Forum Efsanesi
4 Nis 2013
23,056
1
TOPRAKLAMANIN AMACI VE ÖNEMİ
TANIMI : İşletme akım devresinin bir
noktasının veya bir tesisin akım taşımayan iletken
kısımları ile toprak arasında iletken bir bağlantı
yapılmasına denir.

ÖNEMİ : Enerji üretim, iletim ve dağıtım
şebekelerinde insan hayatının ve cihazların
korunması bakımından en etkili önlemlerden
birisidir.

TOPRAKLAMA ÇEŞİTLERİ
1. Koruma topraklamaları
Uygun işletme şartları içerisinde gerilim altında bulunmayan, ancak, arıza oluştuğunda gerilim altına girebilmesi düşünülen tesisatın madeni kısımlarının bir iletken yolu ile toprağa bağlanması olarak tanımlanmaktadır.

Koruma topraklamasına şu kısımlar bağlanır:
a) Elektrik motor ve generatörlerinin, traverslerinin madeni kısımları.
b) Binaların iletken olan ve ulaşılabilen kısımları.
c) Alçak ve yüksek gerilim kablolarının kurşun kılıf ve madeni zırhları.
d) Ölçü transformatörlerinin sekonder sargıları.
e) Yüksek gerilim hava hatlarının koruma telleri.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.