TRYHACKME | Brooklyn Nine Nine CTF Çözüm

'Alaca

Yeni üye
5 Tem 2022
28
26
f4j1r6w.png

shp4vi9.png

Merhaba arkadaşlar bugün birlikte Tryhackme' de bulunan Brooklyn Nine Nine adlı Ctf' i çözeceğiz.

İlk önce yapılandırma dosyasını indirip VPN ile bağlantı kuralım. Ardından nmap taraması yapalım.

68afmky.png

21 (TCP), 22 (SSH), 80 (HTTP) olmak üzere üç tane açık port olduğunu görüyoruz. FTP sunucusunda note_to_jake.txt adında bir dosya var bu yüzden anonim bir kullanıcı ile FTP' ye giriş yapmayı deneyelim. Name kısmına Anonymous yazıp Password kısmını boş bırakalım.

rc2fbwg.png

Ardından

Kod:
get note_to_jake.txt

yazarak dosyamızı indirip açalım.

vvi0ifn.png

Notta Jake' nin zayıf bir parolası olduğu yazıyor. Bu yüzden Hydra brute-forcing kullanarak şifreyi kırmayı deneyelim.

4py8qo9.png

Şİfreyi bulduk şimdide bu şifre ile jake olarak ssh girişi yapalım.

9aw67yv.png

Ardından jake' nin dizinine baktım ama önemli bir şey olmadığından
home dizinine gidip resimde gözüktüğü gibi listeledim ve burada farklı kullanıcıların olduğunu gördüm.
holt kullanıcısını deneyip burada user.txt adlı bir dosya buldum. cat ile de okuduğumuzda ilk bayrağı bulmuş oluyoruz.

9lbf8th.png

Şimdi de bir root komutunu çalıştırma yetkimiz olup olmadığını sudo -l yazarak kontrol edelim.

1*V9GQ8Vl5k4FvK3c9Re-Fdw.png

Burada jake kullanıcısının root olarak hangi komutu çalıştırabileceğini görüyoruz. Öyleyse bu yetkiyi kullanalım

Kod:
less /root/root.txt

yazdığımızda da ikinci bayrağı bulmuş oluyoruz.

ovg6fyv.png

Bir sonraki CTF' de görüşmek üzere

rzc4fde.png

5t36e7x.png

JohnWick51

Uzman üye
20 Mar 2022
1,867
770
28
f4j1r6w.png

shp4vi9.png

Merhaba arkadaşlar bugün birlikte Tryhackme' de bulunan Brooklyn Nine Nine adlı Ctf' i çözeceğiz.

İlk önce yapılandırma dosyasını indirip VPN ile bağlantı kuralım. Ardından nmap taraması yapalım.

68afmky.png

21 (TCP), 22 (SSH), 80 (HTTP) olmak üzere üç tane açık port olduğunu görüyoruz. FTP sunucusunda note_to_jake.txt adında bir dosya var bu yüzden anonim bir kullanıcı ile FTP' ye giriş yapmayı deneyelim. Name kısmına Anonymous yazıp Password kısmını boş bırakalım.

rc2fbwg.png

Ardından

Kod:
get note_to_jake.txt

yazarak dosyamızı indirip açalım.

vvi0ifn.png

Notta Jake' nin zayıf bir parolası olduğu yazıyor. Bu yüzden Hydra brute-forcing kullanarak şifreyi kırmayı deneyelim.

4py8qo9.png

Şİfreyi bulduk şimdide bu şifre ile jake olarak ssh girişi yapalım.

9aw67yv.png

Ardından jake' nin dizinine baktım ama önemli bir şey olmadığından

home dizinine gidip resimde gözüktüğü gibi listeledim ve burada farklı kullanıcıların olduğunu gördüm.

holt kullanıcısını deneyip burada user.txt adlı bir dosya buldum. cat ile de okuduğumuzda ilk bayrağı bulmuş oluyoruz.

9lbf8th.png

Şimdi de bir root komutunu çalıştırma yetkimiz olup olmadığını sudo -l yazarak kontrol edelim.

1*V9GQ8Vl5k4FvK3c9Re-Fdw.png

Burada jake kullanıcısının root olarak hangi komutu çalıştırabileceğini görüyoruz. Öyleyse bu yetkiyi kullanalım

Kod:
less /root/root.txt

yazdığımızda da ikinci bayrağı bulmuş oluyoruz.

ovg6fyv.png

Bir sonraki CTF' de görüşmek üzere

rzc4fde.png

5t36e7x.png

Ellerine saglik

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.