TSK Neden G-3 Kullanıyor...

50ali50

Yeni üye
25 Ara 2009
32
0
Nevşehir
İç güvenlik birliklerinde kullanılan silahların büyük kısmı Alman yapımı G3 piyade tüfeğinden oluşuyor. Dünyanın en çok tutukluk yapan silahı olarak da bilinen G3'lerin ağır ve Kalaşnikof'a göre daha hantal olmasının yanı sıra önemli avantajları da bulunuyor. Öncelikle uzun, setli ve yivli namlusu sayesinde G3'ler, Kalaşnikof'lardan çok daha güçlü. Namludaki set ve yivler, merminin ekseni etrafında dönmesini ve hedefe tek bir noktadan girdiği halde çıkışında bu dönme etkisi sayesinde bölgesel bir tahribat yapabilmesini sağlıyor. Öyleki, 100–150 metre mesafeden kola veya bacağa isabet eden bir mermi uzvun kopmasına bile neden olabiliyor.

Namlu uzunluğu 45 cm olan G3'lerin etkili menzili de Kalaşnikof'lara göre daha uzun. Dakikada 600 mermi atabilen silah, hedefi 400 metreden etkisiz hale getirebiliyor. Kalaşnikof'larda ise söz konusu mesafe 300 metreye kadar düşüyor. G3'lerin en önemli ve tercih sebebi özelliklerinden biri de isabet oranının daha yüksek olması. Kalaşnikof'larda özellikle seri atışlarda büyük sapmalar yaşanırken, G3'lerde bu sorun minimize ediliyor. İsabet oranının yüksek olması da silahın daha öldürücü olması sonucunu doğuruyor. G3'lerin önemli avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajları da var. Bunların en önemlisi Kalaşnikof'a göre daha ağır olması. Şarjörsüz ağırlğı 4,4 kg olan silah, mermilerle birlikte 5 kiloya yaklaşıyor. Kalaşnikof'un ağırlığı ise 4 kiloyu bulmuyor. İkinci olarak G3'lerin namluları 50-60 mermiden sonra şişiyor. Kalaşnikof'larda ise namlunun şişmesi gibi bir sorun yok. Ayrıca G3'ler en ufak tozlardan bile etkilenirken, AK-47'ler toz, toprak, çamur gibi doğa şartlarından etkilenmiyor. AK-47'lerin şarjörünün 30 mermi alması da diğer bir avantajı. G3'lerde bu rakam 20'ye düşüyor.

G3'lerin temizlik ve bakımı da Kalaşnikof'lara göre daha zahmetli. Kalaşnikof'lar, 2 dakikada sökülüp bakımı yapılıp tekrar monte edilebilirken, pimli olan G3'lerde bu işlem 4 dakikayı buluyor.

Ordu Donatım emekli Binbaşı Yakup Evirgen de Türk Silahlı Kuvvetleri'nde avcı erinin temel silahının G3 olduğunu söylüyor. Düzenli bakım ve temizliklerle tutukluk oranının en aza indirileceğine dikkat çeken Evirgen, Kalaşnikof ile mukayese edildiğinde G3'ün menzili ve etkisiyle öne çıktığını anlatıyor. Evirgen, "Birçoğunun namlusu tükenmeye yakın. Teröristlerin kullandığı Kalaşnikof'lara efsane tüfek ya da makineli tüfek de diyebiliriz. Her türlü hava koşulunda kullanılıyor. Dünyada çok yaygın. Silahın temel özelliği, kolay kullanımını ve gayri nizami harp için uygun olması. Ayrıca yedek parça için avantaj sağlıyor. Kalaşnikof ile mukayese edildiğinde G3'ün menzili ve etkisi öne çıkıyor." şeklinde konuşuyor. İsmini vermek istemeyen üst düzey bir askeri yetkili ise G3'lerin terörle mücadelede kullanılmasının hata olduğunu savunuyor; "Birliklerde her hafta bakımı yapılmasına rağmen birkaç atıştan sonra tutukluluk yapabiliyor. Kalaşnikof'ların AK-47 modeli ise daha çok nizamiyelerde kullanılıyor. Doğu'daki soğuk kış şartlarında G3 kullanılıyor olması bana göre büyük bir hata. Tüfeğe küçük bir su sızdı mı başlıyor teklemeye. Terörle mücadelede hafif makineli tüfekler ile Amerikan ordusunun kullandığı M-16 tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum."

Terörle mücadelede iç güvenlik birimlerinin en çok kullandığı ağır makineli silahların başında yine Alman malı MG-3, BKC (Bixi), LMGK (5 kg), HK-23 geliyor.

Komando birliklerine HK 33 dağıtılacak

Güneydoğu'daki tüm askeri birlikler G3 kullanırken, önemli operasyonlar icra eden komando birliklerinde timlerin bir kısmına G3 piyade tüfeğinin bir üst modeli olan ve Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından üretilen HK 33 kullanılıyor. HK 33'ün otomatik atışlardaki isabet oranı G3'e göre önemli ölçüde artırılmış olsa da tutukluluk sorunu bunda da ortaya çıkıyor. Komando birliklerinde sınırlı sayıda bulunan tüfeğin 2008'de tüm komando birliklerine verilmesi amaçlanıyor.

G3 piyade tüfeği

Avantajları

Tesirli menzili 400 metre.

Yiv ve setlerinden dolayı daha güçlü ve öldürücü

İsabet oranı daha yüksek.

Dezavantajları

Namlusunun çabuk ısınıyor olması (tutukluluk nedenlerinden).

Pistonunun sabit olması nedeniyle tepme gücünün düşmesi.

Ağırlığının dolu şarjörle birlikte yaşlaşık 5 kiloya ulaşması.

Tozdan, nemden etkilenmesi.

Bakım ve temizliğinin zor olması.

Kalaşnikof (AK-47)

Avantajları

G3'e kıyasla tutukluk yapma oranının daha düşük olması.

Hafif ve seri atışlarda dayanıklı.

Kısa mesafe muharebede etkili.

Yağmur, çamur ve sudan etkilenmemesi, bakımının kolay olması.

Dezavantajları

PKK terör örgütü tarafından da kullanılması nedeniyle çatışmalarda karışıklığa yol açması.

İsabet oranının düşüklüğü.

Daha az öldürücü.

Tesirli menzili 300 metre.

Z£Uک

Uzman üye
12 Kas 2010
1,074
0
İstanbul
sağol paylaşım için bu konu altında başlığı değiştirip bütün önemli silahların neden?? sorusuna cevap vericek şekilde tanıtırsan belki sabit bile yaparlar...

zagadazigidi

Katılımcı Üye
10 May 2010
347
0
İstanbul/Beykoz
Hala anlayamıyorum neden ordumuz hala G-3 kullanıyor?:confused:
Halbuki gelirin çoğunluğu hatta büyük bir kısmı Silahlı Kuvvetlere harcanırken neden M-16 gibi silahlar kullanmıyoruz?:confused:

_HaCKeR_MaN_

Uzman üye
13 Kas 2009
1,049
0
Яa&
steyrAEG.jpg

verin askerlerin eline bundan terörist felan kalmaz :D

skycaptain18

Yeni üye
2 Kas 2007
21
0
Artık orduda yenilenmenin zamanı geldi gerçekten çok eski makineler kullanıyorlar, tek tük yeni techizat alınıyor, ÇANSAŞ, MKEK , ASELSAN o kadar mükemmel üretim yapıyor ki ama hala dışardan silah, uçak, tank almak için uğraşıyoruz. O kadar boş işlere kaynaklar eritiliyor ki, mağlesef Türkiye de asıl yatırım yapılması gereken yerler arka planda kalıyor.

Genghis Khan

Kıdemli Üye
18 Haz 2009
4,460
7
merak etme,G3 lerde çamurda suda atıyor,mermiye bakıyor o iş silaha değil ;)

G3'lerin etkili menzili 400 metre olarak geçer. Bu silahlara keskin nişancı dürbünü monte dilmesinin nedenlerini hiç düşündünüz mü? 40 metre için dürbüne gerek yok, o mesafeden dürbüne ihtiyaç duyan askerin de bizde işi yok.!

Halk arasında bilinenin aksine G3'ler AK-47 'lerden ( halk arasında keleş ) çok daha fazla öldürücü etkiye sahiptir ve namlusunun şişme yaptığı tamamen farazadır.

Çok sık kullandığımız bir söz vardır ;

Siz silâhınıza iyi bakarsanız, o da size iyi bakar...

Yuhbebune

Katılımcı Üye
23 Eki 2010
932
0
ankara
arkadaşım bu tür mesjlar gerçekten saçmalıyorsunuz dünyanın en büyük 3. ordusyuz bunu biliyorsunuz ayrıca g3 dayanıklı bir silahtır

Son düzenleme:

nonanik

Üye
6 Ağu 2008
68
0
Bunları bide or generalden vede on başıdan yüz başıdan yada kor generalden vb yakındaki komutanlardan dinleyin babam on başıı türkiyenin en berbat olduğu yıllarda askerlik yaptı ve bu açtığın konun başlığını görünce okuttu ve daha çoook eklenecek yararı var ama en çoook ta zararı varmış dedi

Kok0

Katılımcı Üye
20 Ocak 2010
534
0
32
ANKARA
Kardeş g3 gibi silahmı var çok etkili bir silah yakında TÜRK G3 Silahımızı Kullanmaya başlıyacaz .
Dünyadaki Tüm Piyade Silahların tüm özellikleri tek bir silah ile Geliştirdiler TÜRK MİLLETİ .

Silahın ne kadar iyi olursa olsun kullanamadıgın sürece bir faydası yoktur .
Örnek : ÇANAKKALE SAVAŞINDAKI DÜŞMAN ASKERLERİ .

Türk milleti askeri alanda çok iyi bir milletir . Gece operasyonlarında dünyada 3 cüyüz .
Yani kimsede olmayan silahlar bizde var ancak biz bilmiyoruz .
Benim abim SİİRT ERUH ÖZEL HAREKAT ÇAVUŞ ve bilinmeyen çok yönü var .
Bir orduyu oluşturan her rütbe sahibi, genel olarak her şahıs, yaşayan bir makinenin canlı organları, parçalarıdır.

Türkiye gelişiyor Yakında Avrupaya Teknoloji ve Askeri alandaki alımları kesip kendimzin Yapmış oldugu teknoloji ve askeri bir lider olmaya çalışılıyor .

Son düzenleme:

şerefli

Kıdemli Üye
25 Nis 2009
3,201
0
sivas
dünayanın en güçlü ordusuyuz diyoruz ama askerimizin silahı G3 le çapulcunun silahı keleşi kıyaslıyoruz hangisi daha iyi diye en büyük ordu bunun neresinde ben göremiyorum amerikanın çinin yani dünyanın süper güçlü ordularıyla kıyaslanırsak acaba burada hangi silahlarımızı kıyaslarız herhalde bunların yanında sinek vızıltısı kalırız.sanmayınki ordu güçleniyor falan ordu güçlendirecek bir faaliyet göremiyrum ordu dokunulmazlığın ardına sığınmış ülkenin zararına ne işler varsa yapmışlar.bir şey diyende oldummu efendim biz ATATÜRK ün izinde gidiyoruz falan onlar bunu düşünseydi şimdi belki dünyanın en güçlü ordusu olurduk.mantıksızlıkda en önde gidiyoruz merak etmeyin.

Kok0

Katılımcı Üye
20 Ocak 2010
534
0
32
ANKARA
dünayanın en güçlü ordusuyuz diyoruz ama askerimizin silahı G3 le çapulcunun silahı keleşi kıyaslıyoruz hangisi daha iyi diye en büyük ordu bunun neresinde ben göremiyorum amerikanın çinin yani dünyanın süper güçlü ordularıyla kıyaslanırsak acaba burada hangi silahlarımızı kıyaslarız herhalde bunların yanında sinek vızıltısı kalırız.sanmayınki ordu güçleniyor falan ordu güçlendirecek bir faaliyet göremiyrum ordu dokunulmazlığın ardına sığınmış ülkenin zararına ne işler varsa yapmışlar.bir şey diyende oldummu efendim biz ATATÜRK ün izinde gidiyoruz falan onlar bunu düşünseydi şimdi belki dünyanın en güçlü ordusu olurduk.mantıksızlıkda en önde gidiyoruz merak etmeyin.

İşte biz sizin gibi düşünenler yüzünden kaybetmekteyiz . Hiç oturup eve gelince ilk facebook yerine bir haber sayfasını açıp ordan türk milletin yaptıklarını ancak duyuramadıklarını duydunmu ? .

Bak arkadaşım biz güçlüyüz akıllıyız isteidigimizi yaparız biz TÜRK Çocuguz .
Dedelerimiz bu günlere nasıl getirdiyse bizde devam ettirecegiz .
Silahlara bakılırsa tek bir gözle bakıyorsun bide araştırıp bunu yazsaydın sevnirirdim elimizde ne gibi teknolojiler oldugunu bilseydin .

şerefli

Kıdemli Üye
25 Nis 2009
3,201
0
sivas
İşte biz sizin gibi düşünenler yüzünden kaybetmekteyiz . Hiç oturup eve gelince ilk facebook yerine bir haber sayfasını açıp ordan türk milletin yaptıklarını ancak duyuramadıklarını duydunmu ? .

Bak arkadaşım biz güçlüyüz akıllıyız isteidigimizi yaparız biz TÜRK Çocuguz .
Dedelerimiz bu günlere nasıl getirdiyse bizde devam ettirecegiz .
Silahlara bakılırsa tek bir gözle bakıyorsun bide araştırıp bunu yazsaydın sevnirirdim elimizde ne gibi teknolojiler oldugunu bilseydin .

dışardan böyle bana kahramanlık destanı okumana gerek yok on yıldır gördüklerimemi inanayım yoksa senin haber dediğin patavatsız vede yalanı gerçek gibi anlatan habercilerinemi inanayım.teknojiler olabilir ama kim kullanacak.personeli teknoloji kullanmasın diye zaten her şey yasak neden okuyupda biligi sahibi olduğunda onun mantıksız verdiği emirlere karşı gelinmesinde korkuluyor.çünki şu anda üniversite bitiribde askerliğini kısa dönem olarak yapanlar askerlikleri bittiğinde askerlik yaptığı yerdeki komutanları mahkemeye veiryor neden okumuş adam yolu yordamı biliyor.öyle olmasaydı türk ordusunun göz bebeği aselsanda çalışan mühendisler neden ard arda intihar edilelerdi heronlar neden düşsün diye emirler verileydi,her şeyi pos pembe görüyorsun her istediğimizi yaparız diyorsun da onu yaptırmak istmeyenlerin de bu ordunun içinde yüksek makamlarda olduğunuda unutma yaparsan her istediğini cezası disko ile sonuçlanır.daha bunu gibi niceleri ben istemezmiyim her teknolijiyi sınırsız bir şekilde kullnmayı ama malesef kışlalarda sana silah kullanmayı değil daha osmanlı zamanınd akalma sağa dön sola dön bunlar öğretiliyor.15 ay askerlik yapan bir asker 15 ay boyunca sadece 4 mermi atıyor silahın olsa ne olur yoksa bir çatışmada hiç pkk lı ölmezken neden bir sürü asker şehit oluyor eğitimli olsa hiç şehit olurmu eğitim yerine sağda solda sigara izmariti toplatılıyor askere dahda yazmak istemiyorum yeterli bukadar sanırım bunlar haberlerde yazmıyor kardeş söyleyin o zaman bunlarıdsa yazsınlar belki sizde öğrenirsiniz

Son düzenleme:

کιLєηcєR

Kıdemli Üye
9 Eki 2009
2,246
0
Sιlєncєr-вєaTLoяd� ♂

G3'lerin etkili menzili 400 metre olarak geçer. Bu silahlara keskin nişancı dürbünü monte dilmesinin nedenlerini hiç düşündünüz mü? 40 metre için dürbüne gerek yok, o mesafeden dürbüne ihtiyaç duyan askerin de bizde işi yok.!

Halk arasında bilinenin aksine G3'ler AK-47 'lerden ( halk arasında keleş ) çok daha fazla öldürücü etkiye sahiptir ve namlusunun şişme yaptığı tamamen farazadır.

Çok sık kullandığımız bir söz vardır ;

Siz silâhınıza iyi bakarsanız, o da size iyi bakar...

Katılıyorum ...

Yuhbebune

Katılımcı Üye
23 Eki 2010
932
0
ankara
tüm silahlara sniper takılsaydı arkadan yandan gelenleri neyle vrucaktık :) hepsi mg3 kullansaydı arkadan dolanırken mg3 lerimi taşıyacaktık 8,99kg ağırlıında bir silahla rahat hareket etmek düşünülemez herhalde ayrıca silahta dışa bağımlı değiliz.1967 yılından bu yana Türk ordusunda kullanılan tüfek 1968 yılından bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri için MKE de üretilmektedir.

Cem Ersever

Yeni üye
7 Ocak 2011
15
0
Arkadaslar eminim duymussunuzdur,
artik Mehmetciklerimiz yeni silahlar ile donalticak.
Resmi upload ettim

Silahin ismi : Mehmetcik 1
Tamamen Türk Mühendislerin Icadidir..Allah Yardimcimiz olsun.

mehmetcik1.jpg

By cemersever at 2011-01-08

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.