Tüm Dünyaya Kablosuz Bedava Elektrik.

bekodark123

Uzman üye
31 Ocak 2012
1,402
0
guzel fikir..bu fikir akimi musa as doneminde basladigini zanediyordum..ve musanin sandigi denilen bir olay var.musa peygamber ayni zamanda elektrik ile ugrasirdi..hatta eski misir figurlerine bakarsaniz o donemin insanlarinin elekrtikle ugrastiklarini ve elektigi depolamayi dusunduklerini goreceksiniz.

Evet kondansatör falan yapabilmişlerdi..

Evet bazı Türk Bilimcilerin böyle anlattığını duydum, eski insanlar teknolojik olarak bizden daha iyiymiş gibi şeyler. Yine de ne kadar doğru bilemeyiz.

Hayır o zamanlar büyücüler milletin yaptığını sandığı fakat aslında elektrikle süslendirmek için küçük icatlar yapıldı ama açığa vurmamak rezil olmamak için gömdüler bu yüzden teknoloji daha sonra gelişti.

En azından benim bildiklerim bunlar..

AlinganPanda

Uzman üye
30 May 2014
1,786
1
105
Anıtkabir
Aslında elektrik kablosuz olarak iletilebiliyor ancak doğru iletim sağlanamıyor. Yüksek gerilim hatlarına yaklaşınca elektrik akımından ölmek bunun kanıtıdır

emreard

Kıdemli Üye
10 Şub 2015
3,316
1
Ankara
Aslında elektrik kablosuz olarak iletilebiliyor ancak doğru iletim sağlanamıyor. Yüksek gerilim hatlarına yaklaşınca elektrik akımından ölmek bunun kanıtıdır
Zaten bunu paylaşalı çok olmuştu :
saol ben daha önce bunu okumuştum bu bedava elektirik bu devirdede olmaz

Hayır Teslanın yöntemi insanları öldürmüyor. İstersen şunu oku ( Paylaştığım başka konudan aldım .) Birde şu var Tesla binlerce km uzaktan bilim fuarındaki lambaları aydınlatmıştır.(kimseye bir şey olmamıştır. ) Okumanızı istedim yazı( Teslanın yöntemi adamları nasıl ÖLDÜRMÜYOR. ) '' Tesla'nın şansı dönüyor

Edison’un yanından ayrılan Tesla, bir süre kablo döşemesi için çukur kazıp kürek sallayarak hayatını kazanmaya çalıştı. Ancak çok geçmeden bazı küçük yatırımcılar kendisinden bir ark lambası icat etmesini istedi. Önerilen ücret çok az da olsa, Tesla teklifi kabul etti, aldığı parayla da Tesla Elektrik Işık Şirketi’ni (Tesla Electric Light Company) kurdu. Sıra AC ile çalışan motor fikrini yatırımcılara kabul ettirmeye gelmişti. Endüstri girişimcisi George Westinghouse bir süredir AC ile ilgiliydi ve Avrupa’da yapılan çalışmaları takip etmekteydi. Tesla’nın patentlerini gören Westinghouse bunlardaki müthiş potansiyeli fark ederek Tesla’nın laboratuarını ziyaret etti. Kendisine AC patentleri için 60 bin dolar ve Westinghouse firmasının 150 adet hissesini teklif etti. Satılacak her bir AC ile çalışan ve Tesla’nın patenti ile üretilen üründen de 2 buçuk dolar telif ödemeyi önerdi. Ayrıca Tesla’yı Westinghouse’a bir yıl süreyle danışman olarak işe aldı. Tesla teklifleri kabul ederek aldığı paraların yarısını hemen yeni bir laboratuar kurmaya harcadı.

Bu arada Edison bu gelişmeleri tepkiyle izliyor, kendi ampullerine ve elektrik hatlarına rakip olacaklarından dolayı rahatsız oluyordu. Westinghouse, Tesla ve AC şebekesine yönelik eşi görülmemiş bir karalama kampanyası başlattı. Her tür platformda, Westinghouse’un desteklediği AC şebekesinin son derece tehlikeli olduğunu söylüyor, kullanımı aleyhine yasa tasarılarını finansal olarak destekliyor, bir yandan da sokaklarda AC’nin tehlikelerine ilişkin halkı korkutacak broşürler dağıttırıyordu. Kısa zamanda, AC’nin önlenemez yükselişini gördükçe daha da ilginç yöntemlere girişti.
Tesla'yı bitirmek için elektrikli sandalye yaptı!

Edison’un yanında çalışan iki teknisyen, Arthur Kennely ve Harold Brown, topladıkları kedi ve köpeklerle sokakta yüksek bir platforma çıkarak, hayvanlara canlı canlı elektrik veriyor ve yüzlerce izleyicinin önünde hayvanları öldürüyorlardı. Zamanla daha çarpıcı olsun diye at ve büyükbaş hayvanlarla gösteriler yapmaya başladılar. Ama AC yayılmaya devam ediyodu. Daha sansasyonel bir şey gerekiyordu. New York eyaletinde 1888 yılında, mevcut idam yöntemlerinden daha insani olduğu gerekçesiyle idam cezasında elektrik akımının kullanılabileceği kararı çıktı. Edison aradığı fırsatı bulmuştu. Elektrikli sandalyenin DC (doğru akım) değil, AC ile çalışmasını sağlamak için elinden geleni yaptı. Edison’un ekibinden Harold Brown, Westinghouse’a ait birkaç Tesla patentini de kullanarak ilk elektrikli sandalyeyi tasarladı ve New York hapishanelerine teslim etti.

6 Ağustos 1890 tarihinde, Edward Kemmler isimli suçlu, Edison’un ekibi tarafından Tesla’nın teknolojisi kullanılarak tasarlanan AC akımı ile çalışan ilk elektrikli sandalyeye oturtuldu. Sandalye, ani kalp durmasına neden olacağına inanılan 1000 Volt’a ayarlanmıştı. Bu ayar, bir gün önce bir at üzerinde denenmiş, ani bir ölüme yol açacağına kanaat getirilmişti. Ancak mahkum tam 8 kez denenmesine rağmen ölmemiş, en son damarları patlayıp alev alarak son nefesini verebilmişti. Elektrikli sandalye infazının bu başarısızlığı üzerine, Edison’un ekibi daha büyük bir hedefe gözlerini dikti. Üç kişinin ölümüne yol açtığı için ölüme mahkum edilen New York sirkinin meşhur fili Topsy'yi AC kaynağından 6000 volt elektrik vererek 1500 kişi önünde öldürdüler. Edison, filin infazını baştan sona filme aldı ve AC anti-propoganda kampanyasında kullanmaya devam etti.
Tesla-Edison savaşı kızışıyor...

1893 yılı, Tesla ve Westinghouse için bir dönüm noktasıydı. Chicago’da Kristof Kolomb’un Amerika kıtasının keşfinin 400. yılını kutlamak amacıyla o güne dek görülmemiş bir fuar düzenlendi. Fuarda, Amerikan rüyasını simgeleyen son teknolojik gelişmeler de sergilenecekti, bunların başında elektrik gelmekteydi. Hem Westinghouse, hem de Edison’un ortağı olan General Electric firması fuarın aydınlatma işleri için ihaleye katıldı. General Electric ve Edison’un teklifi 1 milyon doların üzerinde, Westinghouse ve Tesla ikilisinin teklifiyse 400 bin dolardı. Aradaki fiyat farkı, General Electric ve Edison’un açgözlülüğünden değil, bu denli büyük bir alanı aydınlatmak için DC sistemin ihtiyacı olan ilave kablo ve jeneratör masraflarından kaynaklanmaktaydı. İhale elbette Westinghouse’a kaldı. Bu Tesla için çok büyük bir fırsattı. Sonunda, dünyaya AC’nin avantajlarını, Edison’un karalama kampanyası olmadan gösterebilecekti. İhaleyi kaybetmekten hiç de mutlu olmayan General Electric grubu ise son kozunu oynayarak, Westinghouse ve Tesla’nın fuarın ışıklandırmasında patenti Edison’un olan akkor lambalı ampulu kullanmasını yasakladı. Westinghouse ekibi, hızla bu ambargoyu delmek için iki pinli yeni bir ampul icat etti.

Chicago Dünya Fuarı, 1 Mayıs 1893 tarihinde açıldı. Açıldığı günün akşamında o zamanki ABD başkanı Glover Cleveland, ışıkları yakan ana şalteri indirdi. Fuar alanı yüzbinlerce akkor ampul ile ışığa boğuldu. Bu, fuara katılan herkesin nefesini kesen, muhteşem bir manzaraydı. Fuarı 27 milyon kişi gezdi ki bu rakam o zamanki ABD nüfusunun dörtte biriydi. Savaşı Tesla ve onun alternatif akımı kazanmıştı. Tesla için bu büyük bir zaferdi. Fuarın hemen ardından Westinghouse firması, ABD doğu kıyısına AC akım üretmek için Niagara şelalerinde dev bir hidrolik santral kurma ihalesini kazandı Bu dünyanın ilk hidroelektrik santrali oldu. Hatta AC’nin üstünlüğü artık o kadar tartışmasızdı ki, Westinhouse’un ezeli rakibi General Electric bile, Edison’un itirazlarına sırt çevirerek AC sistemi ile çalışan ürünler yapmaya başladı. ''

emreard

Kıdemli Üye
10 Şub 2015
3,316
1
Ankara
dogudakilerin cogu bedava elektrik kullaniyor devlet neden mi iflas etmiyor cunku onlarin kullandigi elektrigi vergiyi bize kitliyor is bu kadar basit kardesim

Dostum Doğudakilerin çoğu kullanmıyor. Doğudakilerin çok az bir kısmı kullanıyordur kullansa da. Ve bu da tam olarak doğu değil güneydoğu ve güneydoğuya komşu olan bitişiğindeki yerlerde vardır .

S4cuRiTy EneMy

Yaşayan Forum Efsanesi
24 Nis 2012
8,773
6
root@server
nikola tesla harbi sağlam işler cıkarttı, örnek olarak şuan nikola teslanın torunlarına ait olan tesla motors şirketi Türkiyeden milyon dolarlık işler yapiyorlar araçın içindeki tüm özel tasarımları Türkiye'deki şirket karşiliyor

motorunda elektrilikli motor olmasi ekstra bir özellik sağliyor görünümüde cok güzel

emreard

Kıdemli Üye
10 Şub 2015
3,316
1
Ankara
nikola tesla harbi sağlam işler cıkarttı, örnek olarak şuan nikola teslanın torunlarına ait olan tesla motors şirketi Türkiyeden milyon dolarlık işler yapiyorlar araçın içindeki tüm özel tasarımları Türkiye'deki şirket karşiliyor

motorunda elektrilikli motor olmasi ekstra bir özellik sağliyor görünümüde cok güzel

Evet. Adam hatta uzaktan kumandayı dahi bulan kişi. Tabii büyücü sandılar

Z17

Yeni üye
30 Ağu 2015
44
0

benim bildiğim teslanın hiçbirzaman bi şirketi olmadı o senin bahsettiğin şirket generals motors company yanlış hatırlamadıysam teslaya bi sure iş vermişti birlikte niagara şelalesinde dc motorlar takılarak bi projeleri vardı en buyuk projeleri diye biliyorum daha sonrasında teslanın kulesinde sonuçsuz çalışmalar yapmasında teslaya verilen bütçeyi kesmiş(kovmuş) böyle biliyorum

emreard

Kıdemli Üye
10 Şub 2015
3,316
1
Ankara
benim bildiğim teslanın hiçbirzaman bi şirketi olmadı o senin bahsettiğin şirket generals motors company yanlış hatırlamadıysam teslaya bi sure iş vermişti birlikte niagara şelalesinde dc motorlar takılarak bi projeleri vardı en buyuk projeleri diye biliyorum daha sonrasında teslanın kulesinde sonuçsuz çalışmalar yapmasında teslaya verilen bütçeyi kesmiş(kovmuş) böyle biliyorum

Şuan Tesla Motors var. Bir ara Kablosuz elektrik için sponsoru vardı .Zaten o sponsorluktan çıkınca iflas etti.

emreard

Kıdemli Üye
10 Şub 2015
3,316
1
Ankara
güzel teori keşke gerçek olsa :D

Gerçekte denendi ve oldu. Ancak Böyle bir şey tüm dünya ekonomisini değiştireceğinden uyarlanmadı. Tesla niagara şelalesinden kablosuz şekilde Amerika Bilim şenliklerindeki tüm lambaları yakmıştır . Bu sırada kimse çarpılmamış ve sorunsuz şekilde çalışmıştır. Diğer konularımdan bunlarıda bulabilirsin :D

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.