Tüm Dünya'ya kısa sürede yayılan fidye virüsü (Wannacry)

BozkurtOrdusu

Uzman üye
15 Tem 2016
1,871
0
Ankara
Son 2-3 gündür medya'da çok popüler olan bir virüs ile karşı karşıyayız, bu virüs bilgisayarınıza internet ağınızdan, indirmelerinizden, girdiğiniz sitelerden, oynadığınız oyundan, kısaca çoğu şeyden bilgisayarınıza bulaşabiliyor. 15 saatte 20 binden fazla bilgisayara bulaştığı söyleniyor.

Np7aZN.jpg

İlginç bir özelliği ise virüs bulaşınca bilgisayarınıza kesinlikle format atamıyorsunuz, virüs silinmiyor kısacası. Virüs'ü antivirüs programları tespit edemiyor.

Virüs bulaşınca pc'de bir uygulama açıyor ve sizden 300 dolar karşılığında bu virüsten kurtulabileceğinizi söylüyor. Uygulamalarınızı kilitliyor ve erişiminizi kesiyor. İnternetinizi kesiyor, kısacası virüs silinmiyor. Tek çare 300 dolar ödemek. Bu parayı ödemek için sizden 6 gün istiyor, ödemezseniz 600 dolar oluyor, en sonunda bilgisayarınızı kullanılmaz hale getiriyor.

yEXY00.png

Windows'lar en büyük tehlike, onun dışında Ubuntu, Linux, Mac gibi sistemlere de bulaştığı görülüyor. Windows 10'a dün bir güncelleme geldi, onu kesinlikle yükleyin, bu virüs için gelmiş bir update ve Windows 10'a bulaşması çok zor bir hal alıyor bu update sayesinde.

W0dB7q.jpg

(Resimler virüs'ün gerçek görüntüleridir, arayüzü Türkçe bile sunabiliyor, kısacası çok büyük bir organizasyon var bu işin arkasında. Bankalar, Havaalanları, AVM'ler hepsi büyük zarar görmüş durumda.)

Son düzenleme:

tokikolik

Uzman üye
16 Mar 2017
1,419
4
İstanbul
linüx candır :D program görsel tabanlı. Kali linüxün büyük kısmı komut satırında çalışan programlar. exe dosyası tarzında bir virüs bence bu linüxlerde sıkıntı çıkaracağını pek sanmıyorum

KinqTehliqe

Katılımcı Üye
23 May 2016
360
0
İstanbul
Bu virüsü hackerlermi yaptı yoksa nasıl kim oluşturdu bu virüsü bir türlü anlamadım :D kötü bir virüs ama format atılmıyor birşey yapılmıyor hackerlermi yaptı yoksa nasıl oluştu cevaplarsan sevinirim :D

NoStopBoys

Kıdemli Üye
4 Şub 2015
2,070
0
arkadaşlar burada önemli olan sizlerin önlemleri torrent ile işiniz bittikten sonra direkt kapatın ayrıca bilgisayarınızı ağdan ayırın paylaşımı kapayın ağdan direk bulaşabiliyor buyüzden bu kadar hızlı yayıldı zaten bunun dısında firewall kullanın antivirisünüzü güncelleyin ve windowsu güncel tutun

KinqTehliqe

Katılımcı Üye
23 May 2016
360
0
İstanbul
arkadaşlar burada önemli olan sizlerin önlemleri torrent ile işiniz bittikten sonra direkt kapatın ayrıca bilgisayarınızı ağdan ayırın paylaşımı kapayın ağdan direk bulaşabiliyor buyüzden bu kadar hızlı yayıldı zaten bunun dısında firewall kullanın antivirisünüzü güncelleyin ve windowsu güncel tutun

Az önce torrenten linux indirmiştim kapatmasaydım benim bilgisayarıma bulaşırmıydı bu virüs

NoStopBoys

Kıdemli Üye
4 Şub 2015
2,070
0
Az önce torrenten linux indirmiştim kapatmasaydım benim bilgisayarıma bulaşırmıydı bu virüs

hayır ancak açık durduğunda bağlı olduğu trackerlerden virüsü indirebilir karşı sunucudan buyüzden kapatın ayrıca firewall+antimalware+antivirüs gibi kombinasyonlar yaparak pc nizi koruyabilirsiniz eğer ağınızda paylaşımı kapatmış bütün güvenlik araçlarını güncellemiş ve indirdiğiniz linklerde vs dikkatli olmuşsanız bir sıkıntı göremiyorum.

BozkurtOrdusu

Uzman üye
15 Tem 2016
1,871
0
Ankara
Microsoft'un Windows 10 için yaptığı viral bir reklam olabilir deniliyor, bir tek W10'a bulaşmıyor çünkü. Bu işte bir şeyler var ama hadi hayırlısı bakalım.

_MaC_

Uzman üye
2 Ara 2009
1,360
3
Bilinmezden
Tamamen kurumsal bir yapının yaptığı virüse benziyor. Eski windowsları piyasadan silmenin başka çaresini bulamadılar, bide virüs gönderelim dediler sanırım 😀

beraa2

Üye
10 Ağu 2012
168
0
UNKNOWN
Şimdi bazı arkadaşlar demişki Bunu Windows yaptı?

Arkadaşlar bunu Windows yapsaydı diğer sistemlere yollardı örnek: Linux-kali gibi rakip sistemlere yollardı

ek olarak Windows'da zarar gördü burda adamlar kendi kendilerini afedersiniz ama Gipmez burda

BozkurtOrdusu

Uzman üye
15 Tem 2016
1,871
0
Ankara
Şimdi bazı arkadaşlar demişki Bunu Windows yaptı?

Arkadaşlar bunu Windows yapsaydı diğer sistemlere yollardı örnek: Linux-kali gibi rakip sistemlere yollardı

ek olarak Windows'da zarar gördü burda adamlar kendi kendilerini afedersiniz ama Gipmez burda

Şu yazıyı iyi okumayı bi' bilseniz... Zaten diğer işletim sistemlerine de yayıldı.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.