Üniversite ve bölüm seçimi hk

emreard

Kıdemli Üye
10 Şub 2015
3,316
1
Ankara
merhaba arkadaşlar biliyorsunuz lys sonuçları 11 Temmuzda açıklanacak. Ben sözelde çok büyük ihtimalle 2-4 bine gireceğim. Ben ODTÜ TARİH bölümü istiyorum ama ailem açıkta kalırsın vb diyor ve mühendis olmamı istiyor. Mühendisliklere de çok büyük ihtimalle puanım yetecek. (200-240 bin arası olurum ) Yani tercih edebilirim. Ben de mühendis olmak istiyorum ama öbür yanda ODTÜ olması beni arada bırakıyor . Sonuçta bir ODTÜ mezunu olmak var birde x üniversitesi. Eğer mühendislik yazarsam; yazılım, makine ,mekatronik, elektrik-elektronik,endüstri yazarım. Siz olsanız hangisini seçerdiniz. Ben de işsiz kalmaktan korkuyorum . Yani onca para emek vb boşa gidecek... başka bir düşüncemde ODTÜ de hazırlık okur sonra mühendisliklere seneye girerim Bu sayede çok iyi İngilizce öğrenirim.Ama OBP'm düşeceği için seneye kazanır mıyım belli değil.Kısaca sizlerin düşüncesi ne?siz olsanız neyi seçersiniz? Şimdiden hepinize teşekkür ederim cevaplarınız için.

Moderatör tarafında düzenlendi:

mertoguzhn

Üye
5 Haz 2015
181
0
İnsanlar ilgi duydukları şeylere yönelirse başarılı olurlar. Ben yazılma ilgi duyduğum için bilgisayar mühendisliği istiyorum. Senin de ilgini ne çekiyorsa o bölüme git. Ama gideceğin bölümü ve üniversiteyi çok iyi araştır. Mezun olanların görüşlerini sözlüklerden oku. Sonradan pişman olacağın bölümlere gitme.

ArViX

Uzman üye
28 Şub 2013
1,273
0
cos a=cos bc
Bizim üniversitedeki hocamız bu hakkında şunu söyledi Beyler siz meslek hayatınıza atıldığınızda hangi üniversiteden mezun oldun ? Okulunu kaç ortalamayla bitirdin? diye sorular sormazlar size ne biliyorsun diye sorarlar demişti yani okuduğun üniversitenin bir önemi yok iş sende bitiyor odtü dediğimiz yerde son günlerde ahırdan farkı kalmadı

emreard

Kıdemli Üye
10 Şub 2015
3,316
1
Ankara
Mutlu olabileceğim bölümü seçerdim çünkü mutlu olamadığın sevmediğin bölümlerde kendini geliştirmen daha zor olur.

İnsanlar ilgi duydukları şeylere yönelirse başarılı olurlar. Ben yazılma ilgi duyduğum için bilgisayar mühendisliği istiyorum. Senin de ilgini ne çekiyorsa o bölüme git. Ama gideceğin bölümü ve üniversiteyi çok iyi araştır. Mezun olanların görüşlerini sözlüklerden oku. Sonradan pişman olacağın bölümlere gitme.

Bizim üniversitedeki hocamız bu hakkında şunu söyledi Beyler siz meslek hayatınıza atıldığınızda hangi üniversiteden mezun oldun ? Okulunu kaç ortalamayla bitirdin? diye sorular sormazlar size ne biliyorsun diye sorarlar demişti yani okuduğun üniversitenin bir önemi yok iş sende bitiyor odtü dediğimiz yerde son günlerde ahırdan farkı kalmadı
Öncelikle 3ünüze de teşekkür ederim. Ben 11. Sınıfta sayısaldım zaten. 12 de yapamazsam diye bölüm değiştim. Yani hem mühendisliklerde hem de tarih de mutlu olurum. Hayalim mekatronik okuyup çap ile yazılım da gelişip sonra tarih okumak dı.ama sözel i bu kadar iyi yapabileceğimi sanmıyordum. O yüzden kafam karıştı. Ama teknoloji fakültesi olan bir üniversite de mühendislik okuyacağım bu gidişle. Çünkü mühendis dediğin bence laboratuvar da olmalı. Peki sizce teknoloji fakülteleri mi mühendislik fakültesi mi

ArViX

Uzman üye
28 Şub 2013
1,273
0
cos a=cos bc
Öncelikle 3ünüze de teşekkür ederim. Ben 11. Sınıfta sayısaldım zaten. 12 de yapamazsam diye bölüm değiştim. Yani hem mühendisliklerde hem de tarih de mutlu olurum. Hayalim mekatronik okuyup çap ile yazılım da gelişip sonra tarih okumak dı.ama sözel i bu kadar iyi yapabileceğimi sanmıyordum. O yüzden kafam karıştı. Ama teknoloji fakültesi olan bir üniversite de mühendislik okuyacağım bu gidişle. Çünkü mühendis dediğin bence laboratuvar da olmalı. Peki sizce teknoloji fakülteleri mi mühendislik fakültesi mi

Teknoloji fakültesinde uygulama ağırlıklıdır teknoloji fakültesinin daha iyi olduğunu düşünüyorum

mertoguzhn

Üye
5 Haz 2015
181
0
Teknoloji fakültesi 3 yıllıktır. Mühendislik fakülteleri 4 yıllıktır. İyi bir eğitim almak istiyorsan tabikide mühendislik fakültesi. Teknoloji fakültelerinde mühendislik fakülteleri kadar iyi bir eğitim veremezler. Ayrıca teknoloji fakülteleri yenidir. Yani mühendislik daha iyi.
NOT: Bilgisayar mühendisliği için konuştum.
Bilgisayar mühendisliği hocası Doç. Dr. Şadi evren Şeker in youtube kanalına bakmalısın. Hoca her şeyi detaylıca anlatıyor meslek hakkında.
Bkz: Bilgisayar Kavramları

emreard

Kıdemli Üye
10 Şub 2015
3,316
1
Ankara
Teknoloji fakültesi 3 yıllıktır. Mühendislik fakülteleri 4 yıllıktır. İyi bir eğitim almak istiyorsan tabikide mühendislik fakültesi. Teknoloji fakültelerinde mühendislik fakülteleri kadar iyi bir eğitim veremezler. Ayrıca teknoloji fakülteleri yenidir. Yani mühendislik daha iyi.
NOT: Bilgisayar mühendisliği için konuştum.
Bilgisayar mühendisliği hocası Doç. Dr. Şadi evren Şeker in youtube kanalına bakmalısın. Hoca her şeyi detaylıca anlatıyor meslek hakkında.
Bkz: Bilgisayar Kavramları
Teşekkür ederim . benim bildiğim teknoloji fakülteleri de 4 yıl. yök atlas da öyle yazıyor. en kısa sürede videolarına bakacağım.

Muhendislikderrim elek muhendisligi oku is kapsaminda cok acik cok rahat bulursun is
İnşallah hayırlısı olur.

Dostum hangisini benimsiyorsan onu seç ayrıca bir işin en iyisi olursan sen işi değil iş seni bulur boşta kalmazsın merak etme

Dostum tarihde en iyi olmak en az 25 -30 yıl. Bir ilber ortaylı,halil inancık,talha uğurluel , ahmet şimşirgil vb kaç yıla yetişiyor :)

lndae

Üye
3 Eki 2015
105
0
Ankara
Hangi bölümü istiyorsan orada okuman senin için daha faydalı olur. Mühendislik okudun diye de herkes sana kapısını açmayabilir. Benim abim inşaat mühendisi mezunu ama hala işsiz.

emreard

Kıdemli Üye
10 Şub 2015
3,316
1
Ankara
Hangi bölümü istiyorsan orada okuman senin için daha faydalı olur. Mühendislik okudun diye de herkes sana kapısını açmayabilir. Benim abim inşaat mühendisi mezunu ama hala işsiz.

Aslında o da doğru mühendis olup işsiz kalmak bana daha fazla koyar. Ama şöyle bir şey var benim kuzenlerim mühendis ve okulu bitmeden hepsi işe girdi ve hepsi 5 binden fazla maaş alıyor. daha 30 yaşında dahi olan yok . en büyüğü 26-27 yaşında falan. ben okursam benide çalıştıkları firmada işe aldırabilirlermiş. O yüzden de istiyorum. HAVELSAN,ASELSAN,TUBİTAK,TEDAŞ gibi yerlerde çalışıyorlar. Ama hepsi kendini çok geliştirmişti. ben belki bu kadar geliştirmezdim. bilemiyorum inşAllah hayırlısı olur.

CyberNeeG

Uzman üye
4 Ocak 2016
1,155
1
777
Aslında o da doğru mühendis olup işsiz kalmak bana daha fazla koyar. Ama şöyle bir şey var benim kuzenlerim mühendis ve okulu bitmeden hepsi işe girdi ve hepsi 5 binden fazla maaş alıyor. daha 30 yaşında dahi olan yok . en büyüğü 26-27 yaşında falan. ben okursam benide çalıştıkları firmada işe aldırabilirlermiş. O yüzden de istiyorum. HAVELSAN,ASELSAN,TUBİTAK,TEDAŞ gibi yerlerde çalışıyorlar. Ama hepsi kendini çok geliştirmişti. ben belki bu kadar geliştirmezdim. bilemiyorum inşAllah hayırlısı olur.

Torpilinde varsa oku birader ister istemez kendini geliştirirsin o kurumlarda.

emreard

Kıdemli Üye
10 Şub 2015
3,316
1
Ankara
Torpilinde varsa oku birader ister istemez kendini geliştirirsin o kurumlarda.
torpil de sıkıntı yok :) bakanlıkta amcam var ;)

Okuyacağın 4 sene ömür boyu kampüsde yaşamayacaksın. Geleceğini göz önünde bulundurarak seçim yapmanı tavsiye ederim.
Yani direkt mühendis olayım. Aslında mantıklı mezun olduktan sonra okulun o kadar önemi olmuyor. Odtü lü işsiz le arü lü işsiz aynı neredeyse.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.