Vector Sınıfını Kullanımı

CorsaiR

Emektar
27 Ara 2005
1,228
18
Çekirdekten
Vector Sınıfını Kullanımı
Vektörleri dizilere benzetebiliriz. Ama dizilerde dizi boyutu bellidir. Fakat boyut belli olmadığında yani eleman sayısı belli olmadan genellikle vector sınıfı kullanılmaktadır. Bu sınıf java.util sınıfının bir alt sınıfıdır.
Vector sınıfının kullanılması için bu sınıfın bir örneği oluşturulur. Buda :
Vector ornek_vector = new Vector() ;
Bu en basit consrüktürüdür. Yada,
Vector ornek_vector = new Vector(int ilk_kapasite) ;
Biçiminde bir kullanımda tercih edilebilir.
Şimdide metodlarına bakalım:
Clear() metodda ne varsa siler.
AddElements() metoda eleman ekler.
İsEmpty() vektörün dolumu boş mu olduğunu bu metodla anlayabilirsiniz.
FirstElement() ilk elemanı verir.
LastElement() son elemanı verir.
Remove() elemanı kaldırır.
Size() elaman sayısını verir.
Bunların haricindede metodlar var ama ben en çok bunlar kullanıldığı için bunları yazdım. Birde programımda bunlar olduğundan bu metodların açıklamalarını verdim. Program içindede açıklamalar var.
Birazda programın kullanımından bahsetmek istiyorum.

Programın ekran görüntüsü aşağıdadır.

vector.gif

Burada text alanına gireceğiniz bilgileri ekleme butonuna basarak vektöre ekleyebilirsiniz. Temizle butonuna basarak vektörün içini tamamen boşaltabilirsiniz. Hepsini Göster butonuna basarak tüm vektörde ne var ne yok elde edebilirsiniz. Diğerlerin kullanımıda bu şekildedir.
Ekranın altındaki Açıklama yazan yerdede butonlara basarkenki elde edeceğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Hepinize bol javalı günler...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.