Visual Basic 6.0

Bunjo

Uzman üye
14 Ara 2020
1,581
1,876
HTTParty
Merhaba, şimdi değişik bir konu ile karşınızdayım :)

Boş zamanımda öğrenmiş olduğum bir dilden bahsedeceğim.
Not: Aranızda bu dili iyi seviye de bilenler çıkarsa benim gibi bir dinozor daha olduğunu anlayacağım.

Visual Basic 6.0, Microsoft tarafından geliştirilen ve 1998 yılında piyasaya sürülen bir programlama dilidir.
Aynı adı taşıyan entegre geliştirme ortamı (IDE) ile birlikte gelir.
Bu dil, hızlı bir şekilde Windows tabanlı uygulamalar geliştirmek için tasarlanmıştır ve özellikle grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) tasarımı konusunda popülerdi.

Not: .NET ailesinden bir dil değildir.

Ben bu dili 10 yaşımda kullanıyordum 😆

Visual Basic 6.0'ın temel özellikleri

Rapid Application Development (RAD): Visual Basic 6.0, hızlı uygulama geliştirmeyi destekleyen bir RAD ortamına sahipti.
Bu, görsel bir tasarım aracı kullanarak hızlı bir şekilde kullanıcı arayüzü oluşturmanıza ve kod yazmanıza olanak tanıdı.

Görsel Programlama: Geliştiricilere, kullanıcı arayüzü öğelerini sürükle-bırak yöntemiyle
kolayca yerleştirmelerini sağlayan bir görsel programlama modeli sunar.
Bu, kod yazmadan önce bile uygulama prototipleri oluşturmayı kolaylaştırır.

Dilin Kolay Anlaşılır Olması: Visual Basic, genellikle başlangıç düzeyindeki programcılar tarafından
kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Sözdizimi, diğer dillere göre daha basittir ve bu nedenle öğrenmesi daha kolaydır.

Veri Bağlama: Veri bağlama yetenekleri, veri tabanlarına ve diğer veri kaynaklarına kolayca erişim sağlar.
Bu özellik, veri odaklı uygulamalar geliştirmeyi kolaylaştırır.

Tabii bu özellikler günümüz teknolojileriyle kıyaslanırsa ortaya ne gibi şeyler çıkar artık siz düşünün

Ufak dilin temellerine değineyim;

Rich (BB code):
Private Sub Command1_Click()
    ' yorum satırı tek tırnak ile tanımlanıyor arkadaşlar.
    ' bu kısım butona tıklanınca çalışacak kısımı ifade ediyor.
    Label1.Caption = "Bunjo"
    'bu kod butona tıklanınca eklenen labelin textini değiştirir.
    ' tabii burada caption olarak geçiyor
End Sub

Ana form ve değişken tanımlamak
Rich (BB code):
' Form üzerine eklediğimiz buton ve etiket için bir değişken tanımlama
Dim kullaniciAdi As String ' Kullanıcının adını tutacak değişken böyle tanımlanır

Private Sub Form_Load()
    ' Form kısmının çalıştığı yer buton kısmında olduğu gibi
    kullaniciAdi = "bunjo" ' burada da değişkene değer atadık ayrı kısımlar oldu
End Sub

Private Sub btnMerhaba_Click()
    ' Butona tıklandığında çalışacak kod bloğu
    lblSonuc.Caption = "Merhaba, " & kullaniciAdi & "!"
End Sub

Klasik bir if programı
Rich (BB code):
Dim sayi As Integer
sayi = 10

If sayi > 0 Then
    MsgBox "Sayı pozitif."
ElseIf sayi = 0 Then
    MsgBox "Sayı sıfır."
Else
    MsgBox "Sayı negatif."
End If

Tahmininiz üzerine bu dil artık desteklenmiyor arkadaşlar :)

yaklaşık 50 tane konum oldu içinden açtığım eğlence amaçlı bir konudur bu

Peki ya aranızdan kaç kişi bu dili biliyor?

hakkı yenmez zamanında güzel bir dildi

invisible blood

Uzman üye
15 Eyl 2023
1,177
442
Merhaba, şimdi değişik bir konu ile karşınızdayım :)

Boş zamanımda öğrenmiş olduğum bir dilden bahsedeceğim.
Not: Aranızda bu dili iyi seviye de bilenler çıkarsa benim gibi bir dinozor daha olduğunu anlayacağım.

Visual Basic 6.0, Microsoft tarafından geliştirilen ve 1998 yılında piyasaya sürülen bir programlama dilidir.
Aynı adı taşıyan entegre geliştirme ortamı (IDE) ile birlikte gelir.
Bu dil, hızlı bir şekilde Windows tabanlı uygulamalar geliştirmek için tasarlanmıştır ve özellikle grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) tasarımı konusunda popülerdi.

Not: .NET ailesinden bir dil değildir.

Ben bu dili 10 yaşımda kullanıyordum 😆

Visual Basic 6.0'ın temel özellikleri

Rapid Application Development (RAD): Visual Basic 6.0, hızlı uygulama geliştirmeyi destekleyen bir RAD ortamına sahipti.
Bu, görsel bir tasarım aracı kullanarak hızlı bir şekilde kullanıcı arayüzü oluşturmanıza ve kod yazmanıza olanak tanıdı.

Görsel Programlama: Geliştiricilere, kullanıcı arayüzü öğelerini sürükle-bırak yöntemiyle
kolayca yerleştirmelerini sağlayan bir görsel programlama modeli sunar.
Bu, kod yazmadan önce bile uygulama prototipleri oluşturmayı kolaylaştırır.

Dilin Kolay Anlaşılır Olması: Visual Basic, genellikle başlangıç düzeyindeki programcılar tarafından
kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Sözdizimi, diğer dillere göre daha basittir ve bu nedenle öğrenmesi daha kolaydır.

Veri Bağlama: Veri bağlama yetenekleri, veri tabanlarına ve diğer veri kaynaklarına kolayca erişim sağlar.
Bu özellik, veri odaklı uygulamalar geliştirmeyi kolaylaştırır.

Tabii bu özellikler günümüz teknolojileriyle kıyaslanırsa ortaya ne gibi şeyler çıkar artık siz düşünün

Ufak dilin temellerine değineyim;

Rich (BB code):
Private Sub Command1_Click()
    ' yorum satırı tek tırnak ile tanımlanıyor arkadaşlar.
    ' bu kısım butona tıklanınca çalışacak kısımı ifade ediyor.
    Label1.Caption = "Bunjo"
    'bu kod butona tıklanınca eklenen labelin textini değiştirir.
    ' tabii burada caption olarak geçiyor
End Sub

Ana form ve değişken tanımlamak
Rich (BB code):
' Form üzerine eklediğimiz buton ve etiket için bir değişken tanımlama
Dim kullaniciAdi As String ' Kullanıcının adını tutacak değişken böyle tanımlanır

Private Sub Form_Load()
    ' Form kısmının çalıştığı yer buton kısmında olduğu gibi
    kullaniciAdi = "bunjo" ' burada da değişkene değer atadık ayrı kısımlar oldu
End Sub

Private Sub btnMerhaba_Click()
    ' Butona tıklandığında çalışacak kod bloğu
    lblSonuc.Caption = "Merhaba, " & kullaniciAdi & "!"
End Sub

Klasik bir if programı
Rich (BB code):
Dim sayi As Integer
sayi = 10

If sayi > 0 Then
    MsgBox "Sayı pozitif."
ElseIf sayi = 0 Then
    MsgBox "Sayı sıfır."
Else
    MsgBox "Sayı negatif."
End If

Tahmininiz üzerine bu dil artık desteklenmiyor arkadaşlar :)

yaklaşık 50 tane konum oldu içinden açtığım eğlence amaçlı bir konudur bu

Peki ya aranızdan kaç kişi bu dili biliyor?

Elinize sağlık bunjo hocam güzel konu 👍👍👍

kurononyanko

Katılımcı Üye
6 Şub 2022
534
397
@kurononyanko senin dil.

Visual basic 6.0 dan nefret eden birisiyim nedenini bilmiyorum belki küçüklüğümden kalma travma olabilir.
tanış mıyız bilmiyorum ancak vb6yı seviyorum.
Ben bu dil ile 14 yaşımda tanışmışım 2010da vay be
"Askerliğin ilk gününde bize bir ders verdiler. İyi bir asker durum kötüye gittiğinde güvenebileceği tek bir şey olduğunu bilir. Son teknolojili inteli değil, ileri donanımı değil, güçlü silahı da değil. Yalnızca kendisi."
Daha gelişmiş dil biliyorsun da, ortaya ne koyabiliyorsun? Sadece hava. Önü arkası ile adaletli olmak lazım. Kişinin kendisine adaleti yok ise başkalarına karşı hiç olamaz.

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,458
831
tanış mıyız bilmiyorum ancak vb6yı seviyorum.
Ben bu dil ile 14 yaşımda tanışmışım 2010da vay be
"Askerliğin ilk gününde bize bir ders verdiler. İyi bir asker durum kötüye gittiğinde güvenebileceği tek bir şey olduğunu bilir. Son teknolojili inteli değil, ileri donanımı değil, güçlü silahı da değil. Yalnızca kendisi."
Daha gelişmiş dil biliyorsun da, ortaya ne koyabiliyorsun? Sadece hava. Önü arkası ile adaletli olmak lazım. Kişinin kendisine adaleti yok ise başkalarına karşı hiç olamaz.
Kamu... belki hatırlarsın :) ödün kopmuştu:p
benim sabit bir ismim yok bremin. visual basic 6 iyidir hoştur ama ben sevemedim nedense 2007 yıllarında sınıfta anlatmışlardı bizim bilgisayar windows 95 idi bir türlü kuramamıştım.

kurononyanko

Katılımcı Üye
6 Şub 2022
534
397
Kamu... belki hatırlarsın :) ödün kopmuştu:p
benim sabit bir ismim yok bremin. visual basic 6 iyidir hoştur ama ben sevemedim nedense 2007 yıllarında sınıfta anlatmışlardı bizim bilgisayar windows 95 idi bir türlü kuramamıştım.
Kamu ? hatırlayamadım.
Yahu mübarek insan, zaten kodlamayı seven adam tek bir dil ile çalışmaz.
Daha önceleri de yapmadık mı, vb6nın yetmediği yerde atıyorum çıktıyı c#'dan aldık ancak c# uygulamasının çıktılarını backgroundize edip vb6 ile entegrasyonunu yaptık. Mesele ne biliyor musun, mesele 1 dile hakim olmak ve diğer dillerle de entegrasyonunu ve adaptasyonunu sağlayabilmek.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.