Web Geliştirme Konusu Hakkında Sorum Olacak

rufiqcavadov

Katılımcı Üye
21 Eyl 2019
917
1
139
Merhaba. Maksadım JavaScript konusunda gelişmek. Fakat araştırmama rağmen Sadık Turan hocanın sadece JavaScript eğitimini bulamadım. Onun yerine bu eğitimi buldum.

Şimdi asıl olaya gelecek olursak. Bu eğitimde JavaScript temellerini ve komple web geliştirme programlama dillerini anlatıyor Sadık Turan hocamız oraya kadar bir sıkıntı yok ama burada mesela ASP .NET Core konularını anlatıyor ki, Ben de bu dili bilmiyorum bununla yazmak istemiyorum. Anladığım kadarıyla da JavaScript ile zaten CRUD işlemleri yapıyor sadece NodeJS ve ExpressJS teknolojisi ile. Yani demek istediğim şart mı burada ASP .NET Core konularını öğrenmem?

Onu da öğrenirsem kafam baya karışacak.

xezua

Katılımcı Üye
4 Tem 2023
359
5
103
Misconfiguration
Merhaba. Maksadım JavaScript konusunda gelişmek. Fakat araştırmama rağmen Sadık Turan hocanın sadece JavaScript eğitimini bulamadım. Onun yerine bu eğitimi buldum.

Şimdi asıl olaya gelecek olursak. Bu eğitimde JavaScript temellerini ve komple web geliştirme programlama dillerini anlatıyor Sadık Turan hocamız oraya kadar bir sıkıntı yok ama burada mesela ASP .NET Core konularını anlatıyor ki, Ben de bu dili bilmiyorum bununla yazmak istemiyorum. Anladığım kadarıyla da JavaScript ile zaten CRUD işlemleri yapıyor sadece NodeJS ve ExpressJS teknolojisi ile. Yani demek istediğim şart mı burada ASP .NET Core konularını öğrenmem?

ASP.NET Core konularını öğrenmek tamamen senin tercihine bağlıdır. Eğer mevcut teknolojilerle hedeflerini ve ihtiyaçlarını karşılıyorsa, ASP.NET Core'u öğrenmek zorunda değilsin. Ancak, farklı bir teknolojiye aşinalık kazanmak ve kariyerini çeşitlendirmek istiyorsan, ASP.NET Core'u öğrenmek iyi bir fikir olabilir. Bu, sana daha geniş bir perspektif sunabilir ve farklı projelerde çalışma fırsatları yaratabilir. Son karar senin tercihine bağlı.

rufiqcavadov

Katılımcı Üye
21 Eyl 2019
917
1
139
ASP.NET Core konularını öğrenmek tamamen senin tercihine bağlıdır. Eğer mevcut teknolojilerle hedeflerini ve ihtiyaçlarını karşılıyorsa, ASP.NET Core'u öğrenmek zorunda değilsin. Ancak, farklı bir teknolojiye aşinalık kazanmak ve kariyerini çeşitlendirmek istiyorsan, ASP.NET Core'u öğrenmek iyi bir fikir olabilir. Bu, sana daha geniş bir perspektif sunabilir ve farklı projelerde çalışma fırsatları yaratabilir. Son karar senin tercihine bağlı.
Peki hocam JS ile ben crud işlemleri yapabilir miyim?

Bildiğiniz konu ekle, sil, kullanıcı ekle, kullanıcı düzenle ve s gibi gibi.

xezua

Katılımcı Üye
4 Tem 2023
359
5
103
Misconfiguration
Peki hocam JS ile ben crud işlemleri yapabilir miyim?

Bildiğiniz konu ekle, sil, kullanıcı ekle, kullanıcı düzenle ve s gibi gibi.
Evet, JavaScript kullanarak CRUD (Create, Read, Update, Delete) işlemleri yapabilirsin. Özellikle web geliştirme alanında, JavaScript, web tarayıcıları üzerinde etkileşimli web uygulamaları geliştirmek için yaygın olarak kullanılır.

Örneğin;
JavaScript:
// rastgele bir veritabanı üzerinde denearray'i
let users = [
    { id: 1, name: "tht", email: "[email protected]" },
    { id: 2, name: "tht", email: "[email protected]" },
    { id: 3, name: "tht", email: "[email protected]" }
];

function createUser(newUser) {
    users.push(newUser);
}

function getUsers() {
    return users;
}

function getUserById(id) {
    return users.find(user => user.id === id);
}

function updateUser(id, updatedUser) {
    let index = users.findIndex(user => user.id === id);
    if (index !== -1) {
        users[index] = { ...users[index], ...updatedUser };
    }
}

function deleteUser(id) {
    users = users.filter(user => user.id !== id);
}

#Bu Sadece Örnektir ^_^
createUser({ id: 4, name: "tht", email: "[email protected]" });
console.log(getUsers());

let userToUpdate = getUserById(2);
updateUser(2, { name: "Updated tht" });
console.log(getUsers());

deleteUser(3);
console.log(getUsers());

Gibi temel bir kod

Veya
JavaScript tabanlı frontend frameworkleri (örneğin React, Angular, Vue.js) kullanarak, kullanıcı arayüzünde CRUD işlemlerini gerçekleştirebilirsin

Ek olarak

Node.js gibi JavaScript tabanlı backend frameworkleri kullanarak, veritabanıyla (örneğin MongoDB, MySQL, PostgreSQL) etkileşimli bir şekilde çalışabilirsin. Bu sayede server tarafında CRUD işlemlerini gerçekleştirebilirsin de .

Ek 3;
JavaScript kullanarak AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) istekleri göndererek sunucudan veri alabilir, veri oluşturabilir, güncelleyebilir ve silebilirsin. Bu sayede sunucu ile etkileşimli web uygulamaları geliştirebilirsin.

Ek 4

JavaScript ile tarayıcı tarafında verileri depolamak için local storage veya session storage kullanabilirsin. Bu yöntemlerle veri oluşturabilir (Create), okuyabilir (Read), güncelleyebilir (Update) ve silebilir (Delete)sin.

Daha da açmak fazlalık olabilir, o yüzden yeterli olur diye düşündüm, iyi forumlar.

ATE$

Katılımcı Üye
9 Kas 2021
376
169
Siber Şubede geziyor.

w3schools.com sitesi var orada ücretsiz olarak temellerini öğrenebilirsin. NodeJS ile sunucu işlemlerini gerçekleştirebilirsin. Mesela NodeJS kullanarak 127.0.0.1 hostunda 80 portunda bir chat progaramı yapabilirsin. Gayet güzel.

DarkS0LDIER

Deneyimli Moderatör
5 Ara 2019
1,711
12
393
Sydney

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.