Web Geliştirme Sürecinde Kararsız Kalmak

Starzz

Üye
21 Haz 2015
237
3
58
Merhaba dostlar. Bu yazı biraz tartışma gibi, üzerinde birlikte konuşmak istediğim bir konu olacak.

Piyasada yaklaşık 2 yıldır FrontEnd developer olarak çalışıyorum. Angular ile bir buçuk yıl kadar çalıştım. Çok sevdim kendisini. Çoğu probleme içerisinde birden fazla çözüm sunan bir yapıya sahip. Hele birde Dependecy Injection yapısını kullanırsanız, demeyin keyfinize. Evet kabul ediyorum ilk başta diğer framework'lere nazaran öğrenmesi daha zor. Ama bu zorluğu kısa sürede atlatabiliyorsunuz.

Şimdi gelelim asıl konuya. Ben başka bir firmaya geçtim ve JQuery maceram başladı. Kendisini sağdan soldan duymuştum ama hiç geliştirme fırsatım olmamıştı. Şuanda çalıştığım firmada JQuery ile geliştirme yapıyorum.

JQuery aşırı derecede kolay bir yapıya sahip. Angular'ın üzerine öğrenilme kolaylığı olarak, ilaç gibi geldi. Ancak ilk başlarda ön yargılıydım. "Angular gibi bir framework varken neden bunu geliştireyim? Şimdi birde bunu öğrenmeye mi uğraşacağım ?" vb gibi laflar ediyordum. Ama bu laflarımı, JQuery bana tek tek yedirdi. Aşırı derecede kolay ve bazı konularda bu kolaylığı sayesinde kesinlikle Angular'ın önüne geçiyor.

Gerçi hala Angular yazıyorum ancak JQuery api dökümantasyonu ile işlerinizi çok kısaltıyor ve aklınıza gelebilecek her şeyi yapabiliyorsunu. Bir kısıtı bulunmuyor.

Şimdi arkadaşlar genel olarak toplarsak siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Her yıl 3 5 tane JS framework'ü çıktığı için, bunların arasında kaybolmamak ve işlerinizi halledebilecek framework'ü nasıl seçiyorsunuz ? Konu altında sizlerle bu mevzuyu tartışmak isterim.

İyi forumlar.

ByPerPer

Uzman üye
23 Mar 2018
1,986
2
95
İstanbul
Bence frameworkten ziyade hangisiyle en çok zevk alırsanız onu seçin derim. Sonuçta hepsi js ile çalışıyor. Dil yada framework farketmez. Ben şahsen react.js'yi sevdim html'e benzer syntax hoşuma gitti

Starzz

Üye
21 Haz 2015
237
3
58
Bence frameworkten ziyade hangisiyle en çok zevk alırsanız onu seçin derim. Sonuçta hepsi js ile çalışıyor. Dil yada framework farketmez. Ben şahsen react.js'yi sevdim html'e benzer syntax hoşuma gitti

Aynen öyle. Bende sevdiğim teknoloji ile uğraşmayı tercih ederim. Ama artık tek bir framework'de kurtarmıyor. Yani en azından JQuery hakkında bilgi sahibi olmak, uzman olduğun bir dilin yanına, size çok şey katıyor ve firmaların sizi tercih etmesine olanak sağlıyor.

ByPerPer

Uzman üye
23 Mar 2018
1,986
2
95
İstanbul
Aynen öyle. Bende sevdiğim teknoloji ile uğraşmayı tercih ederim. Ama artık tek bir framework'de kurtarmıyor. Yani en azından JQuery hakkında bilgi sahibi olmak, uzman olduğun bir dilin yanına, size çok şey katıyor ve firmaların sizi tercih etmesine olanak sağlıyor.

Tabii ki öyle ancak sadece de JQuery kurtarmaz. Hani front-end mi? Back-end mi? Önce ona karar vermek lazım. Back-end de zaten kesinlikle nodejs

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.