Web tarafında Back-End konusunda gelişmek için JavaScript mi Python mı öğrenirdiniz?

rufiqcavadov

Katılımcı Üye
21 Eyl 2019
917
1
139
Arkadaşlar merhaba. Python da gerçekten çok zevkli bir dil gibi geldi Bana ve gerçekten de öğrenirken zevk aldığım bir dil. Daha çok web tarafında kod yazmak için kendimi geliştirmek istiyorum. Desktop Application değil de Web Application bildiğiniz. Ama dönüp-dönüp JS'ye de bakıyorum ki, bu da geniş bir dil. NodeJS kütüphanesi ile mesela Back-End tarafında DB'ye bağlanabiliyorsun. Ne bileyim çok alanda var ve gerçekten çok kararsızım. Veri bilim, veri analizi öğrenmek istemiyorum yapa zeka tarafına odaklı yani bildiğiniz kendi websitemi dinamik hale getirecek kadar kendimi geliştirmek istiyorum.

aslan aslan

Basın&Medya Ekibi Asistanı
1 Şub 2023
747
1
290
Türkiye Cumhuriyeti. 🇹🇷
Arkadaşlar merhaba. Python da gerçekten çok zevkli bir dil gibi geldi Bana ve gerçekten de öğrenirken zevk aldığım bir dil. Daha çok web tarafında kod yazmak için kendimi geliştirmek istiyorum. Desktop Application değil de Web Application bildiğiniz. Ama dönüp-dönüp JS'ye de bakıyorum ki, bu da geniş bir dil. NodeJS kütüphanesi ile mesela Back-End tarafında DB'ye bağlanabiliyorsun. Ne bileyim çok alanda var ve gerçekten çok kararsızım. Veri bilim, veri analizi öğrenmek istemiyorum yapa zeka tarafına odaklı yani bildiğiniz kendi websitemi dinamik hale getirecek kadar kendimi geliştirmek istiyorum.
Ben şahsen, java ile başladım tabi istersen sende başlıyabilirsin senin kararın.

iyi forumlar.

'Anka

Basın&Medya Ekibi Kıdemli
8 Eyl 2021
3,385
118
2,578
Python'a ilgin ve web geliştirmeye hevesli olman güzel. Hem basit hem de güçlü bir dil olmasıyla web uygulamaları için ideal bir seçimdir. Ama web geliştirmenin iki ana dalı olduğunu unutmamak lazım tabii.

Ön uç;
Web sayfalarının görsel ve işlevsel kısmı. HTML, CSS ve JavaScript bu alanda güzel olduğunu söyleyebiliriz.

Arka uç teknolojisi (veya sunucu yazılımı);
"Ön uç ile bir web sayfasını çalıştıran sunucu arasındaki bilgi alışverişini koordine eder. Bir uygulamanın ana sunucu ile iletişim kurmasını sağlar. En yaygın arka uç dilleri Hiper Metin Ön İşleyicileri (PHP), Ruby, Java ve Python'dur."

Senin amacın siteni dinamik hâle getirmek olduğundan, her iki alanda da bilgi sahibi olman gerekiyor.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.