Webmin DHCP Sunucusu İnternete Çıkma Sorunu

PARADQX

Yeni üye
2 Ara 2019
10
0
Merhabalar öncelikle doğru yere mi açıyorum konuyu bilmiyorum ama fikirlerinizi bekliyorum ağ yapımızda firewall ip dağıtmıyor linux Webmin DHCP sunucusu ip dağıtıyor mac adresi ve ip manuel vererek bilgisayarlara internet veriyoruz problemimiz şu herhangi bir dışardan gelen bilgisayara doğru boş bir ip tanımlarsak ip alıp internete çıkabiliyor bunu nasıl engelleyebiliriz

'PoseidonKairos

Katılımcı Üye
14 Şub 2023
273
357
Merhaba,
Öncelikle bu işlem için firewall daha sağlıklı ve kolay çözüm olur. Ağınız'a kaç kişi bağlanacak veya bağlanır bilmiyorum ama ilerleten dönemlerde sayı artarsa iş yükü de artar. DHCP sunucunuzda birkaç adım atarak bu sorunu çözebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

- DHCP sunucusunda, belirli MAC adresleri için özel IP adresleri atayın. Bu, belirli bilgisayarlara sabit bir IP adresi vererek, sadece belirli bilgisayarların ağınıza erişmesine izin verir.
- DHCP sunucusunda, IP adresi havuzu için kullanılacak IP adreslerini sınırlayın. Bu, istenmeyen IP adresleri için boş bir alana izin vermediğinizden emin olmanızı sağlar.
- DHCP sunucusunda, DHCP özelliğini devre dışı bırakın ve her bilgisayarın IP adresini manuel olarak atayın. Bu yöntem, ağınızın daha güvenli olmasını sağlayacak olsa da, yönetimi zorlaştırabilir ve ağınızın büyümesi durumunda zaman alabilir.
- DHCP sunucusunda, DHCP istekleri için kimlik doğrulama kullanın. Bu, sadece belirli kullanıcılara izin vererek ağınızın daha güvenli olmasını sağlar.

PARADQX

Yeni üye
2 Ara 2019
10
0
- DHCP sunucusunda, belirli MAC adresleri için özel IP adresleri atayın.
bu şekilde kullanıyoruz DHCP sunucusunu 500 civarı bilgisayar tanımlı ve yarısı kadar da telefon vs dışında kalanlar otomatik ip alamıyor internete çıkamıyor ama elle ip tanımlayıp bilgisayara internete çıkış yapılabiliyor yani aslında sormak istediğim bizim verdiğimiz mac ve ip tanımlı olmayan cihazlar internete çıkamasın bu şekilde çalışacak bir sistem varmıdır ?

++

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.