Webmin Kurulumu Detaylı Anlatım

KingSton666

Yaşayan Forum Efsanesi
26 Nis 2016
9,812
106
26
Ankara
Merhaba Arkadaşlar,
Ubuntu İşletim Sistemimize Webmin Nasıl Kurulur Onu Bir Anlatayım Dedim. Öncelikle Ubuntumuz üzerine LAMP (Apache+PHP+MySQL) Bileşenlerinden Bir Paket Kuralım Bunun İçin Konsolda;

Kod: [Seç]
sudo apt-get install tasksel
sudo tasksel install lamp-server

Perl paketlerimizi kuralım yada kurulu olup olmadıklarını kontrol edelim

sudo apt-get install perl l****t-ssleay-perl openssl libauthen-pam-perl libpam-runtime libio-pty-perl
Ardından Webmin yazılımının en güncel sürümünü wget komutu ile serverdan çekelim. Burada bir çok anlatımda farklı farklı sürümler verilmiş ama ben resmi sitesinden en güncel sürümünün kurulum komutunu veriyorum.

wget http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin_1.520_all.deb
Ardından bulunduğumuz dizinde kurulum komutunu verelim.

sudo dpkg -i webmin_1.520_all.deb
Kurulum bittikten sonra webmin için root parolamızı ayarlayalım buradaki yenisifre kısmına kendiniz bir şifre yazıyorsunuz o da zaten sizin şifreniz olmuş oluyor

sudo /usr/share/webmin/changepass.pl /etc/webmin root yenisifre
Tüm komutları bitirdikten sonra webmin arayüzümüze ister ipadresimiz:10000 ister localhost:10000 yazarak erişebiliriz.

Ubuntu Server sürümünde LAMP paketi kurulu olduğu için ilk komutu vermemize gerek yok ama standart bir sürümde bu kurulumdan önce Apache paketlerinin kurulması gerekiyor. Webmin gerçekten güzel paralı alternatifleri yanında cPanel,Plesk gibi daha kullanışlı ve Ubuntu sürümleri ile son derece uyumlu. Ücretli olan versiyonu Virtualmin ise ayrı bir güzellik keşke free olabilseymiş diyorum
smiley.gif

Çalışmalarınızda Başarılar..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.