Website benim DEVİCE ID nasıl biliyor?

Dexter1999

Üye
3 Tem 2016
193
0
Merhebalar. Aklima takılan bir soru vardı.
Şöyle ki, Mesela Chrome üzerinden(pc ve ya mobil) girdiğimiz website bizim İp yi görü biliyor bu normal evet, ama Cihaz Kimliğini (DEVİCE ID) göre bilme durumu nedir?
Çünki bazı siteler Her IP ID ile 1 kez kayıt ola bilirsiniz şeklinde bir uyarı koymuş. Yani Ip ni anladık da ID ni nasıl tarayıcı üzerinden göre bilir ki?
Bununla bağlı bir fikri olan var mı?( Siteye girerken herhangi bir konum izni vs istemiyor)

white shade

Uzman üye
24 Eki 2014
1,832
13
Mars
Tarayıcının kendi hafızası var. Site, senin hesabın için atadığı ID değerini tarayıcına kayıt ediyor büyük ihtimal. Bu bilgileri temizlersen sorun olmaz lakin IP adresini de bildiği için yine engellenebilirsin.

dark15s15

Katılımcı Üye
25 Ağu 2008
314
2
Tarayıcının kendi hafızası var. Site, senin hesabın için atadığı ID değerini tarayıcına kayıt ediyor büyük ihtimal. Bu bilgileri temizlersen sorun olmaz lakin IP adresini de bildiği için yine engellenebilirsin.

ip den de çıkmak için modemi resetle

ayrıca bazı websiteleri user agent id olmadan giriş kabul etmez tarayıcılar bunu site isterse otomatik verir. ama unique değildir

Son düzenleme:

ZVkill3r

Katılımcı Üye
16 Tem 2019
487
50
ayrıca bazı websiteleri user agent id olmadan giriş kabul etmez tarayıcılar bunu site isterse otomatik verir. ama unique değildir

artık modem resetlemek çoğu kullanıcı için işe yaramıyor. neredeyse herkes cgnat arkasında. yani 100 lü ip bloğunda. merkezi bilgisayar ip si de statik zaten. belki bir ihtimal başka bir cgnat ipsine geçilebiliyor ama dediğim gibi düşük ihtimal.

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,438
2,048
35
Osmaniye 80
Merhaba.
Verilen cevaplar ile sorunun alakası yok.

Cevap > org.apache.http.legacy
Kullandığınız telefonun lisanslanma kısminda goreceginiz gibi her uygulama hemen hemen hepsi org.apache.http sertifikası kullanır ve bu yüzden apache bizlerin istendigi takdirde bilgilerimizi intetnet ortamında kullanabilir.

Daha detay için.
Telefonuzdan lisans sözleşmesi
Yada Apache sitesine bakabilirsiniz.

NYANKO

Üye
22 Eki 2019
215
2

dark15s15

Peki hocam benim bir sorum var
bazı sitelere girmeyle user agentle beraber screen resolution(ekran çözünürlüğü) de alınabildiğini görmüştüm o nasıl mümkün olabiliyor?

Bu arada bir arkadaşımızın dediği gibi cgnden dolayı modeme reset atmak artık ip değişikliği sağlamıyor.

Ama user agent üzerinde oynamak mümkün

UNIQUE II

Üye
28 Ocak 2016
77
0
Modemi resetlemek yerine telefonun internetini bilgisayara bağlayarak ip değiştirebilirsiniz .Her uçak modu aç/ kapa yaptığınızda yeni ip adresi alırsınız.Bunun yanında her bilgisayarın işlemci,ekran kartı gibi donanımlarının taracıyıca vermiş olduğu bir hash değeri vardır.Google,Instagram gibi firmalar bu parmak izinizi çok iyi ayırt edebiliyor.
https://amiunique.org/fp
Bu siteden parmak izinizi inceleyebilirsiniz.Parmak izinizi değiştirmek istiyorsanız alternatif programlar kullanabilirsiniz.Benim kullandığım pazı programlar ekran kartımı,ekran çözünürlüğünü,canvas,webrtc gibi şeyleri gizleyebiliyor.

dark15s15

Katılımcı Üye
25 Ağu 2008
314
2
@dark15s15

Peki hocam benim bir sorum var
bazı sitelere girmeyle user agentle beraber screen resolution(ekran çözünürlüğü) de alınabildiğini görmüştüm o nasıl mümkün olabiliyor?

Bu arada bir arkadaşımızın dediği gibi cgnden dolayı modeme reset atmak artık ip değişikliği sağlamıyor.

Ama user agent üzerinde oynamak mümkün

sen modemi resetle yinede kaç kere aynı ip yi atabilir olmadı gir modemin arayüzüne sistemi yeniden başlat ip atamanın bi mantığı vardır o kadar bilmiyorumda şuanda boşta ip olmadan zaten internete bağlanamazsın, internet kullanıcısına oranla da o iplerin sadece tr sınırında bile nasıl değiştiğini hesaplamama gerek yok ki bizim coğrafyada internet kesilmesi ıvırı zıvırı bitmez her türlü res iş görür eski yöntem.

unique diye bi arkadaş bir üstte bahsetmiş her türlü detayı ile http header olayı var bide oda unique değil yani aslında sınır biraz karışık

senden alabileceği infoyu zaten alıyolar bunu store luyolar desek, ben uzun zamandır ip dir bağlantıdır iss dir ilgilenmiyorum sizin söylediklerinize göre bizim alabileceğimiz bir havuz var bu aralığıda o devler bilmiyor, düzene sokup keşfedemiyosa zaten onlardanda bi halt olmaz. bu durumda senin user agent id ile o havuz aralığı eşleşirse zaten otomatik yakalıyor, ha diyicem ethernet card id ni çekti oda mümkün değil websitesi açma ile js onaylamadıkça oda olmaz, üstte anlattığım mevzuda var bi itlik kesin, network işini detaylı bilen biri sana matematiğini açıklayabilir ben aradığın kişi değilim malesef :D ancak bu kadar

bu arada bu ekran boyutunu öğrenme işi şurda belli nasıl olduğu,

https://amiunique.org/fp

burda site dahili ekran kartı adını çekiyor bence, modelin max desteğini alıp yazıyor basit yani

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.