Win10'a geçersem performans artar mı?

BASHKIR

Yeni üye
20 Şub 2021
13
0
Laptop'umda windows 8.1 kullanıyorum ve laptop'um çok yavaş. Acaba windows 10'a geçersem performans artışı yaşar mıyım? Yaşarsam ne kadar olur ?

TheD4rk213

Yeni üye
13 Ocak 2021
35
1
Mars
Bana sorarsan Pardus kur. Hem sistem gereksinimleri düşük hemde herhangi bir sorun olduğunda sana hemen yardım eden bir forumu var. Birde Türkiye'nin yerli ve milli işletim sistemi.

sta666

Üye
17 Şub 2021
78
1
Eğer bilgisayarınız windows 8.1 de kasıyorsa windows 10 a geçmeniz daha çok kasmasına neden olacaktır. Windows 7 işletim sistemine geçebilirsiniz. Performans açısından bilgisayarınıza yararlı olur.

BASHKIR

Yeni üye
20 Şub 2021
13
0
Tavsiyeleriniz için teşekkürler ama windows 7'ye geçersem kullandığım her programı kullanamayabilirim diye düşünüyorum. Öte yandan Linux tavsiyeleriniz aklıma yattı gibi ama nasıl ana makineye linux tabanlı bir işletim sistemi kurabilirim? Bu konudaki fikirlerinizi de bekliyorum.

BASHKIR
leptopta recovery varsa recovery yada dvd si ile kur , sistem özelliklerini yazarsan ona göre kur yada kurma derim windows 10

4GB RAM 1.8ghz amd a4 apu hayalet18

Son düzenleme:

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
BASHKIR
windows 10 ramdan sıkıntı yaşarsın , anca ram ssd takviyesi yapıp işlemci yükseltme yapılıyorsa yapıp öyle geç derim, işlemci yükseltme derken ,bazı işlemciler ram gibi ssd gibi hdd gibi sökülüyor seninki anakarta pres baskılımı yoksa çıkıyormu ilk onu ögren, sonra işlemci yükselt ram ssd öyle geç yoksa o bilgisayar windows 10da aglar, en stabil , şuan 8.1 orjinal recovery yani işletim sistemi ile geldiyse recovery ile kur derim, kullan yoksa kendin bilirsin windows 10 a geç dene begenmessen tekrar 8.1 e geç , en kısa sürede ram ssd eklemesi yap bilgisayar rahat nefes alsın, bide fan temizlik ve termal macun termal pad yenilemesi yap eğer garantisi yoksa leptopun

BASHKIR

Yeni üye
20 Şub 2021
13
0
hayalet18
Hocam haklısınız ama laptopun modeli acer aspire e15 ve rezalet bir laptop. 1 yıl sonra üniversiteye geçeceğim , ailem üniversiteye geçerken yenisini alacak. Bu laptopa para harcamak mantıksız olur diye düşünüyorum. Amacım 1 yıl daha idare edebilmek. Kendi çapımda bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum, haliyle googleda araştırma yapıyorum, birkaç sekme açmam gerekiyor ve açınca da laptop çıldırıyor. Fanı da temiz değil. Pardus kurmayı düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir? Pardus beni 1 yıl daha idare ettirebilir mi?

"Elif

Katılımcı Üye
8 Ara 2018
507
1
44
26
Merhaba, sisteminize ek olarak ssd ekleyerek performansınızı arttırabilirsiniz. Bunun haricinde ubuntu veya mint kullanmanız performansınızı arttıracaktır.

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
BASHKIR
eğer driver desteği varsa windows 7 kurabilirsin home basic yada home premium az ram yer , yada windows 8.1 single langule gibi, ddr3 benim leptop , benim leptopta amd samsung ama ram 4 gb idi 8 gb yaptım , ilerde ssd ekleyeceğim , dvd ryter yerini söküp hdd ekleyeceğim içindekini, sırf müşteri yedeği olsun oyun program indirme yada yedek alma veri kurtarma gibi için kullanırım video montajlama, 2inci el yada sıfır içindeki ramın aynısını alabilirsin bilgisayar yüzde 10 15 daha hızlanır 120 gb ssd alıp 200 tl kadar, sadece sistem ve driver kurup kullanabilirsin 8 gb ram ile yeter bile kasma donma yapmaz, fanı temizle yağlı kontak sprey ile , bide termal pad termal macun yenile tamamdır, kaliteli bi termal macun 60 tl, 60 tl de termal pad, 120 tl , 30 tl kadarda yaglı kontak sprey 150 tl, 2inci el ddr3 ise bilgisayar 4 gb ram bilgisayarcı 130 150 tl arası letgo sahibinden ise 4 gb ram 90 100 tl arası , sıfır alırsan 200 tl üstü tabi üstündeki mhz CL değerleri aynı olsun
kendin bilirsin yine yok para harcamam dersen kendin bilirsin , harcarsanda
120 ssd
4 gb ram
termal macun, termal pad ve yaglı kontak sprey al seni götürür , pardus kullandım ama begenmedim , genelde şuan ben ekran kartı driver desteğim yok diye windows 7 kullanıyorum , ram kullanım 1 gb , işlemci kullanım boşta yüzde 1 kadar anca , ilerde işlemci yükseltirim buldum en üst modeli işlemcinin yurt dışında , birde ssd eklerim tamamdır :) sonuçta leptopu 2013 de 350 tl ye aldım 2inci el garantili :) şuan bile oyun oynuyom leptopta, gta5, zula ban yedim önceden oynuyodum, call of duty mobile, valorant, cs go , 1 gb ekran kartı isteyen tüm oyunları genelde açıyorum minimumda

Eronmay

Moderasyon Ekibi Direktörü
18 Tem 2016
4,340
1
1,134
Türkiye Cumhuriyeti
Merhaba, bildiğim kadarıyla windows 10'un senkronizasyonu iyi derecede. Çok eski bir bilgisayarım vardı, windows 7'de kasıyordu ancak windows 10 yaptığımda bu kasma sorunu gitti. Haricinde bu bilgisayarınızın termal macununu ve diğer bakımlarını yaparak kasmasını önleyebilirsiniz.

909 Hacker

Yeni üye
11 Mar 2021
7
0
Windows 10 version 1511 build 10.586.1176 performansı artırıyo ilk başta ama sonra zaman geçtikçe geri düşüyo...

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancal
Mehmet Akif Ersoy

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.