Windows Hosting ve Linux Hosting Arasındaki Farklar

bay404

Uzman üye
1 Mar 2020
1,671
42
Antalya

SAIwvB.gif

Merhaba Turk Hack Team Ailesi, bu konumda sizlere Windows Hosting ve Linux Hosting Arasındaki Farkları anlatacağım. İyi bir konu hazırlamaya çalıştım umarım hepiniz beğenirsiniz.

aoyiUi.gif

Windows Hosting ve Linux Hosting Arasındaki Farklar

t42NSU.jpg

TRoCYy.png

ASP ve PHP; web sayfası oluşturmaya yarayan programlama dilleridir.

k7CAgP.png

ASP (Active Server Pages); “Aktif Sunucu Sayfaları” anlamına gelir.
PHP (Hypertext Preprocessor) ise “Üstünyazı Önişlemcisi” olarak dilimize çevrilmiştir.

xUAxpM.gif

ASP ile oluşturulmuş web sitelerinin Windows Server işletim sisteminin yüklü olduğu sunucularda barındırılmasına ASP Hosting ya da Windows Hosting denir.

k7CAgP.png

Programlama dili PHP olan web sitelerinin Linux işletim sisteminin yüklü olduğu sunucularda barındırılmasına ise PHP Hosting ya da Linux Hosting denmektedir.

TRoCYy.png

Windows mu Linux mu?

Bu iki hosting türü arasındaki farklara göz atarak hangisinin siteniz için daha uygun olacağına karar verebilirsiniz:

Windows hosting ile Linux hosting arasındaki en önemli fark sunucuların kullandığı işletim sistemleridir. ASP; Windows işletim sistemi kurulu sunucularda , PHP ise Linux işletim sistemi kurulu sunucularda çalışır.

k7CAgP.png

İki hosting türü için kullanıcı arayüzü farklılıkları oldukça barizdir. Linux komut satırında bulunan söz dizimi ve işlevler, Windows’taki menülere tıklamaya benzemediğinden Linux’a geçiş yapan Windows kullanıcıları, ilk kez Linux komut satırına gördüğünde şaşırabilir. Bir Linux sunucusunu yönetmek çok daha zordur. Basitlik arıyorsanız, Windows hosting paketlerini seçmeniz gerekebilir.

k7CAgP.png

Nadiren yeniden başlatılmaları gerektiğinden ve sık sık yükseltme yapmanız gerekmediğinden Linux sunucuları daha istikrarlı kabul edilir.

k7CAgP.png

Linux hosting kullanmanın en büyük yararlarından biri maliyet avantajıdır. Linux hosting açık kaynaklı olduğundan herhangi bir lisans ücreti yoktur.

k7CAgP.png

Desktop pazarının hakimiyeti, Windows cihazlarını bilgisayar korsanlarının online saldırıları için ana hedef haline getirdiğinden güvenlik açısından Microsoft’un tüm çabalarına rağmen Windows sunucular daha savunmasız görünmektedir.

k7CAgP.png

İşletim sistemine özgü dikkate alınması gereken farklardan biri de donanım ve yazılım uyumluluğudur. Kurumunuzda kullanılan Windows programlarının yoğunluğu, Windows sunucu seçiminizde belirleyici olabilir.

k7CAgP.png

Lisanslı ve sürekli güncellenen bir işletim sistemi olması da Windows hostingi iyi bir seçenek yapan farklılıklar arasında sayılabilir.

k7CAgP.png

Sistem yöneticilerinin işletim sistemine aşina olması, daha az eğitim ve kurum içi destek anlamına gelebilir. Bir krizde, görevi kolayca üstlenebilecek bir Windows sistem yönetim ekibine sahip olmanız iş akışının sürekliliği açısından hafife alınmaması gereken bir faktördür.

k7CAgP.png

Hosting arayışının en yaygın nedeni genellikle kişisel web sitesi, online satış sitesi ya da blog oluşturmaktır. Linux hosting, bu tür kullanıcılar için en iyi çözümdür. Windows sunucuları genellikle büyük şirket ortamlarında kullanılır. Ayrıca Sharepoint veya Exchange sunucusu olarak da kullanılabilirler.

k7CAgP.png

Linux hosting; Apache veya NGINX web sunucusunu nasıl yapılandıracağını bilen ve MySQL veritabanıyla geliştirmek için Perl, PHP veya Python kullanan deneyimli web geliştiricileri için de iyi bir seçimdir. Bu geliştirme araçları çok uzun zamandır Linux ile birlikte kullanılmakta olduğundan büyük bir destek altyapısına da sahiptir.

k7CAgP.png

Linux hosting genellikle Cpanel ve DirectAdmin, Windows hosting Plesk ile yönetilmektedir. Kullanıcı ile herhangi bir etkileşime girmeden, hem web uygulamalarını hem de yazılım paketlerini güncel tutabildiği için cPanel çok sevilse de son dönemdeki fiyat artışı gözleri daha makul bir seçenek olan DirectAdmin’e çevirmiştir.

TRoCYy.png

Hangisini Seçmeliyim?

cgt819.jpg

Kendinize ait kişisel bir web sitesi için Linux Hosting seçebilir ve cPanel ya da DirectAdmin kullanarak sitenizi kolaylıkla yönetebilirsiniz. Ayrıca karmaşık ve kritik web uygulamaları çalıştırmayı düşünüyorsanız da Linux hosting pek tabii ki tercihiniz olabilir.

k7CAgP.png

Eğer Kurumsal ağ iletişimi, Internet/intranet barındırma, veritabanları, kurumsal ölçekte mesajlaşma ve benzeri işlevlerin en verimli şekilde yürütülmesini amaçlıyorsanız Windows Hosting, hem küçük hem de büyük şirketlerin kurumsal ihtiyaçlarını karşılamada aradığınız çözümleri rahatlıkla sunacaktır.

k7CAgP.png

Unutulmamalıdır ki; Windows Hosting ile Linux Hosting arasındaki farklar, sitenizin ihtiyaçları ve hedefleriniz göz önünde bulundurulduğunda doğru hosting planını seçmek, başarınızı garanti altına alabilecek güçlü bir etkiye sahiptir. Dilerseniz kararınızı netleştirmek için teknik destek ekibimizden yardım alabilirsiniz.

TRoCYy.png

Geri Dönüş ve Yanıtlarınız Bekliyorum. Benim için önemliler. :))

Konu bu kadardı hepinize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum.
Saygılarla iyi forumlar.. :mml //alıntı içermektedir.

Bay 404 Web Coder

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.